Powojnik (Klematis) - uprawa i wymagania

Powojnik (Klematis)  - uprawa i wymagania

Powojnik, zwany inaczej Klematisem, jest pnącym krzewem o dużej ilości kwiatów. Posiada wiele odmian kolorystycznych, które w sprzyjających warunkach mogą kwitnąć przez cały rok. Dbając o jego potrzeby, takie jak wiosenne cięcie, odpowiednio przygotowane stanowisko i podpory, możemy uzyskać przepiękne, obficie kwitnące pnącze, które będzie ozdobą naszego podwórka nawet przez kilkanaście lat.

Zależnie od odmiany powojnika, można hodować rodzaje o większych lub mniejszych kwiatach, które doskonale sprawdzą się zarówno w południowej, jak i północnej części ogrodu. Będą one różnić się wyglądem, siłą wzrostu, okresem kwitnienia, oraz odpornością na mróz.
Powojnik (łac. Clematis)
Nazwa łacińskaClematis
Grupa roślinPnącza
Wysokośćdo 10m
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba wilgotna
Podłożeobojętne ph
Okres kwitnieniaVI, VII, VIII, IX
Sadzenieod wiosny do jesieni

Odmiany powojnika

Spośród ponad czterech tysięcy znanych odmian powojników, największym uznaniem i popularnością cieszy się około 300 rodzajów.

Biorąc pod uwagę najciekawsze typy, warto wymienić tutaj powojniki wielkokwiatowe, dzielące się na wcześnie kwitnące i późno kwitnące. Osiągają one wysokość ponad 2 metrów, a ich kwiaty mają nawet powyżej 20cm średnicy. Kwitną od wczesnego lata do jesieni, utrzymując swoje kwiatostany przez okres kilku tygodni.

Dużą popularnością cieszą się także powojniki kwieciste, dorastające do ponad 3 metrów wysokości. To wieloletnia odmiana o olbrzymich kwiatach, pojawiających się na przełomie wiosny i lata. Jest dobrze przystosowana do naszego klimatu, wytrzymując nawet dość duże mrozy.

Poza tymi odmianami, w polskich ogrodach można spotkać również powojnik tangucki, całolistny, bylinowy, chiński i teksański. Hodowany w ogrodach zimowych, może kwitnąć przez cały rok – również w zimie.

Uprawa powojników

Powojniki są dość wymagającymi i wrażliwymi roślinami. Jedynie regularne dbanie o nie, wraz z zapewnieniem im właściwych warunków, pozwoli osiągnąć mocno i długo kwitnące pnącza.

Gleba

Najbardziej popularne powojniki wielkokwiatowe wymagają podłoża żyznego, próchniczego, oraz zasobnego w wapń. Najlepiej czują się przy pH od 6 do 7, w wilgotnej – ale nie podmokłej glebie. Wierzchnią warstwę dobrze będzie pokryć korą, która utrzyma wilgoć i ochroni przed przegrzaniem korzeni.

Nasłonecznienie

Powojniki najlepiej rosną, gdy ich podstawa znajduje się w cieniu, a górna część jest dobrze nasłoneczniona. Im więcej kwiatów oferuje dana odmiana, tym większe zapotrzebowanie na słońce wykazuje. Na południowej stronie dobrze sprawdzą się rodzaje mocno wybarwione, na północnej – kwiaty o delikatniejszym odcieniu.

Nawożenie powojników

W drugim roku po posadzeniu, oraz w kolejnych latach, wskazane jest nawożenie powojników. Najlepiej sprawdzą się nawozy o spowolnionym działaniu, które należy zaaplikować mniej więcej w połowie kwietnia.

Cięcie

Powojniki należy przycinać pomiędzy końcem lutego, a początkiem kwietnia. Pozwala to na silne rozgałęzienie i obfite kwitnienie pnączy. Nie warto zwlekać z tą czynnością, gdyż może ona opóźnić zakwit roślin. Cięcie przeprowadza się około 1cm nad parą zdrowych pąków, w pierwszym roku – maksymalnie 30cm nad podłożem. W kolejnych latach rodzaj cięcia dostosowuje się do odmiany klematisa. Niektóre przycina się silnie, inne słabo, a jeszcze inne odmiany – w ogóle.

Wymagania

Klematis wymaga miejsc osłoniętych przed wiatrem. W przypadku hodowli tych pnączy niezbędne jest ich regularne, obfite podlewanie, oraz niedopuszczanie do przesuszenia podłoża. Jeżeli w naszym rejonie występują bardzo surowe zimy, wskazane jest obsypanie podstawy pnączy korą lub suchymi liśćmi.

Dla powojników warto przygotować odpowiednie podpory, po których będą mogły się piąć. Najlepiej sprawdzą się stelaże o niedużej średnicy, takie jak drewniane kratownice czy druciane siatki. Klematis łatwo obrasta również pergole, altanki, tyczki, a także sąsiednie krzewy i drzewa. Hodując powojniki warto mieć na uwadze, że odmiany wielkokwiatowe są znacznie bardziej wrażliwe i wymagające, niż bylinowe i botaniczne

Choroby

Zapewniając powojnikom odpowiednie warunki minimalizujemy ryzyko stresu, mogącego skutkować zachorowaniem i zaatakowaniem przez szkodniki. Poważną chorobą klematisu jest uwiąd, dotykający słabych roślin hodowanych w złych warunkach. Pnącza rosnące w zacisznych, półcienistych miejscach może również zaatakować mączniak prawdziwy, prowadzący do zasychania liści.