Mahonia pospolita (mahonia aquifolium) - jak ją uprawiać?

Mahonia pospolita (mahonia aquifolium) - jak ją uprawiać?

Mahonia pospolita (mahonia aquifolium) to popularny zimozielony krzew liściasty. Osiąga ona około 1 m wysokości. Jej listki są ciemnozielone, błyszczące, skórzaste, a ich brzegi kolczasto zębate. Kiedy temperatura staje się niższa, listki przebarwiają się jednak na kolor czerwonobrunatny. Kwiaty mahonii zebrane są w gęste grona na szczytach pędów i pojawiają się w kwietniu. Jej owoce pokryte są popielatym nalotem jagody w kolorze granatowym. Okres ich dojrzewania przypada na wrzesień. Są one swoistą ozdobą krzewu aż do późnej jesieni.

Co więcej, owoce mahonii pospolitej są jadalne i nadają się one zarówno na kompoty, jak i galaretki. 

Jak wygląda uprawa mahonii pospolitej?

Krzew ten odporny jest na zanieczyszczenia powietrza. Mahonia pospolita jest krzewem wytrzymałym na niskie temperatury. Będzie ona zatem doskonałą rośliną do uprawy w Polsce. W naszych warunkach klimatycznych krzewy mają szanse przemarznąć tylko podczas surowej zimy, kiedy nie ma śniegu. Na szczęście, straty szybko zregenerują się, bowiem krzew ma zdolność do wytwarzania pęków odroślowych.

Wymagania glebowe mahonii nie są wygórowane. Najlepiej hoduje się ją na piaszczystej i lekkiej oraz gliniasto piaszczystej, ale próchniczej i wystarczająco wilgotnej glebie, która jest uboga w wapń. Krzew ten uwielbia miejsca zacienione. W miejscach nasłonecznionych będzie znacznie gorzej rósł oraz jest większe prawdopodobieństwo, iż przemarznie. Gałązki krzewu to cenny materiał na wiązanki oraz wieńce - wykorzystuje się je bowiem do charakterystycznych dekoracji świątecznych.

Jedyną rzeczą, którą mahonia znosi naprawdę źle jest przesadzanie. Zalecane jest zatem posadzenie roślin co najmniej dwu- lub trzyletnich, najlepiej takich, które produkowane były w pojemnikach.

Mahonia pospolita (łac. Mahonia aquifolium)
Nazwa łacińskaMahonia aquifolium
Grupa roślinKrzewy
Wysokośćdo 1m
StanowiskoCień
Wilgotność glebyGleba wilgotna
Podłożepiaszczysto, gliniaste
Okres kwitnieniaIV, V
Sadzeniejesień lub wiosna
Strefa mrozoodporności6a

Odmiany mahonii pospolitej

  • Mahonia pospolita Smaragd. Jej wysokość wynosi około 70 cm. Krzew ten najlepiej czuje się na stanowisku cienistym, może jednak także rosnąć w półcieniu, a nawet - jeżeli podłoże jest wystarczająco wilgotne - w słońcu. Jej liście są ciemnozielone, wiosną natomiast miedziano-brązowe. Kwiaty tej odmiany krzewu są zebrane w pachnące, żółte i duże kwiatostany.
  • Mahonia pospolita Apollo
  • Mahonia pospolita Versicolor. Jej wymagania oraz pokrój podobne są do ogółu gatunku. Różni się ona tym, że na jej liściach widnieją kremowo-żółte plamki

Jak dobrze przyciąć mahonię pospolitą?

Jeżeli krzew nie jest przycinany regularnie, sam zrzuci najniżej położone liście. Jeżeli już do tego dojdzie - mahonię należy przyciąć do szkieletu silnych pędów, około 30 cm nad poziomem gruntu. Poza odmładzającym cięciem krzewu, wykonuje się również cięcia zasadnicze oraz formujące.

Cięcie zasadnicze należy rozpocząć wiosną, kiedy kwiaty płowieją. Należy przyciąć wówczas pędy - wydłuży to okres wzrostu oraz rozwoju pędów kwitnących w następnym roku oraz będzie stanowić to jednoznaczną utratę owoców w bieżącym roku. Cięcie wykonujemy nad okółkiem liści.

Cięcie formujące krzew należy wykonać podczas pierwszej wiosny po posadzeniu rośliny. Należy wyciąć zdrewniałe pędy aż do najniższego pęczka liści lub okółka, około 15 cm nad powierzchnią.

Rozmnażanie mahonii pospolitej

  • Rozmnażanie mahonii z nasion. Przy tej metodzie należy pamiętać, aby nasiona zostały oczyszczone z miąższu oraz wysiane jesienią w inspekcie. Co więcej, należy przy tym wykonać również stratyfikację
  • Rozmnażanie mahonii przez sadzonki półzdrewniałe. Sadzonki należy pobrać z pędów bocznych, których długość wynosi od 5 do 10 cm w sierpniu. Końcówkę sadzonek należy zanurzyć w ukorzeniaczu oraz zasadzić w inspekcie w piasku - w temperaturze 18-20 °C. W momencie, kiedy sadzonka zacznie się ukorzeniać należy przesadzić ją do mieszanki piasku oraz torfu w stosunku 1:1. Kolejnym krokiem jest pozostawienie jej w inspekcie na zimę - w temperaturze 10-12°C. Wiosną należy zasadzić ją na rozsadniku - umieścić w lekkiej glebie i uprawiać w niej rok lub dwa lata.
  • Rozmnażanie mahonii za pomocą wykonywania odkładów. Jest to najłatwiejszy sposób rozmnażania krzewu. Aby rozmnożyć krzew tym sposobem, należy przygiąć zdrowy, elastyczny pęd do ziemi, następnie oderwać liście oraz unieruchomić go przy podłożu - poprzez zasypanie warstwą ziemi. Następnym krokiem jest podlanie miejsca, w którym wykonaliśmy odkład oraz kontrolowanie, czy pędy się ukorzeniły. Po ukorzenieniu należy oddzielić sadzonkę oraz roślinę matczyną.