Wełnowce - skąd się biorą, jakie atakują rośliny i jak sobie z nimi poradzić

Wełnowce - skąd się biorą, jakie atakują rośliny i jak sobie z nimi poradzić

Pojawienie się szkodników na roślinach doniczkowych to zawsze poważny problem, który wymaga szybkiej reakcji i działania, by dało się owego szkodnika pokonać. Wśród tych problemów, z którymi bardzo często muszą się zmagać miłośnicy roślin w domu znajdują się wełnowce. To jeden z tych szkodników, który charakteryzuje się wysoką płodnością i dlatego uznawany jest za uciążliwy.

Wełnowce - co to takiego? 

Wełnowce to szkodnik rośliny, owady, które należą do grupy czerwców. Rozpoznać je można po białym nalocie, gdy na roślinie wygląda podobnie do waty bądź wełny. Właśnie z tego wynika nazwa tego szkodnika. Ciało owadów jest miękkie, pojawiają się na pędach, liściach, kwiatach, korzeniach.

Szkodnik powoduje, że roślina więdnie, żółknie i choruje. Wełnowce odżywiają się sokiem komórkowym z rośliny. Następnie wydzielają rosę miodową, ta zaś jest pożywką dla grzybów. W ten sposób roślina może być obciążona podwójnym atakiem, nie tylko szkodników ale również pojawieniem się grzybów. 

Skąd się biorą na roślinie?

Większość miłośników roślin miała okazję zmagać się z tym szkodnikiem. Charakterystyczne jest to, że zwalczenie wełnowca nie należy do łatwych. To szkodnik groźny dla roślin, przede wszystkim ze względu na to, że szybko się rozmnaża, a jego ciało pokryte jest specjalną woskową wydzieliną, która ma stanowić element ochronny. Przenosi wirusy roślinne i sprzyja rozwojowi grzybów, dlatego jest tak niebezpieczny dla roślin. 

Wełnowce mogą pojawić się na domowych roślinach w różny sposób. Najczęściej przenoszone są z rośliną, która zostaje zakupiona i tak atakują kolejne rośliny w domu. Mogą także przenosić się przez okno, sieć wentylacyjną, pojawiać się mogą na roślinach, które w ciepłe dni znajdują się na balkonach. Często ukryte w pąkach, podłożu czy kącikach liści rozpoczną żerowanie, gdy spadnie wilgotność i zwiększy się temperatura. Dlatego to szkodnik, który na roślinach ujawnia się często zimą, gdy w domu zaczyna działać ogrzewanie. 

Co świadczy o ataku wełnowców na roślinę?

Atak wełnowców na roślinę można rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach jakie będzie można zauważyć na roślinach. Należy zwracać uwagę na:

 • Widoczne na liściach białe naloty, które wyglądają jak wata.
 • Kwiaty, liście, łodygi zaczynają żółknąć.
 • Na roślinie pojawia się lepka rosa miodowa.
 • Duże połacie białego nalotu pojawiają się na łodygach i przy nasadzie liści to znak zaawansowanego rozwoju.

Jakie rośliny są atakowane przez wełnowce?

Wełnowce to szkodnik, który pojawia się przede wszystkim na roślinach doniczkowych. Problem może dotyczyć właściwie każdego kto trzyma kwiaty doniczkowe. Owady pojawiają się najczęściej na:

 • fikusach
 • storczykach
 • roślinach cytrusowych
 • kaktusach 
 • sukulentach 
 • dracenach
 • palmach

Domowe sposoby na walkę z wełnowcami

Pierwszy krok, który trzeba wykonać przy ataku wełnowców to odizolowanie tych roślin, jakie zostały zaatakowane.

Dodatkowo trzeba dokładnie obserwować inne rośliny. Wełnowce usuwać można ręcznie, roślinę przemywać pod prysznicem, albo wacikami. Można także usunąć zakażone liście obcinające. Można także zastosować kilka domowych sposobów na tego szkodnika. 

Mydło z alkoholem

Przygotowanie wody z alkoholem w proporcji 10 do 1 i dodanie mydła pozwoli na stworzenie środka, którym można delikatnie przecierać roślinę wacikiem albo szczoteczką do zębów, by dotrzeć we wszystkie miejsca, gdzie mogą się zagnieździć wełnowce. Należy to robić co 2 dni przez kilka tygodni.

Woda z szarym mydłem

Wełnowce można także usuwać przy pomocy mieszaniny wody i szarego mydła, przeciera się w tym przypadku roślinę takim roztworem. 

Olej parafinowy do smarowania liści

Parafina z wodą w stosunku 1:1 z dodatkiem płynu do mycia naczyń to mieszanka, którą potem miękkim pędzelkiem można nanosić na roślinę w te miejsca, gdzie wełnowce się pojawiają. Olej blokuje dostęp powietrza i sprawia, że wełnowce nie mogą się rozmnażać. Następnie należy spłukać po kilku dniach roślinę wodą. Opłukiwanie również jest skuteczne, ponieważ wełnowce nie lubią wilgoci. 

Środki do zwalczania wełnowców?

Można także decydować się na preparaty, które umożliwią zwalczanie wełnowców. W tym celu wykorzystuje się środki naturalne, które oparte są na bazie oleju rydzowego, bądź też oleju z lnicznika tak jak preparat Laser 940 EC firmy Sumin, który wykazuje skuteczność w walce z wełnowcami.

Sięgnąć można również po chemiczne środki owadobójcze, które wykazują silne działanie, docierają do wnętra rośliny i tkanek, dlatego skutecznie niszczą szkodniki. Takim preparatem o silnym działaniu będzie między innymi od firmy Substral Polysect 005 SL, który wykazuje skuteczność i gwarantuje pokonanie wełnowców w roślinach. 

O ile więc uniknięcie wełnowców czasami nie będzie możliwe, o tyle szybkie działanie po ich pojawieniu się to szansa na to, że będzie można z tym szkodnikiem sobie poradzić.