Kostrzewa sina - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Kostrzewa sina - uprawa, odmiany i pielęgnacja

Kostrzewa Sina (Festuca glauca) to spotykana w całej Europie przepiękna odmiana traw z rodziny wiechlinowatych. Zwana również niebieską trawą, naturalnie występuje w górach i mocno nasłonecznionych kamienistych miejscach. Roślina ta, swoją piękną niebieską barwę zachowuje przez cały rok i świetnie nadaje się do sadzenia w ogrodach. Wykorzystując liczne ciekawe odmiany, jest doskonałym sposobem przyozdobienia i urozmaicenia ogrodu.

  1. Kostrzewa Sina - informacje i opis rośliny
  2. Najciekawsze odmiany Kostrzewy Sinej
  3. Uprawa Kostrzewy Sinej
  4. Zimowanie
  5. Rozmnażanie Kostrzewy Sinej
  6. Jak sadzić Kostrzewę Siną?

Kostrzewa Sina - informacje i opis rośliny

Jest to gatunek trawy naturalnie występujący na terenach południowej Europy - północnych Włoszech oraz południowej Francji.

Najlepiej czuje się w środowisku skalnym i nasłonecznionym, przez co idealnie sprawdzi się w ogródkach skalnych, obwódkach, na niskich rabatach, oraz w uprawie balkonowej.

Roślina będzie bardzo dobrze się rozwijać, jeśli tylko znajdzie odpowiednio suche i nasłonecznione miejsce. Jest idealnym przykładem rośliny okrywowej, często tworząc w ogrodach odporną na niskie temperatury niebieską wykładzinę. Dodatkowo zimą jej niebieskie źdźbła będą się pięknie komponować ze śniegiem. Trawa ta rosnąc doskonale zakorzenia się w podłożu, dzięki czemu chroni glebę przed erozją i utratą wilgoci oraz ogranicza rozrost ewentualnych chwastów w danym miejscu. Doskonale sprawdza się w nasadzeniach miejskich np. na skarpach, wiążąc zarazem zbocza. Kostrzewy świetnie też prezentują się na rabatach bylinowych w połączeniu z np. macierzankami, posłonkami, rozchodnikami, goździkami czy kocimiętką. Jest jedną z najatrakcyjniejszych traw ozdobnych, a zarazem posiada bardzo niskie wymagania uprawne.

Kostrzewa sina (łac. Festuca glauca)
Nazwa łacińskaFestuca glauca
Grupa roślinByliny
Wysokość20-30cm
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeżwirowa przepuszczalna, obojętna lub zasadowa
Okres kwitnieniaVI, VII
Sadzeniejesień, wiosna
Strefa mrozoodporności5

Najciekawsze odmiany Kostrzewy Sinej

Różnorodność tego rodzaju traw jest bardzo duża, a na świecie w klimacie umiarkowanym żyje niemal 450 gatunków Kostrzew przez co nie sposób wymienić wszystkie. Poniżej lista najatrakcyjniejszych odmian które z pewnością są warte uwagi.

  • Kostrzewa Sina 'Bergsilber' - Odmiana trawy osiągająca 20cm wysokości oraz srebrno-niebieskie zabarwienie. Kwitnąca od czerwca do sierpnia. Jej kwiatostany z czasem mogą nabrać żółtawego zabarwienia. Podobnie jak pozostałe odmiany Kostrzewy Sinej preferuje suche, nasłonecznione miejsca
  • Kostrzewa Sina 'Golden Toupee' - Ciekawa odmiana charakteryzująca się drobnymi kępkami oraz żółto-zielonym zabarwieniem. Osiąga wysokość około 15cm. Preferuje miejsca nasłonecznione suche, ewentualnie lekko wilgotne. Kwitnie od czerwca do lipca.
  • Kostrzewa Sina 'Elijah Blue' - Odmiana trawy o szaroniebieskich liściach. Jej kwiaty są początkowo niebieskie, jednak z czasem stają się żółte. Osiąga wysokość 20cm, a jej szerokość oscyluje w granicach 25cm. Kwitnie od maja do czerwca i dobrze znosi suszę.
  • Kostrzewa Sina 'Blauglut' - Kwitnie od lipca do sierpnia początkowo na niebiesko z purpurowym odcieniem, z czasem jednak jej kwiatostany szarzeją, aż staną się brązowe. Rośnie na wysokość 15cm, a w okresie kwitnienia do 30cm.
  • Kostrzewa Sina 'Silberreiher' - Trawa o niebiesko - srebrnej barwie osiągająca nawet 30cm wysokości. Kwitnie w maju. Jedna z najpiękniejszych odmian Kostrzewy Sinej. Preferuje miejsca suche i nasłonecznione.

