Zielistka Sternberga - wygląd, uprawa i pielęgnacja

Zielistka Sternberga - wygląd, uprawa i pielęgnacja

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) to popularna roślina doniczkowa. Łatwość jej uprawy sprawia, że często znajdziemy ją w wielu domach. Występuje w wielu odmianach o różnorodnym wybarwieniu liści i wyglądzie. Polecana jest nie tylko do uprawy w domu, ale również w ogrodach. Jesienią powinna jednak powrócić do domu, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Nie wiele osób wie, że zielistka czubata, bo tak często nazywana jest ta roślina, posiada cenne właściwości zdrowotne, dlatego poleca się jej uprawę we wszystkich domach, mieszkaniach i biurach. 

Pochodzenie i wygląd Zielistki Sternberga

Zielistka Sternberga jest rośliną pochodzącą z Afryki Południowej. Należy do rodziny liliowatych, w skład której wchodzi około 40 gatunków innych rośliny. Występują na terenach tropikalnych całego świata, a w naszym kraju, spośród roślin liliowatych uprawia się jeden gatunek doniczkowo. To właśnie Zielistka Sternberga. Posiada szpiczasto zakończone liście, które mogą przypominać trawę. Ich długość wynosi około 50 cm, a szerokość 2,5 cm. Wśród najczęściej spotykanych zielistek wyróżnia się tę z listkami zielonymi, z białym paskiem po środku. W czasie wiosenno-letnim zielistka wydaje drobne kwiaty, po których powstają małe roślinki idealne do ukorzeniania. 

Wymagania i uprawa

Zielistka to niezwykle popularna roślina, którą możemy spotkać w wielu domach. Związane jest to z łatwością jej uprawy, gdyż roślina ta posiada niewielkie wymagania, dlatego polecana jest osobom początkującym w uprawach kwiatów.

Najlepiej rośnie na uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych. Zielistka świetnie rośnie w wielu miejscach, bez względu na nasłonecznie.

Potrafi dostosować się do warunków panujących w miejscu uprawy. Dobrze uprawia się ją nawet w półcieniu, jednak ilość światła słonecznego wpływa na jej ubarwienie. Jeśli chcemy, aby nasza zielistka miała widoczne paski w dwóch kolorach, najlepiej postawić ją w miejscu z dostępem do słońca. Jednak nadmiar oświetlenia sprawia, że liście stają się praktycznie białe, natomiast brak słońca zamienia dwubarwne liście w ciemnozielone. Pamiętajmy, aby unikać miejsc, w których zielistka będzie narażona na mocne promienie słoneczne, gdyż jej delikatne liście łatwo ulegają poparzeniom. Zielistka rośnie w temperaturach od 6 do 30 stopni Celsjusza, jednak najlepsza temperatura do jej uprawy to około 15-20 stopni Celsjusza. Należy unikać miejsc przy grzejnikach, gdyż nadmiar ciepła sprawia, że liście zaczynają usychać. 

Podlewanie i nawożenie

W czasie upraw zielistki w domu niezwykle istotne jest jej podlewanie. Latem należy robić to nawet co 2 dzień, jednak ilość wody nie powinna być duża. Zielistka z łatwością magazynuje wodę, dzięki mięsistym korzeniom, które umożliwiają przetrwać jej chwilowy brak dostępu do wody. Zimą należy zmniejszyć podlewanie do około 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważna dla jej wzrostu jest także wilgotność powietrza. Kiedy jest ono suche, zielistka zasycha, dlatego ważne jest, aby utrzymywać wysoką wilgotność powietrza. 

Nawożenie rośliny można wykonywać co około 2 tygodnie. Najlepiej od marca do października, stosować uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych. 

Rozmnażanie i przesadzanie

Rozmnażanie zielistki jest niezwykle prostą czynnością, gdyż na dużej roślinie wyrastają młode odnóżki, które bardzo łatwo można ukorzenić. Jeśli jej korzenie są wystarczające, można wsadzić ją do doniczki z ziemią. Kiedy jednak są niewielkie, warto włożyć ją do miseczki z wodą, w celu rozwinięcia korzeni. Kiedy będą miały odpowiednią długość, należy przesadzić zielistkę do doniczki z ziemią.

