Serduszka okazała - charakterystyka, sadzenie i uprawa

Serduszka okazała - charakterystyka, sadzenie i uprawa

Serduszka okazała (Dicentra spectabilis) to wyjątkowo prezentująca się roślina, która jest prawdziwą ozdobą ogrodów. Jej nazwa wzięła się od charakterystycznego kształtu kwiatów, które przypominają swoim wyglądem serce. Ta piękna bylina pochodzi z Chin oraz Japonii i znana jest także pod nazwą biskupie serce. Serduszka okazała to cieniolubna i długowieczna roślina, które sprawdzi się zwłaszcza w zacienionych miejscach w ogrodzie, gdzie da efektowne różowe kwiaty. Bylina ta może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat, nadaje się także do uprawy w pojemnikach oraz na kwiat cięty.

 1. Charakterystyka serduszki okazałej
 2. Odmiany
 3. Sadzenie serduszki okazałej
 4. Uprawa i pielęgnacja
 5. Przesadzanie
 6. Przycinanie
 7. Rozmnażanie serduszki okazałej
 8. Zimowanie

Charakterystyka serduszki okazałej

Serduszka okazała należy do rodziny makowatych (Papaveraceae). Jest to bylina wieloletnia i mrozoodporna, która osiąga do 50 cm wysokości. Roślina tworzy kopiaste kępy, a jej pierzaste liście przybierają barwę szaro-niebieską. Kwitnienie serduszki przypada na przełomie maja i czerwca. Kwiaty zebrane są w grona i znajdują się na łukowato wygiętych pędach. Po przekwitnieniu liście zasychają, natomiast część naziemna rośliny zanika. Na zimę nie zamierają jedynie grube i mięsiste bulwiaste korzenie o bardzo słabym rozgałęzieniu. Przez wzgląd na krótki okres wegetacji bylina ta jest odporna na szkodniki i choroby. Problem ze ślimakami i pomrowami może wystąpić na początku wiosny.

Serduszka okazała (łac. Dicentra spectabilis)
Nazwa łacińskaDicentra spectabilis
Grupa roślinByliny
Wysokośćdo 80cm
StanowiskoPółcień, Cień
Wilgotność glebyGleba wilgotna, Gleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeprzepuszczalna, próchniczo-gliniasta
Okres kwitnieniaV, VI
Sadzenieluty do kwietnia
Strefa mrozoodporności6

Odmiany

 • 'Alba' - osiąga do 60 cm wysokości, ma śnieżnobiałe kwiaty i pierzaste, zielone liście.
 • 'Gold Heart' - odmiana o różowych kwiatach i gęstych liściach w odcieniu złocistym, dorastająca do wysokości 50 cm.
 • 'White Gold' - bylina o białych kwiatach i żółtych liściach.
 • 'Cupid' - zachwyca swoimi pastelowo różowymi kwiatami i bladozielonymi liśćmi.
 • 'King of Hearts' - odmiana o jasnoróżowych kwiatach zebranych w grona i niebiesko-zielonych liściach
 • 'Valentine' - niezwykle widowiskowa odmiana o wyjątkowych czerwono-różowych kwiatach, osiągająca do 80 cm wysokości i tworząca pokaźne kępy.
Serduszka okazała Alba
Śnieżnobiałe kwiaty i pierzaste, zielone liście
Serduszka okazała Gold Heart
Różowe kwiaty i gęste liście w złocistym odcieniu
Serduszka okazała Valentine
Odmiana o czerwono-różowych kwiatach

Sadzenie serduszki okazałej

Uprawa biskupiego serca nie jest trudna, a należy ją zacząć od właściwego przygotowania stanowiska, na którym zostanie zasadzona roślina. Ziemię trzeba dobrze przekopać, po czym wymieszać z kompostem czy też z obornikiem. Ważne jest też jej dokładne odchwaszczenie. Przed zasadzeniem byliny należy ją namoczyć w wodzie, w ten sposób system korzeniowy zostanie odpowiednio nawodniony. Jeżeli kwiat rósł w doniczce, wówczas trzeba ostrożnie rozluźnić jego korzenie, co pomoże roślinie w przyjęciu się. Serduszki należy sadzić w odstępach co 50 cm. To dosyć duża bylina, a więc poleca się sadzenie tylko po 1-3 sztuki na m2. Serduszkę okazałą należy zasadzić do dołka trochę większego od bryły korzeniowej, po czym obsypać ją ziemią. Nie można też zapomnieć o jej obfitym podlaniu. Karpy powinno się przykryć 3-4 cm warstwą podłoża, żeby wrażliwe liście i pędy mogły pojawić się nad powierzchnią gleby.

Uprawa i pielęgnacja

Serduszka okazała lubi gleby przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Najlepszym dla niej stanowiskiem będzie miejsce cieniste czy półcieniste. Młody byliny preferują gleby o odczynie obojętnym, a starsze wolą podłoże lekko kwaśne (5,6-6,5 pH). Zbyt ciężka i wilgotna ziemia czy też zbyt słoneczne stanowisko mogą doprowadzać do osłabienia kwitnienia serduszki okazałej.

