Lawenda francuska - pochodzenie, pielęgnacja i uprawa

Lawenda francuska - pochodzenie, pielęgnacja i uprawa

Lawenda francuska, jak sama nazwa wskazuje, jest rośliną, która przywędrowała do nas właśnie z Francji, dokładnie z okolic Morza Śródziemnego. Należy do rodziny krzewinek jasnotowatych, kwiaty te należą do dość delikatnych, co powinniśmy mieć na uwadze, jeśli zechcemy zabrać się za ich uprawę.

To rośliny należące do rodziny krzewów. Nie osiągają zbyt dużych wysokości (maksymalnie 50-60 cm) i często pokładające się oraz płożące. Uprawianie ich w polskich ogrodach jest utrudnione ze względu na klimat - potrzebują słońca oraz odpowiedniej temperatury.

Polskiemu klimatowi niestety daleko do tego śródziemnomorskiego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby lawenda francuska stała się ozdobą wnętrz polskich domów, a także, podczas cieplejszych miesięcy, balkonów i tarasów. Zapewni doznania estetyczne, ale również zmysłowe - jej charakterystyczny zapach podoba się wielu osobom. Połączenie koloru fioletowych kłosowatych kwiatostanów z zielono-szarym ubarwieniem równowąskich liści nacieszy także wzrok. To także liście wytwarzają ten charakterystyczny i przyjemny zapach, nie tylko kwiaty, co przyjęło się w potocznej wiedzy o lawendzie. 

Lawenda francuska (łac. Lavandula stoechas)
Nazwa łacińskaLavandula stoechas
Grupa roślinByliny
Wysokośćdo 60cm
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeżyzna, przepuszczalna, zasadowa lub obojętna
Okres kwitnieniaIV, V, IX
Sadzeniewiosna
Strefa mrozoodporności8

Jak sadzić i pielęgnować lawendę francuską?

Lawenda francuska kwitnie w kwietniu, maju i czasami, chociaż z mniejszą obfitością, także we wrześniu. Skoro stała się ostatnio jeszcze popularniejsza, należy zdać sobie sprawę, iż sposoby jej pielęgnacji oraz uprawy różnią się ze względu na to, czy chcemy, aby rosła w ogrodzie, czy w doniczkach. Istotne jest również jej przechowywanie. Niezależnie od tego, czy znajduje się na zewnątrz, czy w pomieszczeniu, warto kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami.

Roślinę można uprawiać w gruncie, pamiętając o temperaturze, ale bezpieczniejszą opcją są donice, ponieważ możemy kontrolować w nich na bieżąco poziom wapna w podłożu (lawenda francuska najlepiej utrzymuje się w suchej oraz żyznej glebie).

Nie potrzebuje częstego podlewania, ale jest niezwykle wrażliwa na wiatr oraz inne niedogodne warunki atmosferyczne. Istotne jest także niesadzenie jej w zagłębieniach, ponieważ kwiat potrzebuje ciągłego dostępu do świeżego powietrza i nie przepada za nadmiernym nawodnieniem. Lawenda francuska, ze względu na wszystkie wymienione wcześniej powody, należy więc do najrzadziej uprawianego w Polsce gatunku lawendy. Ostatnio jednak cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli zastosujemy się do wskazówek w kwestii jej uprawy, powinno się nam udać wyhodować ją do całkiem dorodnych rozmiarów. Od niedawna polskie zimy nie są aż takie mroźne, jak bywały w przeszłości, jednak należy pamiętać, by odpowiednio uchronić roślinę nawet przed niewielkim przymrozkiem (stąd o wiele łatwiejsze będzie uprawianie jej w doniczkach i donicach, które można ukryć w osłoniętym pomieszczeniu) - jeśli tego nie zrobimy, lawenda z pewnością nie przyjmie się nawet w najbardziej żyznym podłożu. 

Jeśli chcemy pozyskać więcej pędów lawendy (czyli ją rozmnożyć), najlepszym na to okresem jest późna wiosna oraz środek lata. Oczywiście w sklepach ogrodniczych dostępne są również nasiona. 

Zasady zimowania lawendy francuskiej

Jeśli zdecydujemy się na uprawę w ogrodzie, a chcemy, by roślina przetrwała dłużej niż sezon lub rok, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pozwolą lawendzie francuskiej przezimować. W tym celu należy wykopać lub po prostu przenieść roślinę do pomieszczenia, w którym przeczeka do wiosny. Wybrane pomieszczenie musi mieć dostęp do światła słonecznego, a temperatura w środku powinna oscylować pomiędzy 0 a ok. -5 stopniami Celsjusza. W tym celu idealnie nadadzą się piwnice, werandy czy schowki (pamiętajmy jednak o tym, by znajdowało się tam okno). Dzięki podobnym warunkom roślina przechodzi w stan hibernacji, co nie oznacza, że można zapomnieć o podlewaniu jej - będzie potrzebować o wiele mniej wody, ale nawadnianie powinno odbywać się regularnie. Istotny jest umiar. 

Tuż przed ponownym zasadzeniem lawendy francuskiej w miejscu docelowym można skrócić jej pędy, co przyczyni się do jej ładniejszego i estetyczniejszego wyglądu.To sprawi, że roślina zagęści się, a później wyda o wiele więcej kwiatów.