Przędziorek chmielowiec - objawy i zwalczanie

Przędziorek chmielowiec - objawy i zwalczanie

Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urcicae) to drobny pajęczak, który powoduje poważne uszkodzenia rośliny, mocno ją osłabiając. Jest on najgroźniejszym spośród tej grupy szkodników. Warto dowiedzieć się jak wygląda przędziorek chmielowiec oraz jak pozbyć się ich domowymi sposobami.

Przędziorek chmielowiec atakuje ponad 300 gatunków roślin, w tym rośliny domowe, użytkowe i ozdobne.

Działanie przędziorka powoduje obniżenie walorów estetycznych w przypadku roślin ozdobnych oraz zmniejszenie plonów w przypadku roślin użytkowych. Walkę z przędziorkiem chmielowcem utrudnia jego szybkie rozprzestrzenianie się na rośliny będące w pobliżu.

Występowaniu pajęczaka sprzyja wysoka temperatura oraz suche powietrze, dlatego prewencyjnie warto dbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu, w szczególności zimą. Przędziorek chmielowiec atakuje roślinę przebijając liście aparatem gębowym w celu wyssania soku. W wyniku tego działania powstają jasne plamki - są to miejsca uszkodzenia tkanki rośliny. Działając szybko i systematycznie jesteśmy w stanie pozbyć się tego szkodnika bez dużego uszczerbku na roślinach

Jak wygląda przędziorek chmielowiec?

Przędziorek to pajęczak o owalnym ciele, dorastający do niewielkich rozmiarów. Dorosłe osobniki mierzą około 0,4 - 0,6 mm długości. W sezonie wegetacyjnym ciało przędziorka ma kolor żółtopomarańczowy, natomiast zimą jest bardziej czerwone. Na grzbiecie posiada dwie charakterystyczne ciemne plamy. Chmielowiec posiada cztery pary odnóży, a jego ciało pokrywają delikatne włoski.

Rozpoznania tego osobnika nie ułatwia fakt, że porusza się z dużą szybkością szybko, możemy jednak z łatwością zaobserwować efekty jego działania. Objawem świadczącym o jego obecności mogą być niewielkie jasne plamki na spodniej stronie liści. Skupiają się one na delikatnej pajęczynie, którą pajęczak pozostawia na roślinie. Żeruje szczególnie w zagłębieniach tworzących się na liściach. Rzadziej przędziorka można spotkać na ogonkach, zewnętrznej stronie liści i kwiatach. Dzieje się tak wtedy, gdy populacja pajęczaka jest bardzo liczna. Kiedy owadów atakujących roślinę jest bardzo dużo, to objawem widocznym z daleka mogą być żółknące lub opadające liście rośliny. Dlatego jeśli zauważymy taki problem, warto przyjrzeć się roślinie z bliska i sprawdzić czy nie występuje u nas opisywany szkodnik.

Zwalczanie przędziorka chmielowca

Podobnie jak w przypadku innych szkodników, bardzo istotne jest szybkie działanie, aby nie rozprzestrzenił się na inne rośliny. Pierwszym krokiem powinno być wyczyszczenie liści roślin. Nawet jeśli objawy szkodnika zauważyliśmy tylko na jednej roślinie, to prewencyjnie należy umyć też te stojące obok. Należy to wykonać bardzo dokładnie, każdy liść po kolei przecierając letnią wodą z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń. Liście myjemy zarówno po zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Dalsze postępowanie będzie zależało od tego czy chcemy zastosować środki chemiczne, czy jednak preferujemy metody naturalne. Przy małej populacji samo przemycie liści może okazać się wystarczające. W takim przypadku należy obserwować czy działania przyniosły oczekiwane rezultaty i w razie potrzeby zastosować dalsze kroki.

Metody chemiczne

Jeśli rośliny zostaną zaatakowane przez dużą populację przędziorka, najbardziej skuteczne będzie zwalczanie go środkami chemicznymi. Środki przędziorkobójcze można zakupić w łatwej do aplikacji formie np. gotowy roztwór w sprayu lub koncentratu do własnoręcznego rozpuszczenia. Jeśli stosujemy metody chemiczne to należy zachować szczególną ostrożność gdy w domu żyją małe dzieci lub zwierzęta. W takim przypadku bezpieczniejsze może być zastosowanie metod naturalnych. Jeśli przędziorek mocno zaatakował nasze rośliny i metody naturalne będą niewystarczające, to warto odstawić roślinę w miejsce niedostępne dla dzieci i zwierząt, nawet do kilku tygodni po oprysku.

Plamy na liściach
Brązowe plamy na liściach spowodowane przędziorkiem chmielowcem

Metody naturalne zwalczania przędziorka

Naturalne metody zwalczania przędziorka należy zastosować jeśli samo umycie liści nie przyniosło efektów, lub jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy stosować chemii. Najpopularniejsza metoda to dokładne spryskanie rośliny roztworem z szarego mydła i denaturatu. Roztwór tworzy się rozcieńczając w 1 litrze wody 20g szarego mydła oraz 10ml denaturatu. Na przędziorki odstraszająco działa też zapach czosnku, cebuli, pokrzywy i mniszka, stąd popularne jest też stosowanie wyciągu z tych składników. Innym domowym sposobem jest pokrycie liści olejem roślinnym, co zablokuje dostęp powietrza, a w efekcie uduszenie się pajęczaków.

Oprysk z cynamonu na przędziorka chmielowca

Aby przygotować oprysk z cynamonu na przędziorki, należy do naczynia o pojemności ponad 1 litra dodać łyżeczkę mielonego cynamonu, łyżeczkę goździków i 2 łyżeczki ziół prowansalskich. Następnie zalewamy to wszystko litrem wrzącej wody i dokładnie mieszamy. Gdy mieszanina lekko przestygnie, dodajemy jeszcze 2 łyżki rozgniecionych świeżych ząbków czosnku i odstawiamy na około godzinę.

Z przędziorkami najlepiej zacząć walczyć jeszcze zanim się u nas pojawią. Dbajmy o wysoką wilgotność powietrza, szczególnie zimą. Regularnie obserwujmy swoje rośliny i reagujmy już przy pierwszych objawach. Wtedy nawet walka z przędziorkiem nie będzie dużym wyzwaniem.