Bodziszek czerwony - jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja?

Bodziszek czerwony - jak wygląda jego uprawa i pielęgnacja?

Do rodzaju bodziszek (Geranium) należy ok. 400 gatunków roślin wieloletnich zielnych, dwuletnich oraz jednorocznych, które zaliczane są do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Zasięg ich występowania obejmuje strefę klimatu umiarkowanego, a głównie Europę i Azję. Polska jest naturalnym środowiskiem dla 16 gatunków tejże rośliny. Zjawiskowym przedstawicielem pokaźnej rodziny bodziszków jest zwłaszcza Geranium sanguineum, czyli bodziszek czerwony albo bodziszek krwisty.

 1. Charakterystyka
 2. Bodziszek czerwony - ciekawe odmiany
 3. Sadzenie
 4. Uprawa oraz pielęgnacja
 5. Przesadzanie i przycinanie
 6. Szkodniki i choroby
 7. Jak rozmnażać bodziszka czerwonego?
 8. Zastosowanie w ogrodzie
 9. Ciekawostki

Charakterystyka

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) osiąga przeciętnie od 20 do 40 cm wysokości, a więc jeszcze szczególnie polecany do ogrodów skalnych czy też nasadzeń w ogrodach żwirowych. Z powodzeniem można go uprawiać także w donicach. Roślina kwitnie obficie w okresie od maja do końca września. Bodziszek krwisty wytwarza rozetę liści odziomkowych, spośród których wyrastają łodyżki, delikatnie wynosząc kwiaty nad pierzaste liście. W okresie jesiennym liście przybierają barwę pomarańczową. Kwiaty tej rośliny mają pięć łopatowatych, niewielkich płatków o regularnym kształcie.

Wbrew nazwie kwiaty bodziszka czerwonego nie mają wcale takiego koloru, a ich barwa może być różowa a nawet purpurowa.

Pewne odmiany bodziszka wpadają w kolor fioletowy. Bodziszek czerwony to doceniana przez ogrodników bylina, łatwa w uprawie i mało wymagająca. Tworzy zwłaszcza swobodnie obsadzone, mieszane rabaty w ogrodach wiejskich czy romantycznych.

Bodziszek czerwony (łac. Geranium sanguineum)
Nazwa łacińskaGeranium sanguineum
Grupa roślinByliny
Wysokość40-50cm
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożepiaszczysto-gliniasta
Okres kwitnieniaVI, VII, VIII
Sadzeniewiosna, jesień
Strefa mrozoodporności4

Bodziszek czerwony - ciekawe odmiany

Na rynku dostępnych jest kilka godnych poznania odmian bodziszka czerwonego. Różnią się one zwłaszcza kolorem kwiatów, jak i osiąganą wysokością. Do najpopularniejszych należą:

 • "Roseum" - osiąga do 40 cm wysokości, ma blado różowe kwiaty, a jego liście zmieniają jesienią barwę na czerwoną.
 • "Album"- subtelna odmiana o zjawiskowych białych kwiatach, dorastająca do 35 cm wysokości.
 • "Compactum" - roślina tworzy zwarte kępy i kwitnie na pastelowy różowy kolor w postaci pojedynczych kwiatów na długich szypułkach.
 • "Max Frei"-  osiąga do 25 cm wysokości i kwitnie w kolorze karminoczerwonym.
 • "Lancastrense"- odmiana o niewielkich liściach i płożących się pędach, której kwiaty są różowe z czerwonym żyłkowaniem.

Sadzenie

Roślinę sadzi się wczesną wiosną albo jesienią. Doskonale prezentuje się sadzona w grupie, a więc chcąc uzyskać gęsty kobierzec kwiatów, trzeba sadzić ją dosyć gęsto obok siebie.

Polecana rozstawa to 10 sztuk na 1 metr kwadratowy, a w rzędzie rośliny powinny znajdować się mniej niż w 10-centymetrowej odległości.

Bodziszek czerwony niezwykle szybko się rozprzestrzenia, aczkolwiek sadzonki dostępne w sklepach są zazwyczaj małe, właśnie dlatego warto je sadzić bardzo gęsto. Stanowisko dla jej prawidłowego wzrostu powinno być odpowiednio nasłonecznione. Jeśli chodzi o glebę, bodziszek ma niewielkie wymagania, jednak młodym sadzonkom warto przygotować bardziej sprzyjające warunki. W trakcie sadzenia rośliny należy wykopać trochę większy dołek aniżeli średnica doniczki, w której znajduje się kwiat. Następnie do dołka należy wsypać świeżą ziemię kompostową, po czym posadzić roślinę i ją obficie podlać.

