Komarzyca - bylina o niejednym zastosowaniu

Komarzyca - bylina o niejednym zastosowaniu

Komarzyca występuje także pod nawą plektrantus koleusowaty. To przykład byliny 2 w 1, która nie tylko ozdabia ogródek czy balkon, ale dodatkowo odstrasza komary dzięki wydzielanemu zapachowi, który przypomina kamforę. Atutem tej rośliny jest także ciekawy kształt oraz zwisające pędy. 

Komarzyca - podstawowe informacje

Komarzyca występuje naturalnie w tropikalnych lasach, u nas z kolei uprawia się ją najczęściej jako jednoroczną roślinę hodowaną w doniczkach. Za sprawą długich pędów pokrytych drobnymi liśćmi komarzyca dobrze wygląda w wiszących pojemnikach. W chwili roztarcia liści wydziela się zapach słabo tolerowany przez komary i inne natrętne owady.

Roślina występuje także pod takimi nazwami jak pokrzelica Forstera czy komarnica.

Ta bylina tworzy na początku zielone i wyprostowane pędy, które wraz z rozwojem ulegają przebarwianiu na czerwono i wiotczeniu. To powoduje, że efektownie zwisają z doniczki tworząc niepowtarzalną aurę. Liście mają ciekawy kształt - są owalne, jasnozielone i karbowane. 

Odmiany komarnicy różnią się przede wszystkim kształtem oraz kolorem liści.

  • Variegata  to najczęstsza spotykana odmiana. Cechuje się tym, że liście występują w postaci białych brzegów.
  • Na uwagę zasługuje także Cilatus - wytwarza on liście z białymi plamkami, które są nieregularnie umieszczone na brzegach.
  • Komarnica Elf ma grube liście występujące w dwóch odcieniach zieleni.

Uprawa komarnicy

Komarnica najlepiej odnajduje się w dobrze nasłonecznionych i półcienistych stanowiskach. Nowe liście można śmiało zasadzić w ziemi do kwiatów doniczkowych lub balkonowych, a także w ziemi torfowej.

Już na etapie sadzenia warto dodać do podłoża specjalnego nawozu wolnodziałającego, który będzie wystarczający przez cały sezon. W innym przypadku koniecznie będzie podlewanie rośliny co około 14 dni dedykowanym roztworem nawozu w płynie dla roślin doniczkowych lub o zielonych liściach. Dobrze sprawdzi się tu duża ilość potasu. Nawożenie powinno się odbywać od wiosny końca sierpnia.

Komarzyca (łac. Plectranthus coleoides)
Nazwa łacińskaPlectranthus coleoides
Grupa roślinByliny
WysokośćDo 150cm
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeżyzne
Okres kwitnienia
SadzenieMaj

Podlewanie

Nawadnianie komarzycy musi być regularnie - pożądanym efektem jest to, aby ziemia była nieustannie wilgotna, ale i nie mokra. Dobrą informację stanowi również fakt, że narażenie byliny na krótkotrwałą suszę nie wyrządzi jej większej szkody. Co więcej, jest nawet mniej inwazyjne niż nadmierne nawodnienie. To tłumaczy, dlaczego przy systematycznym podlewaniu komarzycy należy zachować umiar.

Komarzyca wymaga przycinania

Dzieje się tak w sytuacji, gdy pędy byliny zaczynają być zbyt długie - warto je wówczas delikatnie przyciąć, aby pomóc w rozkrzewieniu. Z końcem lata na roślinie pojawiają się także drobne kwiaty - mogą występować w postaci białej lub jasnofioletowej, jednak mało efektownej i zarazem osłabiającej roślinę.

Potencjalne choroby komarzycy

Kolejną pozytywną informacją jest to, że roślinę cechuje dość wysoka odporność na choroby. Nawet przy amatorskiej uprawie nie powinna sprawiać problemów, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Jest odporna na większość chorób roślin, niemniej - na liściach może niekiedy pojawić się mszyca, która jest sporadycznie spotykana.

Zimowanie komarnicy

Aby uchronić roślinę, należy przed nadejściem pierwszych przymrozków przyciąć ją do wysokości około 10-15 cm nad gruntem oraz przenieść w miejsce oddalone od ujemnych temperatur. Powinno przy tym być jasne i zagwarantować temperaturę 10-15 stopni. Może to być np. klatka schodowa lub w piwnica z widnym oknem. Podlewanie rośliny w tym czasie powinno być jak najbardziej oszczędne - trzeba tu jedynie zadbać o to, aby podłoże nie było zbyt intensywnie przesuszone.

Operacja zimowania nie zawsze kończy się jednak sukcesem, zwłaszcza w przypadku komarzycy z biało obrzeżonymi liśćmi.

Jak rozmnożyć pokrzelicę Forstera?

Gdy uda Ci się z sukcesem przezimować komarnicę - wówczas w okresie wiosny możesz z powodzeniem uzyskać z niej sadzonki pędowe i tym samym rozmnożyć roślinę. To także najłatwiejszy sposób na pozyskanie nowych bylin - odcięte elementy pędów stosunkowo szybko ukorzeniają się zarówno w ziemi, jak i w wodzie. Użycie ukorzeniacza nie jest w tym przypadku potrzebne. Jeżeli pokrzelica ma zdobić ogród czy balkon - wówczas po zakończeniu późnowiosennych przymrozków (z reguły w połowie maja), komarnica może zostać wtedy przeniesiona w docelowe miejsce na zewnątrz.