Uprawa Kostrzewy Sinej

Kostrzewa sina
Kostrzewa sina posadzona w ogrodzie między bylinami i rozchodnikami

Kostrzewa jest bardzo prosta w uprawie. Preferuje podłoża o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym. Warto również zadbać o miejsce dobrze osłonione od wiatru. Jest rośliną która nie wymaga nawożenia i nie lubi terenów podmokłych oraz gliniastych. Kępy rosnące od kilku lat w tym samym miejscu, można jednorazowo wiosną delikatnie wspomóc nawozem wieloskładnikowym.

Jeśli posadzimy ją na żyznej glebie, szybko straci swoje niebieskie ubarwienie i stanie się bardziej zielona.

Zaleca się podlewanie jedynie w pierwszym roku po zasadzeniu, aby umożliwić lepsze rozbudowanie niebieskich górek. Podlewanie jej w późniejszych latach może niekorzystnie wpłynąć na zabarwienie liści. Kostrzewa Sina jest niewymagającą rośliną, jednak każdego roku na wiosnę warto usunąć zeschłe i podgnite źdźbła. Warto również przyciąć roślinę na wysokość maksymalnie 10cm, dzięki czemu roślina zacznie intensywniej rosnąć. Kostrzewa Sina rzadko atakowana jest przez szkodniki i choroby, jednak po każdej zimie powinno się dokładnie przejrzeć roślinę, ponieważ przez spadający bardzo obfity śnieg roślina może zostać zaatakowana przez grzyb Botrytris Cinerea który powoduje szarą pleśń. Warto nieco odgarnąć śnieg z rośliny gdy jego warstwa przekroczy 20cm, a gdy grzyb zaczyna się pojawiać, zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy. Warto wspomnieć, że w sprzyjających warunkach i braku ingerencji ze strony człowieka, trawa może rozprzestrzeniać się na ogromne terytoria, stając się wręcz rośliną inwazyjną, jednak w naszym klimacie jest to bardzo mało prawdopodobne.

Zimowanie

Opisywana odmiana trawy doskonale znosi nawet najbardziej siarczyste mrozy, dzięki czemu bez problemu radzi sobie z naszym zimowym klimatem. W zależności od posiadanej odmiany wytrzymuje temperatury dochodzące nawet do -35 C. Jeśli temperatura poniżej 0 C utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zabezpieczyć roślinę przed zimnem i wiatrem. Można to zrobić za pomocą np. kory formując z niej małą osłonkę mającą na celu zabezpieczenie kępki przed najniższymi temperaturami. Powinno się jednak robić to dopiero wtedy, gdy bardzo mroźna aura utrzymuje się na zewnątrz od przynajmniej 3 dni. Zbyt nadgorliwe zabezpieczanie Kostrzewy może spowodować jej gnicie i zaparzenie pędów.

Rozmnażanie Kostrzewy Sinej

Rozmnażanie można wykonywać na 2 sposoby - poprzez podział kęp oraz wysiew. Najlepszym sposobem rozmnażania Kostrzewy jest podział kęp.

Przerośnięte 2-3 letnie kępy wystarczy wykopać z ziemi, a następnie w połowie przeciąć nożem i rozsadzić w dwa różne miejsca.

Można również za pomocą szpadla przepołowić duże kępy w ziemi, a następnie wykopać jedynie jedną połowę i posadzić w innym miejscu. Drugi sposób rozmnażania czyli wysiew wykonujemy wczesną wiosną umieszczając najpierw nasiona w wilgotnym podłożu w niskiej temperaturze, a później przesadzając je w bardziej surowe miejsce. Wysiew jednak nie jest tak skutecznym sposobem rozmnażania, ponieważ rośliny przez niego powstałe nie mają jednolitego potomstwa, przez co uzyskane pochodne mogą różnić się wieloma czynnikami takimi jak kolor zabarwienia które z reguły jest dużo słabsze i mniej wybarwione niż u roślin rodzicielskich.

Jak sadzić Kostrzewę Siną?

Mimo, że opisywana trawa jest długowieczna i rośnie bardzo powoli, dobrze zostawić margines ok. 30cm między sadzonkami. Pozwoli to roślinie swobodnie się rozrastać przez wiele lat. Warto dodać, że Kostrzewa sama się rozsiewa, przez co po każdej wiośnie możemy znajdować więcej jej kępek w innych miejscach w ogrodzie. Jest to roślina często wykorzystywana zarówno do nasadzeń tradycyjnych jak i nowoczesnych. Bardzo ładnie wygląda jako obwódka ogrodu skalnego, bądź rozrzucona między większymi kamieniami. Bardzo dobrze prezentuje się w donicach na balkonie lub tarasie tworząc naturalne bądź minimalistyczne aranżacje. Kostrzewy mogą rosnąć zarówno w pojedynkę, jak i w dużych grupach tworząc przepiękne pastelowo-niebieskie dywany.