Uprawa oraz pielęgnacja

Bodziszek czerwony jest mało wymagającą rośliną, niesprawiającą żadnych kłopotów w pielęgnacji. Warto podkreślić też to, że jest to niesłychanie wytrzymała bylina. Znosi nawet dłuższe okresy suszy, a więc podlewanie nie jest najważniejszą czynnością w jej pielęgnacji. Dobrze rośnie nawet w glebach mało zasobnych w składniki odżywcze, a więc jej nawożenie staje się zbędne. Podłoże powinno być jednak dobrze przepuszczalne i suche. Roślina najlepiej rośnie w słońcu, a więc miejsce jej posadzenie powinno być dobrze nasłonecznione. To mrozoodporna bylina, a więc nie wymaga żadnych zabiegów ochronnych, przed zbliżającą się zimą. Poradzi sobie nawet okryta warstwą śniegu. Bodziszek krwisty dobrze znosi konkurencję, ale jest niezwykle ekspansywny. Z uwagi na silny wzrost tych bylin, trzeba zapewnić im w ogrodzie odpowiednią ilość przestrzeni. Świetnie sprawdzą się jako rośliny okrywowe. Bodziszek czerwony niesłychanie szybko adoptuje się do nowych warunków, dlatego jest polecany zwłaszcza do ogrodów skalnych czy niskich murkach. Te subtelne kwiaty mogą być też z powodzeniem uprawianie w donicach.

Przesadzanie i przycinanie

Jeśli dojdzie do wylegania i przerzedzania się kęp, wówczas konieczne okaże się wykopanie roślin i podzielenie ich na mniejsze sadzonki. Podczas tej czynności należy też pozbyć się wszelkich uszkodzonych korzeni. Bylinę można bez problemu zasadzić w to samo miejsce, gdyż szybko odmłodnieje. Po skończonym okresie kwitnienia można też pozbyć się wszelkich przekwitłych kwiatostanów i wyciąć pędy w połowie wysokości, przez co rośliny zaczną wytwarzać nowe i silniejsze pędy, a ponadto będą miały możliwość zakwitnięcia po raz drugi jesienią.

Szkodniki i choroby

Dla bodziszków czerwonych największym zagrożeniem są króliki, które zjadają ich młode liście. Ponadto, byliny te są niekiedy atakowane przez larwy opuchlaka. Zdarza się również, że ich liście zostaną porażone przez mączniaka.

Jak rozmnażać bodziszka czerwonego?

Bodziszka czerwonego można rozmnażać na parę sposobów. Najczęściej polecaną metodą jest rozmnażanie z korzenia. Zabieg ten powinno się wykonać jeszcze wiosną, a więc pomiędzy kwietniem a majem. Poprzez rozdzielanie i rozsadzanie w wybranym miejscu uzyskuje się nowe rośliny. Po tej czynności należy je dokładnie podlać. Innym sposobem jest skorzystanie z nasion. Muszą być one jednak najpierw przechowane w lodówce, po czym rozsiane. Nasiona da się uzyskać samodzielnie, poprzez zebranie ich z torebek. Należy jednak zrobić to ostrożnie, aby nie doprowadzić do ich pęknięcia, przez co rośliny te rozsieją się po ogrodzie w sposób niekontrolowany.

Zastosowanie w ogrodzie

Bodziszek krwisty jest wyjątkową i niezwykle piękną rośliną, która może stać się efektywną ozdobą każdego ogrodu. Na początku swojego rozwoju ma dosyć luźny pokrój, aczkolwiek po kilku latach tworzy ładną, gęstą, kopulastą kępę liści przyozdobioną subtelnymi kwiatami. Geranium polecane jest zwłaszcza do uprawy w ogródkach żwirowych, na skalniakach i skarpach. Ponadto, prezentuje się doskonale na rabatach z pozostałymi bylinami i kwiatami ozdobnymi, jak: liliowcami, przywrotnikami, firletką kwiecistą, różami krzaczastymi, szałwią omszoną. Warto podkreślić, że bodziszek czerwony posadzony w kępach będzie rewelacyjną rośliną okrywową, które perfekcyjne wypełni wolne przestrzenie pod drzewami i krzewami. Odmiany o niższym wzroście nadają na obwódki ścieżek, rabat czy trawników.

Ciekawostki

Łacińska nazwa bodziszków wywodzi się od greckiego słowa geranos, które oznacza „żuraw". Ich spiczasto zakończone owoce przypominają wzniesiony dziób tego majestatycznego ptaka. Angielska nazwa bodziszków cranesbill oznacza „żurawi dziób". Warto wiedzieć, że bodziszki wydzielają specjalne olejki eteryczne, które działają odstraszająco na mole, komary i ślimaki.