Rozmnażanie zielistki możemy przeprowadzić poprzez rozdzielenie dużej bryły korzeniowej na kilka mniejszych. Po wyjęciu z doniczki wystarczy rozerwać bryłę i posadzić do nowych doniczek. Warto również skrócić jej liście. Dzięki temu będzie mogła zdrowo rosnąć i zachwycać wyglądem. 

Należy wiedzieć, że zielistka to roślina, która szybko rośnie i wykazuje tendencję do rozrastania się. Konieczne jest jej przesadzanie, najczęściej raz w roku wiosną, szczególnie kiedy jej korzenie zaczynają wystawać z dolnych otworów donicy. 

Odmiany

Zielistkę Sternberga najczęściej spotyka się w kilku odmianach:

  • 'Ocean' - o jasnozielonych liściach z kremowym brzegiem.
  • 'Zebra' - o ciemnozielonych liściach z żółtymi paskami.
  • 'Bonnie' -  o żółtych łodygach i szerokich, jasnozielonych liściach z białym paskiem.
  • 'Vittatum' - o szarozielonych liściach z białym paskiem.
  • 'Variegatum' - o kremowych liściach z zielonym brzegiem.

Problemy w uprawie - szkodniki

Pomimo, iż Zielistka Sternberga jest rośliną łatwą w uprawie, może się zdarzyć, że zostanie zaatakowana przez szkodniki. Najczęściej pojawiają się tarczniki, o owalnych i wypukłych zgrubieniach na spodzie liści. Najczęściej są pokryte lepką substancją i żółkną. Kolejnym szkodnikiem są miseczniki, a także mszyce oraz wciornastki. Kiedy zauważymy szkodniki na naszej roślinie, należy wykonać opryski z preparatów owadobójczych lub włożyć pałeczki doglebowe, nasączone środkiem owadobójczym. 

Zastosowanie Zielistki Sternberga

Zielistka Sternberga to roślina, która idealnie prezentuje się w pojemnikach wiszących i na wysokich meblach. Co istotne, latem może rosnąć również na rabatach w ogrodzie, a także w skrzynkach balkonowych. Należy pamiętać, aby wraz z nadejściem jesieni przenieść ją do domu, gdyż roślina ta nie lubi nadmiernego zimna. To piękna roślina, która idealnie ozdobi mieszkanie i zadba o komfortowe powietrze.

Właściwości Zielistki Sternberga

Łatwość uprawy zielistki sprawia, że wiele osób wybiera ją do swojego domu. Okazuje się, że mało kto zdaje sobie sprawę z jej cennych właściwości. Świetnie wygląda w mieszkaniu, domu czy biurze, a dodatkowo posiada właściwości zdrowotne.

To roślina, która zaliczana jest do tych oczyszczających powietrze w domach, dlatego warto mieć ją w swoim otoczeniu.

Nie bez powodu określa się ją filtrem oczyszczającym, gdyż posiada zdolność do absorbowania szkodliwych substancji i bakterii. Roślina ta nawilża powietrze, zwiększa ilość tlenu, dlatego pozwala zdrowo mieszkać i nie przejmować się nadmiernym kurzem i pyłem. Zielistka wyłapuje kurz i toksyczne substancje, które wpływają szkodliwie na samopoczucie mieszkańców domu. Jej zdolności są zaskakujące, gdyż jedna zielistka jest w stanie oczyścić powietrze na 200 m². Polecana jest również do biur i dla osób, które spędzają długie godziny na pracy przy komputerze czy telewizorze. Wchłania szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dzięki temu jest rośliną niezwykle zdrową i pomocną. 

Skąd takie działanie Zielistki Sternberga? To roślina wytwarzająca fitoncydy, czyli substancję grzybobójcze, pierwotniakobójcze i antybakteryjne. Jest w stanie w szybki sposób pozbyć się wielu drobnoustrojów. Poleca się ją alergikom, a także osobom, które cierpią na choroby płuc. To również idealna roślina do pokoju dziecka, gdyż jest całkowicie nieszkodliwa. Zielistka to najlepszy wybór dla osób poszukujących roślin oczyszczających powietrze. 

{wkplantdata}