Pachira wodna - jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja?

Pachira wodna - jak wygląda jej uprawa i pielęgnacja?

Zachwyca nas swoim egzotycznym wyglądem oraz specyficznym pokrojem. Mowa oczywiście o pachirze wodnej, która przez ostatnia lata zyskała swoją popularność. Jakie warunki musimy jej zapewnić, aby rosła dobrze oraz zdobiła wnętrze?

Pachira wodna (łac. Pachira aquatica)
Nazwa łacińskaPachira aquatica
Grupa roślinDrzewa
WysokośćDo 20m
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożekwaśna, przepuszczalna
Okres kwitnieniaNie kwitnie
Sadzeniewarunki domowe: cały rok

Urzekający wygląd pachiry wodnej

Jeszcze do niedawna pachira wodna (Pachira Aquatica) nie była zbytnio znaną rośliną. Aktualnie jednak jej popularność jest naprawdę duża, dlatego możemy ją uznać za jedną z najmodniejszych roślin doniczkowych. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ jej elegancki pokrój, egzotyczna uroda czy soczysta zieleń ogromnych połyskujących liści sprawia, że całość wygląda bardzo czarująco. Możemy także wyróżnić okazy pachiry wyglądem przypominające warkocza, składającego się z kilku pieńków, które zwieńczone są pióropuszem liści. Takie rośliny prezentują się niezwykle efektownie, jednak kiedy decydujemy się na ich zakup, powinniśmy wziąć pod uwagę, że po pewnym czasie mogą one stracić swoją urodę.

Gdzie najlepiej ustawić pachirę w domu?

Należy pamiętać, że pachira wodna nie jest klasyczną rośliną doniczkową, ponieważ w swoim naturalnym środowisku występuje w postaci ogromnego, niekiedy nawet 20-metrowego, drzewa.

W tropikalnych rejonach Ameryki, ponieważ właśnie stamtąd się wywodzi, cudownie kwitnie oraz wydaje bardzo duże, a co ciekawe, jadalne owoce, które swoim wyglądem przypominają orzechy.

Okazy, które uprawiamy w doniczkach zarówno nie kwitną, jak i nie owocują. Nie są w stanie również osiągnąć tak wielkich rozmiarów, gdyż w większości wypadków nie przekroczą 2 metrów. Mimo tego, w dalszym ciągu prezentują się naprawdę świetnie. W związku z tym będą świetnym dodatkiem do eleganckiego gabinetu, nowoczesnego salonu czy sporej sypialni. Ich obecność z pewnością wniesie sporo egzotyki do każdego wnętrza.

Soczysta zieleń pachiry świetnie wpasuje się do jasnego wnętrza, w którym jej kontrast z bielą czy szarością ścian będzie bardzo dobrze współgrał. Szczególna uroda sprawia, że roślina ta świetnie wygląda, jako soliter w sporej donicy, którą umiejscowimy w widocznym miejscu danego pomieszczenia. Jest to także bardzo dobry wybór, jako ciekawy dodatek do kącika wypoczynkowego. Należy jednak pamiętać, że jej smukły pokrój oraz niemałe rozmiary najlepiej będzie wyglądała stojąc na podłodze.

Pielęgnacja oraz uprawy pachiry

Pomimo swojego egzotycznego pochodzenia, uprawa pachiry w swoim domu czy mieszkaniu, nie będzie należała to zbytnio trudnych. Roślina przez całe 12 miesięcy w roku wymaga od nas pokojowej temperatury, wahającej się od 18 do 25 stopni Celsjusza. Nie możemy również zapomnieć o bardzo jasnym, lecz przysłoniętym przed bezpośrednim słońcem miejscem spoczynku. W czasie sezonu wegetacyjnego konieczne jest zasilanie rośliny nawozami przeznaczonymi dla roślin zielonych, czy też biohumusem. Podlewania powinno być systematyczne, lecz umiarkowane. 

W czasie zimy pachira nie przechodzi standardowego okresu spoczynku. Mimo tego jednak preferuje ona niższą temperaturę oscylującą około 19 stopni Celsjusza, a także nieco oszczędniejsze podlewanie. Nie potrzebuje również nawożenia. Prawdziwym problem może ukazać się zbyt suche powietrze, w szczególności w czasie zimowego okresu. W związku z tym warto ustawić roślinę blisko nawilżacza powietrza, czy częste zraszanie liści wodą.

Poza suchym powietrzem należy również unikać zalania, zbyt słabego lub silnego światła, czy chłodnych przeciągów. Jeśli jednak zapewnimy roślinie w pełni odpowiednie warunki, odpłaci nam się ona szybkim oraz pięknym wzrostem. Nie powinniśmy się jednak martwić, ponieważ w przypadku, gdy roślina stanie się dla nas za duża, możemy ją swobodnie skrócić. Taki proces należy przeprowadzić między lutym a kwietniem.