Rojnik - uprawa i wymagania

Rojnik - uprawa i wymagania

Rojnik jest rośliną z gatunku gruboszowatych, przystosowaną do życia w terenach ubogich w wodę. W Polsce jest on często spotykany na wszelkiego rodzaju skalniakach, w kamiennych donicach czy szczelinach pomiędzy luźno rozłożonymi płytami chodnikowymi. Może być sadzony samodzielnie, jak i w formie kompozycji z innymi, raczej niskimi roślinami.

Jego łacińska nazwa – sempervivum, oznacza „wiecznie żywy”. Jest to zgodne z wysoką wytrzymałością i wyjątkowo małymi wymaganiami hodowlanymi tego sukulenta.

Charakterystyczne dla rojników są grube i mięsiste liście w kolorze zielonym, czerwonawym, lub lekko brązowym. W okresie letnim dorosłe rośliny mogą prezentować ciekawie wyglądające kwiaty na długim i szerokim pędzie, dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.

Rojnik (łac. Sempervivum)
Nazwa łacińskaSempervivum
Grupa roślinInne rośliny
Wysokość5-60cm
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba sucha, Gleba umiarkowanie wilgotna
Podłożepiaszczysto żwirowa
Okres kwitnieniaVI, VII, VIII, IX
Sadzeniekwiecień-sierpień
Strefa mrozoodporności5

Odmiany rojnika

Rodzina rojników zawiera wiele różnorodnych odmian. W Polsce wśród najpopularniejszym gatunków należy wymienić rojnik pospolity, górski, murowy, oraz różnego rodzaju mieszanki rojnika ogrodowego.

  • Rojnik pospolity najlepiej czuje się w skalistym środowisku. Średnica jego rozetek dochodzi do około 5cm, a okres kwitnienia przypada na sezon letni. Kwiaty tego gatunku są zabarwione na żółto.
  • Rojnik górski to odmiana o ciemnozielonych liściach i niewielkich rozetach. Podczas kwitnienia przypadającego na lato, możemy zaobserwować kwiatostany o wysokości do 15cm.
  • Rojnik murowy jest odmianą, osiągającą nawet 40cm wysokości, z rozetą o średnicy do 8cm. Jego liście mają odcienie zieleni, czerwieni i barwy niebieskiej, a kwiaty – pojawiające się w lipcu – są najczęściej różowe.
  • Rojnik ogrodowy natomiast jest mieszanką różnych odmian, charakteryzując się zmienną wielkością, barwą i kształtem liści. To właśnie ten gatunek najczęściej można spotkać w naszych ogrodach.

Uprawa rojnika

Rojniki są roślinami o wyjątkowo małych wymaganiach. Po posadzeniu praktycznie nie potrzebują pielęgnacji, dzięki czemu doskonale sprawdzają się między innymi w trudno dostępnych miejscach. Będą dobrze czuć się w ogrodach osób, które posiadają ograniczony czas na pielęgnację nasadzeń.

Gleba

Większość odmian rojnika dobrze czuje się w suchej, piaszczysto-kamienistej glebie. Wymaga podłoża przepuszczalnego, a zbyt spoiste – warto wymieszać ze żwirem. Rojnik nie potrzebuje wysokiej jakości gleby – zazwyczaj z powodzeniem rośnie także w jałowej ziemi.

Nasłonecznienie

Rojniki preferują stanowiska słoneczne. Ich grube i mięsiste liście pozwalają na magazynowanie wody, dzięki czemu nie grozi im zbyt szybkie przesuszenie. Im bardziej słoneczne będzie stanowisko, tym piękniej wybarwią się liście rozety.

Nawożenie rojników

W teorii rojniki nie wymagają nawożenia. Jeśli chcemy wzmocnić posiadane rośliny po zimowym okresie, warto wiosną zasilić je jednorazowo uniwersalnym nawozem.

Cięcie

Ogólnie nie ma potrzeby przycinania rojników. Jeżeli uważamy za konieczne, można zdecydować się na usuwanie martwych części rośliny. W takim wypadku warto przycinać przekwitłe kwiatostany, wraz z obumarłym fragmentem rozety.

Wymagania

Rojniki mogą być uprawiane zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. Bardzo źle znoszą nadmiar wody – ich przelanie może doprowadzić nawet do martwicy rośliny. Podlewanie warto stosować jedynie w okresach przedłużającej się suszy. Stanowisko dla rojników nie powinno być narażone na podtopienia – stąd tak dobrze czują się na skalnikach, wyższych rabatach, czy pomiędzy płytami chodnikowymi. Warto mieć na uwadze, że rośliny posadzone w większych skupiskach są bardziej odporne na upały i mrozy.

Choroby

Przy dużej wilgotności powietrza i niezbyt wysokiej temperaturze rojnik może zostać porażony rdzą. Prowadzi ona do postępującej deformacji liści, oraz brzydkich, brązowych plam. W razie wystąpienia rdzy należy usunąć uszkodzone fragmenty rośliny, a jej pozostałą część spryskać środkiem grzybobójczym.

Rozmnażanie

Rozmnażanie rojników jest dość proste – wystarczy oddzielać młode rozetki, które łatwo przyjmują się w nowym miejscu. Możliwy jest również wysiew ziaren, które dobrze będzie wymieszać z piaskiem i delikatnie docisnąć do podłoża.

Rojniki warto sadzić w większych grupach, złożonych z wielu różnych odmian tej rośliny. Pojedyncze nasadzenia w kompozycji z innymi roślinami, ze względu na ich niską wysokość mogą być mało widoczne.