Nasturcja pnąca (Tropaeolum majus) - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Nasturcja pnąca (Tropaeolum majus) - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Nasturcja (Tropaeolum majus) uświetni wygląd niejednego ogródka przez całe lato. Ozdoba podwórka to tylko ułamek zalet tej rośliny - może być także z powodzeniem wykorzystywana do potraw, jest to bowiem jadalny kwiat. Uprawa nasturcji pnącej jest relatywnie prosta i pozwoli uświetnić wygląd altany czy pergoli. 

Nasturcja pnąca (łac. Tropaeolum majus)
Nazwa łacińskaTropaeolum majus
Grupa roślinPnącza
Wysokośćdo 4m
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożeprzepuszczalna, niezbyt żyzna
Okres kwitnieniaVI, VII, VIII, IX, IX
Sadzeniekwiecień, maj
Strefa mrozoodporności9

Nasturcja pnąca (większa) - jak ją pielęgnować?

Kwiaty nasturcji
Zbliżenie na kwiaty nasturcji pnącej - Tropaeolum majus
Nasturcja pnąca to przykład jednorocznej rośliny, której pędy mogą sięgać nawet do 3 m długości. Kwiaty występują najczęściej w kolorze czerwonym, pomarańczowym i żółtym. 

Nasturcja większa kwitnie od początku wiosny aż do momentu pojawienia się pierwszych przymrozków. Zarówno liście jak i kwiaty nasturcji są wyjątkowo zdobne, dzięki czemu doskonale prezentują się na balkonowych donicach czy murkach, zapewniając prywatność. 

Punktem wyjściowym do uzyskania powyżej opisanego rezultatu jest wysiew nasion. Celem przyspieszenia wzrostu można wybrać roślinę z rozsady - pamiętać jednak należy, że nasturcja większa nie lubi być przesadzana. To tłumaczy, dlaczego metoda tradycyjnego wysiewu z nasion jest popularniejsza. 

Innym sposobem na uzyskanie bujnych kwiatów jest umieszczenie nasion w doniczkach torfowych. W chwili uzyskania odpowiednich rozmiarów nasturcje należy przesadzić razem z podłożem w docelowe miejsce. Dzięki temu ryzyko niepowodzenia podczas rozsady jest wyeliminowane, a dodatkową zaletą tej metody jest również to, że doniczka torfowa po rozłożeniu użyźni glebę. 

Co musisz wiedzieć o uprawie nasturcji pnącej?

Nasturcja odnajduje się w żyznych glebach, gliniasto-piaszczystych. Wskazana jest także ekspozycja na słońce oraz unikanie wietrznych miejsc.

Optymalne warunki do wzrostu osiąga przy optymalnie nawodnionej ziemi - nie toleruje zarówno suszy, jak i zbytniego zawilgocenia. Nie jest także wskazane nadmierne nawożenie. Najlepiej zastosować specjalny długofalowo działający nawóz podczas sadzenia. Będzie on stopniowo uwalniany wraz z wzrostem rośliny. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, aby zawierał potas i fosfor. 

Podlewanie nasturcji

Uprawa nasturcji pnącej jest stosunkowo prosta - najważniejsze jest regularne podlewanie. Częstotliwość tej czynności musi być dostosowana do rozmiarów rośliny oraz miejsca, w którym została zasadzona. Większego nawadniania będzie potrzebować roślina umieszczona na mocno nasłonecznionym balkonie niż w przypadku zacienionego miejsca.

Intensywność podlewania należy zwiększyć w chwili pojawienia się pierwszego kwiatu nasturcji.

Nasturcja pnąca - wymagania

Nasturcja stanowi przykład rośliny o małych wymaganiach. Dzięki temu można ją z powodzeniem uprawiać zarówno w balkonowych doniczkach, na murkach czy altanach w ogródku. Stosunkowo długi okres kwitnienia to jedna z cech, która zachęca do uprawy tej rośliny. 

Należy jednak pamiętać, że nasiona nasturcji są mało odporne na przymrozki. To tłumaczy, dlaczego czas wysiewu zaleca się na maj. Dzięki temu okres rozkwitu przypada na lipiec i sierpień

Najważniejsze wymagania to stałe nawadnianie oraz dostęp do promieni słonecznych. Do optymalnego wzrostu wystarczy standardowa ziemia ogrodowa. 

Nasturcja pnąca
Kwiaty nasturcji pnącej - Tropaeolum majus

Potencjalne choroby

Aby uchronić nasturcję większą przed działaniem chorób należy ją regularnie obserwować - stanowi bowiem pokarm dla wielu owadów. Szybkie dostrzeżenie niepożądanych pasożytów i usunięcie ich pomoże ochronić nasturcję przed zniszczeniem. Największe zagrożenie stanowią mszyce i przędziorki. Nasturcja stanowi także źródło pożywienia dla ślimaków i gąsienic motyli. Manualne usunięcie tych szkodników to podstawa, warto jednak uzupełnić to działanie także odpowiednimi środkami chemicznymi. 

Mączniak prawdziwy to choroba, która najczęściej dotyka nasturcje - przenosi się najczęściej z warzyw i skutkuje pozostawianiem białych śladów na liściach. Aby wyeliminować ryzyko wystąpienia tej choroby warto sięgnąć po fungicydy, które będą zapobiegać rozwinięciu się mączniaka. 

Nasturcja pnąca
Kwiaty nasturcji pnącej - Tropaeolum majus

Nasturcja - rozmnażanie

Nasturcje są roślinami jednorocznymi - nie są w stanie przetrwać polskiej zimy. Można jednak podjąć pewne działania, które wyeliminują konieczność kupowania co roku nowych kwiatów. Jak tego dokonać? Wystarczy pod koniec okresu wegetacyjnego zachować część kwiatów na łodydze, aż do chwili pojawienia się charakterystycznych orzeszków. Po zupełnym wyschnięciu odpadną samoistnie - wówczas trzeba je zebrać, osuszyć i umieścić w papierowej torbie. W okresie zimowym należy je przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu, a na wiosnę umieścić je w docelowym miejscu. 

Nasturcje można także rozmnażać w postaci sadzonek pędowych umieszczonych w ukorzeniaczu. Praktyka dowodzi jednak, że łatwiejszą metodą jest jednak tradycyjne sadzenie nasion.