Morwa czarna - uprawa i wymagania

Morwa czarna - uprawa i wymagania

Morwa czarna jest gatunkiem drzewa z rodzaju morwowatych. Osiąga wysokość pomiędzy 10 a 15 metrów, składając się z krótkiego pnia i okrągłej korony. W Azji Mniejszej występuje dziko, natomiast w Ameryce i Europie – w tym w Polsce - jest rośliną uprawną. Często bywa mylona z morwą białą o podobnych, czarnych owocostanach. Dawniej hodowana na masową skalę, po dość długim okresie praktycznie całkowitego zaniku, znów wraca do łask rodzimych ogrodników.

Owoce morwy czarnej przypominają kuliste lub owalne ciemnoczerwone jeżyny, o długości do 2,5cm. Dojrzewają zazwyczaj w sierpniu. Są bardzo soczyste i smaczne, doskonale nadając się do wyrobu dżemów, soków i innych zastosowań.

Są używane także w produkcji preparatów ziołowych, oraz leków. Posiadają liczne właściwości zdrowotne, zawierając wiele witamin, soli mineralnych i cennych składników odżywczych. Morwę czarną często można znaleźć w ogrodach, miejskich parkach i okolicach budynków użyteczności publicznej.

Morwa czarna (łac. Morus nigra)
Nazwa łacińskaMorus nigra
Grupa roślinDrzewa
WysokośćDo 10m
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba wilgotna
Podłożepiaszczysta, przepuszczalna
Okres kwitnieniaV, VI
Sadzeniewiosna lub jesień
Strefa mrozoodporności6b

Odmiany morwy czarnej

W Polsce najczęściej spotykana jest tradycyjna odmiana morwy czarnej – morus nigra. Czasami w sprzedaży oferowane są także drzewka o nazwie morwa czarna pendula. Są one wyjątkowo ozdobne, szczepione na pniu, o niedużych rozmiarach. Ich charakterystyczną cechą są długie, zwisające gałązki, tworzące kaskadę liści -  upodabniają one morwę pendulę do roślin „płaczących”.

Uprawa morwy czarnej

Morwa czarna jest rośliną delikatniejszą niż jej biały gatunek. Ze względu na wyższą wrażliwość na mróz, lepiej czuje się w cieplejszych, południowych rejonach kraju. Nie wymaga intensywnego podlewania ani nawożenia, warto jedynie zadbać o zabezpieczenie jej na okres zimy.

Gleba

Morwa czarna preferuje gliniaste lub lekko piaszczyste podłoża o optymalnym stopniu przepuszczalności i obojętnym odczynie pH. Źle czuje się w ciężkiej i podmokłej glebie. W przypadku nieodpowiedniego podłoża, przed posadzeniem rośliny warto wzbogacić je piaskiem lub kompostem, co zwiększy jego przepuszczalność. W bardzo żyznej glebie gałązki rozwijają się do późnej jesieni, co może sprzyjać ich przemarzaniu.

Nasłonecznienie

Hodując morwę czarną, warto wybrać dla niej miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Duża ilość promieni słonecznych sprzyja dojrzewaniu jej owoców.

Nawożenie morwy

Morwa czarna nie potrzebuje nawożenia ani podlewania. Jedynie w okresie po posadzeniu, oraz w wyjątkowo upalne i suche lata można zasilić ją niewielką ilością wody. Jeżeli chcemy zastosować jakikolwiek nawóz, najlepszym wyborem będzie dobrze przerobiony kompost lub obornik.

Cięcie

Morwa czarna uprawiana w naturalnej formie nie wymaga cięcia. Wskazane jest jedynie usuwanie przemarzniętych, uszkodzonych, bądź krzyżujących się młodych pędów. Istnieje możliwość dowolnego stylizowania drzewa – wtedy można je przycinać według potrzeb. Dobrze znosi skracanie nawet do 30cm, wykonywane wczesną wiosną i pod koniec lata. Warto mieć na uwadze, iż silnie i często przycinana morwa, może wydawać znacznie mniej owoców.

Wymagania

Sadząc morwę czarną należy zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca – jest to roślina szybko i intensywnie rozrastająca się. Jeśli nie mamy zbyt wiele przestrzeni, lepiej wybrać morwę pendulę, która potrzebuje znacznie mniej miejsca.

Morwa czarna jest dość wrażliwa na mróz, więc w przypadku mocno ujemnych temperatur może przemarzać.

Wskazane jest okrywanie jej na czas zimy. Hodowana w osłoniętym miejscu będzie mniej narażona na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Ze względu na duże przyrosty w początkowych latach, młode rośliny szybko regenerują się nawet po przemarznięciu. Im starsze jest drzewo, tym mniej wrażliwe i wymagające będzie.

Choroby

Morwa czarna jest rośliną odporną na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Dzięki temu nie wykazuje potrzeby zabezpieczania jej specjalistycznymi środkami chemicznymi.

Rozmnażanie morwy czarnej

Możliwe jest rozmnażanie generatywne poprzez wysiew nasion wprost do gleby w okresie wiosennym, z zachowaniem zasad stratyfikacji. Istnieje także możliwość uzyskania młodych roślin z odrostów korzeniowych, bądź zdrewniałych pędów. Sadzonki morwy czarnej dostępne w sklepach ogrodniczych należy sadzić do gruntu wiosną lub jesienią.