Petunia ogrodowa - praktyczny poradnik, uprawa i pielęgnacja

Petunia ogrodowa - praktyczny poradnik, uprawa i pielęgnacja

Petunia ogrodowa znana jest także pod nazwą zawieratka. Pierwotnie występowała w krajach na południu globu z uwagi na jej zamiłowanie do wysokich temperatur. Dzięki modyfikacjom udało się wygenerować i takie odmiany, które z powodzeniem nadają się do uprawy także w chłodniejszym klimacie. Co powinieneś wiedzieć o petunii ogrodowej? Jak o nią dbać, aby jak najdłużej cieszyć się z jej uroków?

Petunia ogrodowa (łac. Petunia × hybrida)
Nazwa łacińskaPetunia × hybrida
Grupa roślinRośliny jednoroczne
Wysokość30-60cm
StanowiskoSłoneczne
Wilgotność glebyGleba wilgotna
Podłożeżyzna, próchnicza, przepuszczalna
Okres kwitnieniaV, VI, VII, VIII, IX, IX
Sadzeniemaj i czerwiec
Strefa mrozoodporności10

Petunia ogrodowa - uprawa

Na początku warto zaznaczyć, że petunie stanowią jedne z najpopularniejszych roślin, które zdobią przydomowe ogródki lub balkony w mieszkaniach. Sadzi się je w doniczkach, zdobnych koszach lub coraz modniejszych skrzyniach. Możne je także hodować na specjalnych kwietnikach.

W przypadku odmiany petunii kaskadowej należy pamiętać, aby nie sadzić jej w zbyt dużym zagęszczeniu.

Rośliny z długimi pędami mogą być dedykowane jako rośliny okrywowe na rabatach - pozwolą je uatrakcyjnić. Nasadzone w ziemi bardzo szybko będą tworzyć gęste konfiguracje.

Optymalny czas do uprawy tych roślin przypada na połowę maja. Dlaczego? Wtedy bowiem ryzyko pojawienia się przymrozków zdecydowanie się zmniejsza.

Petunie kaskadowe czy ogrodowe uzyskują najlepsze warunki do wzrostu i rozkwitu w pełnym słońcu. W takich warunkach są też w stanie rozwinąć się w pełnej okazałości i cieszyć oko bujnością kwiatów.

Jak prawidłowo pielęgnować petunie?

Każda roślina wymaga odpowiedniej troski i uwagi. Przy odpowiedniej dawce uwagi kwiaty będą na długo cieszyć oko i uatrakcyjniać otoczenie. Każda roślina ma jednak inne wymagania - jak jest w przypadku petunii? Punkt wyjściowy powinien stanowić właściwy dobór doniczek. z uwagi na to, że te kwiaty cechują się dość intensywny system korzeni oraz bardzo szybki czas wzrostu - warto od razu wyposażyć się w dużą doniczkę oraz żyzną glebę, która jest bogata w odpowiednie dla petunii składniki. To zapewni optymalne warunki do wzrostu. 

Podlewanie i nawożenie petunii

Kolejny aspekt dotyczący pielęgnacji tych kwiatów dotyczy podlewania. Niedobór wody może być równie szkodliwy jak jej nadmiar - to zasada, która sprawdza się nie tylko w przypadku nawadniania petunii, ale wszelkich innych roślin.

W omawianym przypadku podlewanie jest jak najbardziej wskazane, w czasie najintensywniejszych upałów nawet po kilka razy dziennie (poza porami największego nasłonecznienia). Systematyczność jest tutaj kluczowa.

Jeśli chodzi o nawożenie - to równie ważny krok jak dobór doniczki, podłoża oraz podlewania. Jeśli chodzi o wzbogacania petunii poprzez nawożenie - pamiętać należy, że dodawanie płynnego nawozu powinno odbywać się co ok. 10 dni. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas sięganie po produkty dedykowane właśnie petuniom. Preparaty cechujące się wysoką zawartością związków żelaza pomagają w zapewnieniu bujnego wzrostu oraz ograniczają ryzyko pojawienia się żółtych, nieestetycznych liści.

Wymagania do uprawy petunii

Te rośliny mają dość duże wymagania jeśli chodzi o uprawę. W zamian za otoczenie ich troską i prawidłową pielęgnację odwdzięczą się bujnymi kwiatami. 

Istotny jest dobór odpowiedniego podłoża - najlepszym wyborem będzie takie o lekko kwaśnym odczynie (pH ok. 5) - cechuje się wysokim stopniem przepuszczalności. Obecnie sklepy ogrodnicze oferują także dedykowane podłoża do petunii, które w pełni odpowiadają na wymagania tych roślin.

Co do zasady ziemia pod petunie powinna być żyzna i próchnicza.

Ważny jest także wybór miejsca na nasadzenie - ważne, aby było to dobrze nasłonecznione miejsce o żyznej glebie. Poza wymaganiami dotyczącymi podłoża i miejsca trzeba także pamiętać o regularnym podlewaniu.

Co istotne - petunie źle tolerują nawożenie azotem - preferują za to potas. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru właściwego nawozu.

Choroby petunii

Dobra informacja jest taka, że współczesne odmiany petunii są wysoce odporne na różnego rodzaju choroby. Atakujące je grzyby są często wynikiem nieodpowiedniej pogody. Finalnie skutkuje to obumieraniem liści i przystopowaniem fazy wzrostu. Można spróbować wyeliminować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby poprzez pozbycie się zainfekowanych liści.

Rozmnażanie petunii

Entuzjaści eksperymentów i oszczędności mogą spróbować rozmnożyć petunie. Można się pokusić o zdrową rozsadę petunii powstałej dzięki nasionom - warte pamiętać o tym, że wszelakie wirusy nie są przenoszone przez nasiona.

Metoda otoczkowania jest dedykowana dla petunii w odmianie F1. Dzieje się to poprzez krzyżówkę dedykowanych form rodzicielskich. Wskazany okres do wysiewu do luty/marzec w miejscu z bogatym dostępem do światła.