Zwartnica (Hippeastrum) - uprawa i wymagania

Zwartnica (Hippeastrum) - uprawa i wymagania

Hippeastrum, znane także jako zwartnica, jest kilkuletnią rośliną cebulową z rodziny amarylkowatych. Jego cechą charakterystyczną są przepiękne, olbrzymie kwiaty, których okres kwitnienia przypada na sezon zimowy. W Polsce hippeastrum jest hodowane jako roślina doniczkowa, przeznaczona do uprawy w mieszkaniu. Często bywa mylone i sprzedawane jako amarylis, jednak wprawne oko jest w stanie bez trudu odróżnić te dwa gatunki.

Z jednej łodygi zwartnicy, wysokiej na 30-60cm, wyrasta zazwyczaj od 2 do 4 kwiatów. Ich średnica waha się od 10 do nawet 25cm.

Poszczególne odmiany hippeastrum są dostępne w odcieniach bieli, czerwieni, żółci i różu, lub w wersjach mieszanych, takich jak białe płatki z kolorowymi paskami bądź barwnymi końcówkami. Zwartnica jest rośliną silnie trującą – jej sok powoduje podrażnienia skóry, a spożycie którejkolwiek części skutkuje silnym zatruciem pokarmowym.

Zwartnica (łac. Hippeastrum)
Nazwa łacińskaHippeastrum
Grupa roślinRośliny cebulowe
Wysokośćdo 50cm
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba wilgotna
Podłożepróchnicze, przepuszczalne
Okres kwitnieniaV, VI, VII, VIII, IX, IX, XI, XII
Sadzeniegrudzień, styczeń
Strefa mrozoodporności8

Odmiany hippeastrum

Odmiany zwartnicy zostały podzielone na 9 grup, biorąc pod uwagę wielkość i budowę kwiatostanów. Wyróżniamy następujące grupy:

  • Galaxy, oraz Double Galaxy – pojedyncze i podwójne, duże kwiaty o średnicy około 16cm,
  • Diamond i Double Diamond – pojedyncze lub podwójne, średnie okazy o średnicy 12-16cm,
  • Colibri i Double Colibri – pojedyncze i podwójne, małe kwiaty poniżej 12cm średnicy,
  • Spider – o kwiatach przypominających pająka,
  • Butterfly – o kształcie motyla,
  • Trumpet – przypominające trąbkę.

Uprawa zwartnicy

Hippeastrum jest rośliną o średnim stopniu trudności uprawy. Wymaga regularnego podlewania i zapewnienia mu warunków odpowiednich do rozwoju, oraz okresu spoczynku. Właściwie pielęgnowany odwdzięczy się ozdobnymi, kwitnącymi przez wiele tygodni kwiatami.

Gleba i nasłonecznienie

Zwartnica najlepiej rośnie w glebie żyznej i przepuszczalnej o pH obojętnym. Odpowiednia będzie uniwersalna ziemia, dedykowana do roślin doniczkowych. Koniecznie należy zastosować warstwę drenażu na dnie pojemnika, złożoną z drobnych kamyczków, bądź keramzytu. Roślina ta preferuje ciepłe, jasne, dobrze nasłonecznione stanowiska. Będzie rosnąc także w półcieniu. Im więcej słońca pada na nią, tym większe kwiatostany wydaje.

Nawożenie

W okresie poza kwitnieniem należy dbać o stałą, lekko wilgotną ziemię. W czasie gdy zwartnica zaczyna wypuszczać kwiatostany, warto zacząć ją intensywnie podlewać, dodając do wody nawóz wieloskładnikowy do roślin kwitnących.

Bardzo ważne jest zasilanie wodą bezpośrednio do podstawki – podlewanie od góry może powodować gnicie cebuli.

Cięcie

Roślina nie wymaga specjalistycznego cięcia. Po uschnięciu kwiatostanów, można usunąć ich obumarłe części. Po sezonie letnim, gdy uschną również liście, warto przyciąć je, przygotowując cebule do okresu spoczynku.

Wymagania i choroby zwartnicy

Od zimy do lata należy podlewać i nawozić roślinę – wpływa to na prawidłowy rozwój jej cebuli. W momencie, gdy dojdzie do żółknięcia liści, trzeba ograniczyć do minimum podlewanie i zaprzestać nawożenia – dzięki temu roślina przejdzie w wymagany okres spoczynku. Po jej zaschnięciu, warto umieścić ją w chłodnym i ciemnym miejscu na 2-3 miesiące. Na przełomie roku wstawiamy kwiat do ciepłego i jasnego pomieszczenia, pobudzając go tym samym do wzrostu i zakwitu.

Hippeastrum może zostać porażone przez chorobę grzybową – czerwoną plamistość smugowatą. Jest ona spowodowana zbyt mocnym zagłębieniem i nieprawidłową pielęgnacją cebuli. Wymaga zastosowania odpowiednich środków grzybobójczych.

Rozmnażanie rośliny

W grudniu lub styczniu cebula macierzysta zazwyczaj wydaje 1-2 cebulki przybyszowe. Po ich oddzieleniu należy sadzić je do donic, wypełnionych odpowiednią ziemią tak, aby 1/3 rośliny wystawała ponad powierzchnię podłoża. Przygotowaną sadzonkę należy umieścić w jasnym i ciepłym miejscu. Po około miesiącu powinny zakwitnąć pierwsze kwiaty. W czasie wzrostu rośliny warto co kilka dni obracać doniczkę – zapewni to prawidłowy wzrost łodygi, bez ryzyka jej wyginania w stronę słońca. Rozmnażanie zwartnicy z nasion jest dość trudne i nierzadko kończy się niepowodzeniem.

Odpowiednio wcześnie rozpoczęta uprawa hippeastrum, pozwala uzyskać kwitnące rośliny już na Boże Narodzenie. W tym celu w październiku należy przez miesiąc chłodzić cebulki w lodówce; wsadzone w listopadzie do ziemi powinny zakwitnąć w okolicach świąt.