Tarczniki - pozbądź się ich skutecznie ze swojego ogrodu!

Tarczniki - pozbądź się ich skutecznie ze swojego ogrodu!

Każdy ogrodnik choć raz miał do czynienia z atakiem szkodników w swoim ogródku, warzywniku lub sadzie. Zarówno w roślinach przydomowych, balkonowych, doniczkowych, jak i ogrodowych mogą pojawić się niechciani intruzi. Do takich właśnie szkodników należy tarcznik.

Tarcznik - charakterystyka

Tarcznik (Diaspididae) należy do bardzo licznej rodziny tarcznikowatych, czyli owadów z rzędu pluskwiaków. Większość gatunków z tej rodziny to szkodniki, które żerują na roślinach uprawnych. Jego długość sięga kilku milimetrom. W przypadku tarczników to samice osiągają większe rozmiary. Można poznać je po białej, czerwonej lub czarnej barwie. Samce tarczników cechują się segmentową budową ciała z wyraźnym odznaczaniem się obrębu głowy, tułowia oraz odwłoku. Samice zaś przebywając na roślinie, przypominają niewielkich rozmiarów płaskie blaszki. 

Tarczniki - atakowanie roślin

Tarczniki żerują głównie na roślinach doniczkowych. Można jednak spotkać je również na roślinach i krzewach ozdobnych, warzywach lub drzewkach. Tarczniki stanowią wyjątkowe zagrożenie dla uprawianych roślin, bowiem posilają się ich sokiem. Niezwykle ważne jest po ich zauważeniu, natychmiastowe działanie w celu ich likwidacji. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi ogrodnika, by rośliny zostały doszczętnie zniszczone. Dobrą informacją nie jest również fakt, iż rozmnażają się one w zawrotnie szybkim tempie, przenosząc się na kolejne sadzonki i rośliny. Warto pozostawać czujnym na ich obecność, gdy pojawia się wysoka temperatura i towarzysząca jest niska wilgotność powietrza.

Objawy żerowania

Inwazję tarczników można rozpoznać po żółknięciu liści, które w wyniku ich ataku z czasem opadają. Rośliny dotknięte ekspozycją na tego szkodnika doznają zahamowania wzrostu. Łatwo zauważyć również ich szybkie obumieranie. Bardzo ważne jest zauważenie w porę bytowania tarczników na naszych roślinach, szybka ich identyfikacja i podjęcie kroków, w celu ich zwalczenia. Działania muszą być skoncentrowane i przeprowadzane holistycznie, ponieważ walka z tym szkodnikiem bywa niezwykle uciążliwa. W przeciwnym razie problem z ich obecnością będzie szybko powracał.

Na oku należy mieć w szczególności:

  • bluszcze
  • winorośle
  • grusze
  • róże
  • rośliny doniczkowe
  • jabłonie
  • śliwy

Objawów ich żerowania należy szukać na łodygach, spodnich częściach liści roślin oraz na powierzchni ziemi.

Tarczniki - pierwsze kroki ku zwalczeniu

By rozpocząć skuteczną walkę z tarcznikami należy dokładnie zbadać, które rośliny zostały nimi zajęte. Po wytypowaniu zaatakowanych egzemplarzy, należy szybko oddzielić je od pozostałej, zdrowej reszty. Dzięki temu zabiegowi nie dojdzie do rozprzestrzenienia się szkodnika na całą uprawę lub ogródek. Walka z tarcznikami staje się wyjątkowo ciężkim zadaniem, z uwagi na konieczność zlikwidowania również ukrytych, opatrzonych tarczkami jaj. Rekomenduje się wykorzystywanie kilku metod likwidowania szkodników na raz, co może przynieść zdecydowanie szybsze i wydajniejsze efekty.

Usuwanie mechaniczne

Czasochłonność tej metody zależy od wielkości rośliny, która została zaatakowana przez tarczniki. Zwykle stosuje się ją w przypadkach inwazji na rośliny domowe.

W tym celu należy zaopatrzyć się w patyczki do uszu, które następnie nasączane są w wodzie z octem. Alternatywę stanowi przygotowanie szmatki, którą macza się w wodzie z dodatkiem szarego mydła. Następnie przystępuje się do usuwania mechanicznego szkodników z powierzchni atakowanej rośliny. Należy mieć na względzie, iż jaja tarczników mogą nie być zauważalne na pierwszy rzut oka.

Dlatego zalecana jest wyjątkowa staranność przy wykonywaniu zabiegu. Jeżeli występuje problem z oderwaniem szkodników od rośliny - można pomóc sobie przy pomocy delikatnej szczoteczki do zębów. Po ukończeniu usuwania mechanicznego tarczników, dobrze jest dokładnie opłukać roślinę z ich ewentualnych pozostałości. Tę czynność można wykonać np. w wannie. 

Tarczniki - usuwanie z wykorzystaniem substancji oleistych

W przypadku roślin o większych gabarytach, które zostały zaatakowane przez tarczniki, metoda mechaniczna może nie znaleźć zastosowania.

Warto posłużyć się wtedy opryskami na bazie oleju. W tym celu należy przygotować olej rzepakowy lub oliwę z oliwek. Do 0,5 litra wody dodaje się kilka kropli płynu do naczyń oraz kilka mililitrów wybranego oleju. Tak przygotowany preparat można przelać do spryskiwacza, którym następnie dokonuje się oprysku rośliny ze szczególnym uwzględnieniem części szczególnie narażonych na bytowanie tarczników czyli łodyg i spodu liści. Po upływie 3 do 4 dni należy przetrzeć roślinę ściereczką nasączoną wodą z domieszką szarego mydła oraz opłukać ją. Zabieg należy powtarzać kilkukrotnie - od 3 do 4 razy w tygodniowych odstępach.

Oprysk z wykorzystaniem tytoniu

Z uwagi na zabójcze dla owadów działanie nikotyny, alternatywną metodą na walkę z nimi stanowi oprysk z wykorzystaniem tytoniu.

W celu przygotowania tego rodzaju preparatu należy przygotować kilkanaście papierosów, które następnie zalewane są wodą. Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na kilka godzin, aż do przeniknięcia znacznej dawki nikotyny do wody. Kolejnym krokiem jest gotowanie preparatu przez około pół godziny. Gdy substancja wystudzi się, należy rozcieńczyć ją, dodając 3 części wody. Podobnie jak w poprzedniej metodzie - preparat przelewany jest do spryskiwacza i aplikowany bezpośrednio na zaatakowaną roślinę.

Ten zabieg również warto powtarzać raz w tygodniu aż do uzyskania widocznej poprawy i zlikwidowania miejsca bytowania tarczników.