Czosnek olbrzymi - opis, sadzenie i uprawa

Czosnek olbrzymi - opis, sadzenie i uprawa

Czosnek olbrzymi jest jednym z największych przedstawicieli czosnku uprawnego. Największą ozdobą tej monumentalnej rośliny są przyciągające uwagę ogromne, kuliste kwiatostany. Czosnek ten nie wymaga dużego nakładu pracy czy wiedzy ogrodniczej, dzięki czemu nawet amatorzy mogą dekorować nim swoje rabaty. 

Opis i wygląd rośliny

Czosnek olbrzymi posiada długie, wąskie liście o wyjątkowej srebrzystoniebieskiej barwie. Osiągają one długość około 40 cm i tworzą malownicze pióropusze. Z rozety liści wyrastają gładkie łodygi o wysokości do 2 metrów, które zakończone są kwiatostanami w kształcie kuli. Unikatowe baldachy czosnku są najczęściej barwy fioletowej, zdarzają się również odmiany w kolorze kremowym, czerwonym lub niebieskim. Zbudowane są one z ogromnej ilości gwiazdkowatych kwiatów i mogą osiągać średnicę od 15 do 30 centymetrów. Istnieje wiele odmian czosnku olbrzymiego, najczęściej różnią się one między sobą wysokością łodygi i kształtem kwiatostanu. Rośliny te kwitną od maja do sierpnia każdego roku - w zależności od gatunku i warunków jakie im stworzymy w ogrodzie.

Czosnek olbrzymi (łac. Allium giganteum)
Nazwa łacińskaAllium giganteum
Grupa roślinRośliny cebulowe
Wysokość80-150cm
StanowiskoSłoneczne, Półcień
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożegliniasto, piaszczysta pH obojętne, żyzna, przepuszczalna
Okres kwitnieniaV, VI, VII, VIII
Sadzeniejesień
Strefa mrozoodporności4

Zastosowanie czosnku olbrzymiego

Czosnek olbrzymi stanowi wyjątkową ozdobę każdego ogrodu. Idealnie wpisuje się zarówno w kompozycje naturalistyczne, nowoczesne, jak i minimalistyczne. Można go z powodzeniem sadzić pojedynczo, ale zdecydowanie lepiej prezentują się grupowe nasadzenia tej rośliny.  Tworzą one wówczas piękny i zwarty szpaler, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Czosnek ten świetnie wygląda zarówno na rabatach żwirowych, jak i na tle formowanych żywopłotów. 

Czosnki tworzą wyjątkowe połączenia z niższymi trawami ozdobnymi lub kulami z bukszpanu.

Takie konfiguracje pozwalają również zasłonić liście czosnku, które zamierają tuż przed lub podczas kwitnienia rośliny. Poza rabatami czosnek znakomicie wygląda również w donicach, stanowiąc ozdobę balkonów i tarasów. Może być też uprawiany na kwiat cięty, a jego zasuszone kwiatostany będą nietuzinkową dekoracją naszych wnętrz. Jest on także wysoko ceniony przez projektantów ogrodów, jako unikalny i niewymagający element ich aranżacji.

Jak sadzić czosnek olbrzymi?

Idealnym stanowiskiem do uprawy tej rośliny będzie słoneczna lub nieco zacieniona rabata o przepuszczalnej i żyznej glebie. W miejscach zacienionych czosnek nie zakwitnie lub będzie kwitł bardzo słabo. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Tuż przed posadzeniem czosnku ziemię należy dokładnie spulchnić, co pomoże mu lepiej się przyjąć. Podłoże, w którym posadzimy cebule nie może być podmokłe, ponieważ będzie to prowadziło do ich szybkiego zamierania. Najlepszym terminem sadzenia rośliny jest okres jesienny - od września do października. Cebulki sadzimy bezpośrednio do gruntu na głębokości około 20 cm w rozstawie co czterdzieści centymetrów. Czosnek może z powodzeniem rosnąć przez dwa lub trzy lata na jednym stanowisku.

Pielęgnacja rośliny

Pielęgnacja czosnku nie jest skomplikowana, należy jedynie stosować się do kilku wskazówek:

  • Kwiatostany powinno się ścinać niezwłocznie po ich przekwitnięciu - zawiązanie nasion może osłabić cebulę, co odbije się na wyglądzie czosnku w kolejnym roku. Nie należy natomiast usuwać zżółkniętych liści, ponieważ zbyt wczesne ich wycięcie będzie miało niekorzystny wpływ na kondycję rośliny.
  • Czosnek wymaga umiarkowanego podlewania i nie toleruje zbyt mokrego podłoża
  • Jest on dość odporny na mróz, dobrze znosi temperatury nawet do minus dwudziestu stopni Celsjusza. Jednakże w bardzo mroźne i bezśnieżne zimy wskazana jest ochrona rośliny, najlepiej poprzez jej ściółkowanie.

W pełni sezonu wegetacyjnego warto zastosować nawóz wieloskładnikowy, który zintensyfikuje rozwój czosnku i zapewni mu dłuższe kwitnienie. Czosnek olbrzymi posiada duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze i nie znosi żadnej konkurencji. Jeżeli chcemy, aby roślina ta ukazała się nam w pełnej krasie, oprócz stosowania nawozów należy regularnie odchwaszczać rabatę.

W celu rozmnożenia czosnku ozdobnego konieczne będzie jego wykopanie i oddzielenie cebulek przybyszowych od rośliny matecznej. Cebulki te wykopujemy w okresie letnim, a następnie przechowujemy do jesieni, kiedy to możemy je wysadzić na nowe miejsce. Regularne oddzielanie młodych cebulek zapobiega także nadmiernemu zagęszczeniu, co pozwala na prawidłowy rozwój rośliny. Czosnek można również uprawiać z pozyskanych nasion, ale taka metoda będzie wymagała więcej czasu.

Ciekawostki o czosnku olbrzymim

Czosnek olbrzymi jest rośliną wieloletnią wywodzącą się ze stepów środkowoazjatyckich, dlatego najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych i niezbyt wilgotnych. Czosnek ten jest jedną z nielicznych roślin cebulowych, które nie wymagają sadzenia w koszyczkach. Dzieje się tak za sprawą ich wyjątkowego zapachu, który skutecznie odstrasza zagrażające mu gryzonie. Dodatkowo, jako roślina zawierająca organiczne związki siarki, skutecznie zniechęca szkodniki do atakowania innych roślin znajdujących się w sąsiedztwie.