Jakie rośliny najlepiej rosną z pomidorami? Sprawdzone kombinacje

Jakie rośliny najlepiej rosną z pomidorami? Sprawdzone kombinacje

W ogrodzie i uprawie warzywa istotne jest, by wiedzieć, że rośliny mogą oddziaływać na siebie nawzajem. Ten rodzaj oddziaływania nazywany jest allelopatią, a znajomość tego zagadnienia może doprowadzić do lepszych rezultatów w uprawie roślin. Sadzenie określonych roślin obok pomidorów może mieć pozytywny wpływ na ich wzrost, plony oraz pomóc w ograniczaniu chorób i szkodników, co z kolei doprowadzi do lepszych rezultatów w ich uprawie.

Jakie rośliny ozdobne warto posadzić przy pomidorach?

Sadząc pomidory warto pomyśleć o roślinach ozdobnych, które mogą się znaleźć pomiędzy krzewami pomidorów. Wiele kwiatów, które można sadzić pomiędzy pomidorami będzie miało działanie odstraszające szkodniki. Można tutaj postawić na nasturcje i nagietek, które wpływają na lepszy wzrost pomidorów, a jednocześnie odstraszają szkodniki glebowe. Takie działanie mają także aksamitki, które walczą z mączlikiem szklarniowym. Postawić można także na:

  • Nawłoć
  • Astry
  • Rudbekie
  • Chabry

Ściągają one owady żywiące się szkodnikami pomidora.

Jakie zioła posadzić obok pomidorów?

Mogą być to między innymi takie zioła jak bazylia, tymianek, szałwia lekarska czy oregano. Takie zioła znajdujące się obok pomidorów, poprawiać będą smak owoców a także odstraszająco działają na szkodniki. Jakość owoców pomidora może być poprawiona także przez ziele ogórecznika. Można również obok pomidorów wybrać miętę pieprzową, która radzi sobie z mrówkami, pchełkami ziemnymi i myszami. Mięta poprawia także odporność roślin, smak owoców pomidora.

Jakie inne warzywa sadzić obok pomidorów?

Trzeba zauważyć, że obok pomidorów można także decydować się na sadzenie różnych warzyw. Mamy kilka takich gatunków, które pozytywnie na siebie oddziałują.

Obok pomidorów sprawdzą się czosnek i cebula, które skutecznie walczą z roztoczami, nicieniami, przędziorkami i mszycami. Można je obsadzać jako obwódkę dookoła stanowiska z pomidorami. To opcja, która świetnie się sprawdza także ze względu na ochronę przed chorobami grzybowymi.

Poza tym pomidory można będzie także uprawiać w towarzystwie sałaty oraz selera. Sałata ma pozytywny wpływ na rozwój rośliny, seler zaś jest świetną ochroną przed zarazą pomidorów. Również inne rośliny liściaste warzywa takie jak szpinak, szczaw, kapusty bardzo dobrze współistnieją z pomidorami. Można stawiać także na pietruszkę naciową, ale pod warunkiem, że obok nie będzie mięty. Wśród korzeniowych warzyw za dobrego sąsiada dla pomidora uważa się marchew, która rozluźnia glebę i dzięki temu ułatwia przepływ wody i poprawia dostarczanie składników odżywczych do pomidorów. Inne warzywa, które można zestawić z pomidorami to jeszcze rzodkiewki, które chronią przed chorobami, a także fasola i groch.

Tabela jakie rośliny warto posadzić obok:

Inne rośliny (zioła, rośliny ozdobne, warzywa), które warto posadzić obok pomidorów

Czy pomidory i ogórki mogą rosnąć obok siebie?

Trzeba mieć świadomość, że ich łączenie na grządkach nie jest dobrym wyborem. To rośliny, które negatywnie na siebie oddziałują i jeśli będą obok siebie to będzie większe narażenie na choroby i szkodniki, a jednocześnie można się spodziewać mniejszych plonów.

Jak poprawić uprawę pomidora?

Każdy kto będzie chciał uzyskać jak najlepsze plony z uprawy pomidora powinien pamiętać, że konieczna jest stała pielęgnacja uprawy. Gleba powinna być wzbogacona obornikiem albo kompostem, ważne będzie również regularne podlewanie pomidorów i uzupełnianie gleby nawozami organicznymi. Można stosować nawozy bogate w azot, które poprawią wzrost roślin. Prowadząc taką uprawę trzeba pamiętać również o usunięciu zbędnych liści z dolnej części rośliny czy pędów bocznych. Uprawa powinna być także chroniona opryskami, które będą chronić przed szkodnikami i chorobami. Stosując tych kilka podpowiedzi można oczekiwać, że uprawa będzie bardziej efektywna.

Jakie warzywa posadzić na grządce po pomidorach?

Po uprawie pomidorów, dobrze jest sadzić różne warzywa, aby wykorzystać przestrzeń ogrodu i zapewnić różnorodność w uprawie. Oto kilka warzyw, które warto rozważyć:

  1. Sałata
  2. Szpinak
  3. Rzodkiewka
  4. Marchew
  5. Pietruszka
  6. Czosnek
  7. Cebula
  8. Groch
  9. Fasola
  10. Bób

 

Czym jest allelopatia?

Allelopatia to rodzaj oddziaływania międzyorganizmowego, w którym substancje chemiczne wydzielane przez jedną roślinę wpływają na wzrost, rozwój, reprodukcję lub zachowanie innych roślin. Te substancje chemiczne mogą być wydzielane do gleby, powietrza lub wodnych środowisk, a następnie wpływać na sąsiednie rośliny. Oddziaływanie allelopatyczne może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla roślin, w zależności od rodzaju substancji chemicznych i stężenia. Przykłady allelopatii obejmują hamowanie wzrostu innych roślin przez wydzielanie toksyn lub substancji hamujących ich kiełkowanie, a także stymulację wzrostu przez uwalnianie związków stymulujących. Zrozumienie allelopatii jest istotne w kontekście uprawy roślin, ponieważ może pomóc w optymalnym doborze kombinacji roślin w celu poprawy plonów, kontroli chwastów lub zapobieganiu chorobom i szkodnikom.