Lantana pospolita (lantana camara) - uprawa i wymagania

Lantana pospolita (lantana camara) - uprawa i wymagania

Lantana – czyli lantana camara - jest wiecznie zielonym krzewem z rodziny werbenowatych. To pochodzący z Ameryki Środkowej gatunek kilkuletni, dorastający w naturalnych warunkach do wysokości 3 metrów. W Polsce jest hodowany jako roślina ozdobna, ustawiana na tarasach i balkonach, lub sadzona w ogrodach. Udomowiony, nie przekracza wysokości 1 metra.

Warto pamiętać, że każda część tego krzewu wykazuje właściwości silnie trujące zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Lantana kwitnie od wiosny do później jesieni, wypuszczając liczne drobne kwiaty zmieniające swą barwę od żółci, przez pomarańcz, aż do czerwieni - wraz z upływem pór roku. Oprócz kwiatów lantana wytwarza także owoce, początkowo zielone, następnie purpurowe, a ostatecznie – prawie czarne. Obficie kwitnie w upalne lata; przy chłodniejszej i deszczowej aurze rozkwita słabiej. Jest rośliną o wyjątkowych właściwościach adaptacyjnych i regeneracyjnych. Dostępne w sprzedaży odmiany są mniejsze i nie tak inwazyjne, dzięki czemu nie sprawiają kłopotów w uprawie. Mogą być stosowane jako pojedyncze nasadzenia, lub kompozycje złożone z wielu odmian.

Lantana pospolita (łac. Lantana camara)
Nazwa łacińskaLantana camara
Grupa roślinRośliny jednoroczne
Wysokośćdo 150cm
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba umiarkowanie wilgotna
Podłożekwaśne
Okres kwitnieniaIII, IV, V, VI, VII, VIII, IX
Sadzeniewiosna
Strefa mrozoodporności11

Odmiany lantany

Lantana posiada około 150 odmian. W naszych ogrodach spotykana jest głównie lantana pospolita, zwana inaczej lantana camara. W sprzedaży dostępne są różnorodne typy o zmiennym zabarwieniu i sile wzrostu. Warto wymienić tu:

  • rośliny wybarwiające się na czerwono – „Profesor Raoux
  • jednolicie żółte „Goldsonne
  • białe „White sun
  • wielokolorowe „Tutti Frutti

Swoim przyjemnym zapachem często wabią motyle – co czyni je wyjątkowo dekoracyjnymi ozdobami każdego ogrodu.

Uprawa lantany

Lantana nie jest rośliną trudną w uprawie. Wymaga rozsądnego podlewania, a systematyczne nawożenie wpływa na intensywny wzrost jej kwiatów. Ważne jest również zabieranie jej do domu na przezimowanie – temperatura poniżej zera jest dla niej zabójcza.

Gleba

Lantana najlepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym, żyznym, próchniczym, o lekko kwaśnym odczynie. Odpowiednia będzie pełnowartościowa ziemia dla roślin doniczkowych, lub mieszanka torfu z ziemią kompostową. W sezonie letnim kwiat ten można wysadzić bezpośrednio do rabaty, zlokalizowanej w ciepłym i osłoniętym miejscu.

Nasłonecznienie

Lantana preferuje zaciszne, widne i słoneczne stanowiska. Ponieważ nie przetrwałaby mroźnej zimy, wymaga przeniesienia na miejsce jasne o temperaturze 8-14 stopni jeszcze przed pierwszymi mrozami.

Nawożenie

Lantana camara jak większość intensywnie kwitnących roślin, wymaga regularnego nawożenia. Od marca do września warto raz w tygodniu zastosować pełnowartościowy nawóz dla roślin hodowanych w donicach.

Cięcie

Lantana jest rośliną wymagającą odpowiedniego cięcia. Przycinanie młodych roślin kilka razy w roku sprzyja wzrostowi i zagęszczeniu ich koron. Starsze odmiany skracamy jesienią – gdy zimują w zaciemnionym pomieszczeniu, lub wczesną wiosną – jeśli będą przechowywane w widnym miejscu.

Wymagania i choroby, które mogą zaatakować lantanę

Krzew ten wymaga średnio intensywnego podlewania, w lecie dość obfitego. Nie toleruje ani przelania, ani przesuszenia – nadmiar wody z doniczek należy koniecznie odprowadzić, gdyż może od spowodować gnicie korzeni. Także podczas zimowania warto raz na czas podlać ziemię, nie dopuszczając do jej wyschnięcia. W sezonie wystarczy lekko ją nawozić, oraz usuwać przekwitłe kwiaty.

Lantana choruje bardzo rzadko, może jednak zostać zaatakowana przez takie pasożyty, jak przędziorki, mszyce i mączliki. W przypadku zauważenia ich obecności, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich preparatów przeciwko tym szkodnikom. Warto także regularnie sprawdzać liście i pędy, aby jak najszybciej wychwycić objawy bytowania pasożytów.

Rozmnażanie rośliny

Roślinę można rozmnażać za pomocą nasion lub sadzonek pędowych. Najlepiej sprawdza się metoda wegetatywna, gdzie pobrane z roślin sadzonki umieszcza się w wilgotnym piasku i ciepłym pomieszczeniu, a po miesiącu – już ukorzenione – przenosi się do donic.

Dzięki odpowiednio wysokiemu, zdrewniałemu pniu, lantanę można formować na kształt drzewka bonsai. W tym celu należy zastosować szybko rosnące odmiany o silnych pędach. Wybrany pęd wzmacniamy w celu jego zdrewnienia, nie zapominając także o przycinaniu wierzchołka. Mniej więcej po roku otrzymamy gęsta koronę z pniem, przypominającym bonsai.