Unikaj tych kilku błędów w sadzeniu czosnku

Unikaj tych kilku błędów w sadzeniu czosnku

Poznaj popełniane często błędy w sadzeniu czosnku, których możesz uniknąć! Wybierając czosnek upewnij się, że wybierasz odpowiednią odmianę – czosnek ze sklepu nie zawsze musi wykiełkować! Dowiedz się, dlaczego nie należy obierać ząbków i jak prawidłowo je sadzić. Poznaj idealny czas na posadzenie czosnku i jak uniknąć błędu sadzenia go do góry nogami. Zabezpiecz swoje uprawy na zimę – więcej informacji znajdziesz w naszym artykule i filmie wideo w którym ogrodnik wymienia te błędy.

Jak uniknąć typowych błędów podczas sadzenia czosnku?

Jeśli zamierzasz posadzić czosnek, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, by zapewnić sobie obfite plony. Po pierwsze, nie wybierajcie czosnku kupionego w sklepie spożywczym, który nie zawsze nadaje się do uprawy. Zamiast tego, warto zaopatrzyć się w specjalny czosnek siewny. Zwróćcie także uwagę na odpowiedni czas sadzenia – idealny moment to około miesiąca przed trwałym zamarznięciem gruntu. Kolejny błąd to kompletnie obieranie ząbków, co może je narazić na uszkodzenia. Warto rozdzielić czosnek na ząbki, zachowując ich ochronną okrywę.

Podczas sadzenia czosnku ważne jest także zachowanie odpowiednich odstępów między ząbkami (zwykle powinno być to około 15cm między kolejnym nasadzeniem i głębokość do 10cm). Użycie kartonowego szablonu może pomóc w uzyskaniu równomiernych odległości. Pamiętaj również, aby ząbki sadzić ostrym końcem do góry – to zapewni prawidłowy wzrost i rozwój czosnku. Na koniec, nie zapomnij o warstwie ściółki, która ochroni zasadzone ząbki przed zimowymi mrozami. Polecamy i zachęcamy do obejrzenia wideo poniżej w którym błędy te są poruszane.

Obejrzyj wideo: Jak unikać typowych błędów podczas sadzenia czosnku?

@thehomesteadingrd

⚠️Don’t make these common garlic planting mistakes! 1) Using the right garlic is KEY - Grocery store garlic may not sprout and is likely not the best variety for your location. Find a variety that’s suited to your climate through a seed supplier or your local farmers market. I love music garlic! 2) Fall is the best time to plant garlic, not spring! Plant 1 month before your ground freezes solid. Early October is perfect for MN 3) Don’t peel those cloves! Peel only what you have to in order to separate the cloves, but keep as much on as you can! If any fleshy part is exposed, save that clove for fresh eating 4) Space the cloves 6” apart - I love my cardboard spacer! 5) Make sure to plant them pointy side up! 6) Add a thick layer of protective mulch (I like organic straw) To see a full video of me planting my garlic (and learn a bit more about each tip!?) head over to YouTube! Have you planted your garlic yet? If not, when are you planning to based on your location? I’d love to know! ☺️

♬ original sound - The Homesteading RD

Kilka Ciekawostek o Czosnku

Wiesz, że czosnek był ceniony przez starożytnych Egipcjan za jego właściwości lecznicze i używany jako forma płatności? Mimo swojej prostoty, uprawa czosnku wymaga zrozumienia jego unikalnych potrzeb. Poza powszechnymi błędami omówionymi w artykule istnieje wiele ciekawostek dotyczących tego zadziwiającego warzywa. Na przykład, czosnek posiada naturalne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Co więcej, znaczenie odpowiednich warunków glebowych jest kluczowe – czosnek preferuje bogatą, dobrze przepuszczalną glebę. Podlewanie jest ważne w początkowych etapach wzrostu, ale należy je ograniczyć podczas dojrzewania bulw. Ciekawostką jest także to, że istnieje wiele odmian czosnku, które różnią się smakiem, wielkością i kolorem