Prymulki (pierwiosnki) - uprawa i wymagania

Prymulki (pierwiosnki) - uprawa i wymagania

Prymulka znana jako pierwiosnek, jest rośliną występującą na terenach Europy i Azji. Posiada wiele odmian, kwitnących zarówno wczesną wiosną, jak i w lecie. Rosnąca dziko, zakwita jako pierwsza z roślin, będąc oznaką zbliżającej się wiosny. Hodowana w ogrodach, rozpoczyna kwitnienie nieco później. Najczęściej spotykane są wersje kolorystyczne w odcieniach błękitu, różu, żółci i czerwieni, z mięsistymi, ciemnozielonymi liśćmi. 

Każda odmiana wykazuje inne upodobania odnośnie gleby i stanowiska, dzięki czemu możliwe jest wszechstronne zastosowanie prymulek na skalnikach, oczkach wodnych, rabatach i w kompozycjach z innymi odmianami roślin. Jest bardzo łatwa w uprawie, dzięki czemu nadaje się dla każdego początkującego ogrodnika.
Prymulki (łac. Primula)
Nazwa łacińskaPrimula
Grupa roślinRośliny jednoroczne
Wysokośćdo 25cm
StanowiskoPółcień
Wilgotność glebyGleba wilgotna
Podłożegliniaste
Okres kwitnieniaIII, IV
Sadzeniewiosna lub jesień
Strefa mrozoodporności5
 

Odmiany prymulek

Spośród najpopularniejszych odmian prymulek, warto wymienić takie gatunki jak pierwiosnek chiński, gruziński, japoński, lekarski i ząbkowany. Odmiana chińska jest dostępna w wielu kolorach, charakteryzując się ząbkowanymi, bardzo dekoracyjnymi kwiatami, występującymi w marcu i kwietniu. Na wilgotnych skalniakach i rabatach sprawdzi się niewielka prymulka gruzińska, preferująca stanowiska wilgotne. Pierwiosnek japoński jest wysokim, dorastającym do 50 cm ciemnoczerwonym kwiatem, dedykowanym na klomby i oczka wodne. Na półcieniste grządki doskonały będzie pierwiosnek ząbkowany o kulistych, wielobarwnych kwiatostanach. Gatunek lekarski o żółtej barwie i wysokości do 20 cm, jest dobrze znany w Polsce i stosowany w lecznictwie. Zaopatrzony w glebę bogatą w wapń, będzie obficie kwitnął pod koniec kwietnia.

Uprawa prymulek

Prymulki są wyjątkowo mało wymagającymi roślinami, które z powodzeniem można hodować zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Aby osiągnąć ich pożądany wygląd, wystarczy odpowiednie nawadnianie i zapewnienie miejsca, nie wystawionego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Gleba

Dla prymulek najlepsza będzie gleba żyzna, gliniasta i próchnicza, która sprzyja zatrzymywaniu wilgoci. Zagwarantowanie takich warunków będzie skutkować długim i obfitym kwitnieniem rośliny. Warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje poszczególnych odmian. Prymulki japońskie i kwieciste wolą podłoże nieco bardziej torfowe, natomiast odmiany takie, jak pierwiosnek łyszczak czy omoszny – glebę wapienną. Nie wymagają jednocześnie określonego poziomu zakwaszenia ziemi.

Nasłonecznienie

Prymulki najlepiej czują się na stanowiskach lekko zacienionych; zbyt intensywne nasłonecznienie może prowadzić do przesuszenia, a w konsekwencji nawet do obumarcia rośliny. Z tego powodu dobrze jest sadzić je w kompozycjach z innymi roślinami, które zapewnią im stosowny cień.

Nawożenie

Pierwiosnek nie potrzebuje szczególnego nawożenia. Większość składników mineralnych czerpie bezpośrednio z gleby. Jeśli będzie posadzony na jałowym lub mocno zużytym podłożu, można zasilić go niewielką ilością nawozu mineralnego przeznaczonego do roślin kwitnących, lub samodzielnie przygotowanym kompostem.

Rozmnażanie

Nasiona prymulek wysiewa się jesienią- pozwoli to na ich wykiełkowanie już na wiosnę. Jeśli chcemy uzyskać jak najszybsze kwitnienie, sprawdzi się rozmnażanie przez podział kęp, wykonywany późną wiosną.

Wymagania

Pierwiosnek może być uprawiany zarówno bezpośrednio w gruncie, jak i w donicach – na balkonach i parapetach.

Warto regularnie usuwać uschnięte, przekwitłe kwiaty. Zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybiczych, jednocześnie zapewniając nowe miejsce dla kolejnych pąków.

Prymulki są wrażliwe na suszę, zarazem źle znosząc także zbyt obfite podlewanie. Warto nawadniać je często, ale z umiarem. W upalne dni wskazane jest podlewanie nawet trzy razy dziennie.

Po przekwitnięciu gatunki odporne na mróz należy lekko okryć i pozostawić w glebie. Najbardziej wytrzymałe są w stanie znieść temperatury dochodzące do -20 stopni. Odmiany bardziej wrażliwe na zimno należy wysadzić do doniczek, pozostawiając w nie ogrzewanym pomieszczeniu. Przeniesione wczesną wiosną do ciepłego pokoju szybko zakwitną, ciesząc oko przepięknymi kolorami.

Choroby, które dotykają prymulki

Chorobą najczęściej atakująca prymulki jest szara pleśń pochodzenia grzybiczego. Wymaga ona usunięcia chorych liści i zastosowania specjalnego środka przeciwgrzybicznego. Nierzadko mogą pojawić się również mszyce i przędziorki, które można łatwo zwalczyć ogólnodostępnymi preparatami.

W niektórych kręgach prymulka nazywana bywa kluczykiem. Według dawnych wierzeń chłopak ,który podaruje swojej wybrance ten kwiat, otworzy tym samym drzwi do jej serca.