Karagana syberyjska (grochodrzew syberyjski) - uprawa, pielęgnacja i wymagania

Karagana syberyjska (grochodrzew syberyjski) - uprawa, pielęgnacja i wymagania

Karagana syberyjska występuje także pod nazwą grochodrzew syberyjski lub żółta akacja. Stanowi przykład krzewu z rodziny bobowatych, który jest mało wymagającą rośliną, pochodzącą z terenów Azji. Dzięki temu jest ona odporna na działanie ujemnych temperatur i może być z powodzeniem uprawiana na terenie Europy. To, co wyróżnia grochodrzew syberyjski to charakterystyczne żółte kwiaty.

Karagana syberyjska (łac. Caragana arborescens)
Nazwa łacińskaCaragana arborescens
Grupa roślinKrzewy
Wysokość5-7m
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba sucha, Gleba umiarkowanie wilgotna
Podłożesuche, mało żyzne, przepuszczalne
Okres kwitnieniaV, VI
Sadzeniejesień
Strefa mrozoodporności2

Krzew może osiągnąć nawet 6 m wysokości i utworzyć luźną koronę, która składa się z wielu pędów bujnie porośniętych liśćmi. W przeszłości był stosowany głównie przy utrzymaniu żywopłotów.
Karagana syberyjska
Karagana syberyjska zwana też żółtą akacją lub grochodrzewem syberyjskim

Uprawa karagany syberyjskiej

Okres rozkwitu tej rośliny przypada na okres wiosny. Rozwój liści, a następnie kwiaty pojawiające się przy kwitnieniu uświetniają wygląd tej rośliny.

Po przekwitnięciu żółte kwiaty przemieniają się w owocostany przypominające strączki. W dalszej kolejności ulegają pęknięciu i wyrzucają nasiona

Co ciekawe, świeże strąki żółtej akacji są jadalne i mogą po ugotowaniu stanowić dodatek do posiłków. To powoduje, że karagana nie tylko pełni rolę ozdobną w ogrodzie, ale może mieć również zastosowania kuchenne.

Sama uprawa nie jest problematyczna. Relatywnie małe wymagania powodują, że doskonale uzupełni wygląd ogródkowej rabaty. Dobrze znosi cięcie co powoduje, że może być formowana jako żywopłot.

W początkowej fazie sezonu wegetacyjnego warto wspomóc jej rozwój wieloskładnikowym nawozem organicznym (a nie mineralnym) - nie wymaga bowiem regularnego nawożenia czy stosowania odżywek

Pielęgnacja karagany syberyjskiej (grochodrzewu syberyjskiego)

Grochodrzew syberyjski to wdzięczna roślina żywopłotowa, która toleruje formowanie i przycinanie. To powoduje, że z powodzeniem można nadawać im wybrane kształty bez obaw o uszkodzenie krzewu.

Pendula czy Walker to przykłady odmian, które sprawdzą się na rabatach czy na tle trawnika.

Podlewanie

Systematyczne nawadnianie powinno być przeprowadzane szczególnie wtedy, gdy grochodrzew syberyjski rośnie w nasłonecznionym miejscu. Należy jednak pamiętać, aby podlewanie nastąpiło wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie odpowiednio sucha. Z uwagi na miejsce pochodzenia karagana dobrze znosi nawet dłuższy czas bez dostępu do wody. Jeżeli jednak zastała zasadzona w donicy - wówczas wymaga systematycznego nawadniania. 

Jakie wymagania ma karagana syberyjska?

Grochodrzew syberyjski cechuje się dość małymi wymaganiami, co sprzyja jego uprawie w wielu ogródkach. Najlepsze warunki do rozwoju otrzyma na żyznych glebach i umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych i świeżych. Będzie jednak rosnąć także na jałowej ziemi, nie sprzyja mu jedynie podmokła gleba. Dzięki temu, że toleruje umiarkowane gleby sprawdzi się na terenach zielonych w miastach.

Jest także relatywnie elastyczny jeśli chodzi o nasłonecznienie - odnajdzie się zarówno na  częściowo zacienionym obszarze, jak i mocno nasłonecznionym. 

Jako że swoje źródło ma na Syberii - doskonale znosi niskie temperatury, a także tymczasową suszę. Przeszkodą nie jest także zanieczyszczone powietrze na terenach miejskich.

Potencjalne choroby karagany syberyjskiej

Roślina jest odporna na działanie szkodników czy chorób. Może jednak paść ofiarą mączniaka - cechą charakterystyczną tej choroby jest biały nalot na liściach. Aby go zwalczyć należy sięgnąć po opryski.

Rozmnażanie karagany syberyjskiej

Roślina jest rozmnażana najczęściej poprzez nasiona lub ukorzenianie sadzonek, które zwyczajowo zbiera się latem na początku lipca.

W przypadku wysiewu z nasion - należy zalać je najpierw gorącą wodą, a później schłodzić do uzyskania letniej temperatury. Zaleca się także zostawienie jej na dobę do zmiękczenia nasion. Dzięki temu osłonki staną się miękkie, co będzie sprzyjało kiełkowaniu. Po przeniesieniu ich do doniczek w ciepłe miejsce należy je obserwować, a po uzyskaniu kilku drobnych listków wskazane jest przesadzenie do większych doniczek i przechowanie do kolejnego roku. Przesadzenie w docelowe miejsce powinno odbyć się wiosną lub jesienią.

Zebrane uprzednio nasiona są zdolne do kiełkowania przez okres 3 lat.

W przypadku sadzonek - sugeruje się zbieranie częściowo zdrewniałych pędów oraz oberwanie z nich kwiatów i liści. Zaleca się przygotowanie większej ilości sadzonek, ponieważ nie wszystkie zostaną ukorzenione. Kiedy jednak to nastąpi - wówczas można dokonać przeniesienia ich w docelowe miejsce.

Karagana syberyjska
Karagana syberyjska zwana też żółtą akacją lub grochodrzewem syberyjskim

Karagana syberyjska - charakterystyczny polski krzew

Troska o karaganę syberyjską nie wymaga wielu poświęceń, a wysoka tolerancja tej rośliny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych powoduje, że jest chętnie uprawiana na terenie Polski. Uświetnia także wygląd żywopłotów i parków dzięki małym wymaganiom co do gleby, nawadniania czy ekspozycji na promienie słoneczne.