Pachypodium lamera - uprawa i wymagania palmy madagaskaru

Pachypodium lamera - uprawa i wymagania palmy madagaskaru

Pachypodium lamera to sukulent o wyjątkowo egzotycznym charakterze - nie bez przyczyny, pochodzi bowiem z Madagaskaru. To tłumaczy, dlaczego występuje także pod nazwą "palma Madagaskaru". Wyjątkowy pióropusz liści zwieńczony pędem otoczonym cierniami przykuwa uwagę i stanowi o unikatowym wyglądzie.

W naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 10 m wysokości, w naszym klimacie występuje z kolei pod postacią rośliny doniczkowej zdobiącej domowy parapet.
Pachypodium lamera (łac. Pachypodium lamerei)
Nazwa łacińskaPachypodium lamerei
Grupa roślinDrzewa
WysokośćDo 10m
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeprzepuszczalna, pH obojętne
Okres kwitnienia
SadzenieCały rok
Strefa mrozoodporności13

Pachypodium lamera - co powinieneś wiedzieć o tym sukulencie?

Sukulent pędowy to kolejne z repertuaru określeń tej rośliny. Cechuje ją właściwość do szybkiego wzrostu, a okres zimowy jest tożsamy z całkowitym zrzuceniem liści, co stanowi także sygnał do zupełnego wstrzymania się od podlewania.

Zdecydowana większość gatunków Pachypodium jest dziko żyjąca, jednak część z nich została zaadaptowana na rośliny doniczkowe - tak jak Pachypodium lamera, może przy tym osiągnąć maksymalnie 1,5 - 2 m wysokości. Warto dodać, że to długowieczna roślina, która przy właściwej pielęgnacji może przetrwać nawet 20 lat. Gdy rozkwita, na szczycie łodygi pojawiają się białe, delikatne kwiaty. Pień pokryty cierniami pełni funkcję magazynu wody.

Uprawa palmy madagaskarskiej

Tak jak wszystkie sukulenty Pachypodium nie toleruje nadmiaru wody, dlatego warto umieścić go w takim podłożu, które bazuje na piasku oraz żwirze. Idealnie sprawdzą się także w tym przypadku podłoża opracowane właśnie z myślą o sukulentach - powinny cechować się odczynem zbliżonym do obojętnego (pH 6-7,5).

  • Zwróć uwagę na doniczkę - powinna być płytka a zarazem szeroka.
  • Co 2/3 lata warto przesadzić Pachypodium. Najbardziej optymalną okazją jest do tego czas spoczynku przypadający na luty.
  • Po czym możesz poznać, że roślina nadaje się do przesadzenia? Sygnał stanowi wypełnienie wnętrza doniczki korzeniami oraz wyraźne wydostawanie się z otworów od postawy.
  • Palma madagaskarska preferuje także dobrze nasłonecznione miejsca - jeśli zatem rozważasz, gdzie w swoim domu umieścić doniczkę z tym sukulentem, najlepiej wybrać okno zachodnie lub południowe.
  • Wszystkie czynności, które będziesz wykonywać przy sukulencie pędowym powinny odbywać się w rękawiczkach - wydziela on bowiem sok, który może być toksyczny dla skóry i powodować podrażnienia.
  • Umiarkowane podlewanie to podstawa przy uprawie sukulentów
  • Podczas wzrostu rośliny warto pamiętać o oszczędnym nawadnianiu. Co więcej, między kolejnymi dostawami wody podłoże powinno przeschnąć w naturalny sposób. Zima to z kolei czas, w którym możesz zapomnieć o nawadnianiu Pachypodium, w tym okresie przechodzi bowiem w zimowy stan spoczynku. Roślinę można wtedy przenieść w inne, chłodniejsze miejsce w domu.

Rozmnażanie Pachypodium

Co do zasady ten sukulent rośnie dość szybko osiągając pokaźne rozmiary. Aby skutecznie go rozmnożyć - skrócenie głównego pędu powinno odbyć się na wysokości ok. 20 cm nad poziomem podłoża. Z czasem zaczną z niego wyrastać boczne pędy, co dodatkowo nada roślinie unikatowego wyglądu.

Otrzymana w ten sposób po odcięciu część może być wykorzystana do rozmnożenia jako sadzonka. Należy ją wówczas umieścić w przepuszczalnym i dobrze nawodnionym podłożu, co będzie sprzyjało ukorzenieniu. 

Wymagania palmy madagaskarskiej nie są wygórowane

Stosunkowo mała uwaga, jaką hodowca musi zwracać na tę roślinę sprawia, że jest częstym elementem zdobiącym parapety w wielu domach. Co więcej, w opozycji do wielu innych kaktusów nie wymaga odbycia zimowego okresu spoczynku - choć co prawda będzie rósł lepiej, gdy zapewni mu się miejsce o niższej temperaturze oscylującej wokół 15-18 stopni. Niższa temperatura jest niewskazana, a niedostarczenie roślinie wymaganej ilości słońca może prowadzić do skurczania się łodygi czy zrzucania liści.

Poza tym - przez okrągły rok sukulent pędowy może z powodzeniem znajdować się w miejscu o temperaturze pokojowej. Nadrzędnym warunkiem jest jednak zapewnienie widnego miejsca - zgodnie z potrzebami tej rośliny występującej w naturalnych warunkach. 

"palma Madagaskaru" źle znosi przeciągi

Palma Madagaskaru - minimum wysiłku, maksimum korzyści

Podsumowując, Pachypodium lamerei to bezproblemowa forma ozdoby parapetu niejednego mieszkania. Bezproblemowa uprawa oraz wysoka tolerancja na brak wody odwdzięcza się widokiem mikropalmy w zaciszu własnego domu.

Jeśli zatem zależy Ci na posiadaniu żywej rośliny, ale jednocześnie chcesz jej poświęcić minimum czasu na uprawę i podlewanie lub po prostu często wyjeżdżasz - wówczas Palma Madagaskarska będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.