W przypadku dysponowania jedynie słoneczną wystawą trzeba koniecznie zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża.

Roślina nie ma zbyt wygórowanych wymagań pokarmowych, aczkolwiek wsparciem w jej rozwoju jest nawożenie organiczne. Chcąc ochronić korzenie serduszki przed przemarznięciem czy też zmniejszyć ilość parowanej wody z podłoża, w okresie jesiennym należy wyściółkować glebę kompostem, a na wiosnę wymieszać go z podłożem. Zabiegi pielęgnacyjne polegają głównie na regularnym nawożeniu. Po pojawieniu się młodych liści na wiosnę, glebę wokół byliny poleca się zasilić nawozem wieloskładnikowym o opóźnionym działaniu, a także nawozami zawierającymi dużą dawkę potasu i fosforu. W ten sposób stymuluje się roślinę do obfitszego kwitnięcia.

Przesadzanie

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przesadzanie serduszki okazałej. Czynność ta okazuje się niezbędna do tego, żeby uprawa przyniosła, jak najlepsze efekty. Zabieg wraz w połączeniu z podziałem bryły korzeniowej jest konieczny do tego, aby wzmocnić roślinę oraz pobudzić ją do obfitszego kwitnięcia. Bryłę korzeniową należy regularnie dzielić wczesną wiosną albo jesienią, po zaschnięciu liści. Bylina potrzebuje zazwyczaj sezonu albo dwóch, żeby jej kwitnienie było pełne.

Przycinanie

Dicentra spectabilis po wytworzeniu kwiatostanów oraz przekwitnięciu ulega powolnemu zamieraniu. Należy pamiętać, aby nie ścinać więdnących liści, dopóki w pełni nie zżółkną. Jest to ważne, gdyż za pomocą chlorofilu, serduszka do końca wytwarza substancje pokarmowe, które kumuluje w spichrzowych korzeniach. Z nich następnie w okresie wiosennym pojawią się nowe rośliny. Na początku lipca tuż nad ziemią trzeba ściąć wszelkie zżółknięcie czy zaschnięte części byliny. Przycinanie roślin po przekwitnieniu odmładza byliny, a także sprzyja ponownemu kwitnięciu.

 Rozmnażanie serduszki okazałej

Roślinę można rozmnażać, stosując różne metody, jak: sadzonkowanie pędów bocznych, podział bryły korzeniowej czy wysiew nasion. Najczęściej polecanym, a przy tym bardzo skuteczną techniką rozmnażania, jest podział rośliny. Zabieg ten wykonuje się wczesną wiosną albo po zakończeniu kwitnienia. Bylinę należy wykopać z ziemi i ostrożnie rozdzielić jej bryłę korzeniową. W ten sposób uzyska się nowe rośliny, które można od razu przesadzić w wybrane miejsce. Jeśli chodzi o sadzonkowanie pędów bocznych, musi być ono wykonane wiosną. Zabieg polega na pobraniu młodych pędów odziomkowych z tak zwaną piętką i włożeniu ich do donicy, która wcześniej została wypełniona mieszanką torfu i kompostu. Młode byliny należy wstawić do szklarni czy inspektu. Co ważne, należy je regularnie podlewać. Rzadziej wybierana jest uprawa serduszki okazałej z nasion. Osoby preferujące tą metodą doceniają fakt uzyskania wielu egzemplarzy tej wyjątkowej rośliny. Nasiona należy wysiać jesienią na rozsadnik tudzież wiosną do inspektu. Istotną czynnością jest przeprowadzenie przed wysiewem wiosennym stratyfikacji nasion w niskiej temperaturze.

Zimowanie

Dicentra spectabilis posadzona wiosną w zupełności poradzi sobie z niskimi temperaturami, a więc nie potrzebuje ochrony przed zimą. Oczywiście, można rozłożyć warstwę ściółki na glebie wokół rośliny. Jeśli chodzi o biskupie serce posadzone jesienią, nocne przymrozki wiosną mogą doprowadzić do znacznych szkód, w szczególności, jeśli bylina już zaczęła wschodzić. Właśnie dlatego zaleca się jej przykrycie grubą warstwą kory albo suchymi liśćmi. Młode rośliny wyhodowane z sadzonek radzi się zimować w doniczkach, najlepiej w pomieszczeniu.

Zastosowanie

Długoletnia bylina sprawdzi się w tworzeniu unikalnych i zjawiskowych kompozycji na rabatach. Polecana zwłaszcza do ogrodów w stylu wiejskim, aczkolwiek znajdzie zastosowanie właściwie w każdym ogrodzie, gdzie będzie stanowiła wyjątkową ozdobę. Dekoracyjne są nie tylko jej kwiaty przypominające serduszka, ale także szaro zielone liście. Serduszka okazała prezentuje się świetnie posadzona na obrzeżach krzewów tudzież pod koronami drzew.