Prosta i skuteczna metoda na rozmnożenie szlumbergery

Prosta i skuteczna metoda na rozmnożenie szlumbergery

Rozmnażanie szlumbergery jest bardzo proste! Poznaj skuteczną metodę, która nie wymaga nawet użycia nożyczek: wystarczy skręcić i oderwać listki ręką. Posadź je następnie do wilgotnej ziemi, pamiętaj o codziennym zraszaniu i przykryj torebką. Po zaledwie 10 dniach możesz spodziewać się korzeni!

Jak rozmnażać Szlumbergerę z sadzonek?

Rozmnażanie szlumbergery (zwanej czasem grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym) za pomocą sadzonek jest bardzo prostym zadaniem, który wymaga jedynie kilku kroków. Przede wszystkim, należy oddzielić liście od rośliny macierzystej. Zamiast używać nożyczek, co może uszkodzić tkankę, liście powinny być delikatnie skręcone ręcznie, co pozwala na czyste i "zdrowe" oddzielenie od reszty rośliny. Po usunięciu fragmentu, miejsce musi być wysuszone, co jest kluczowe dla zapobiegania gnicia i sprzyja lepszemu gojeniu.

Następnym krokiem jest umieszczenie oddzielonego fragmentu w wilgotnej glebie, która stanowi odpowiednie środowisko dla ukorzeniania.

Ważne jest, aby gleba była na tyle wilgotna, by zapewnić odpowiednie warunki, ale też unikać nadmiernego nawilżenia, które mogłoby prowadzić do gnicia sadzonki.

Należy również pamiętać o regularnym zraszaniu sadzonki wodą, najlepiej raz dziennie. Utrzymanie odpowiedniego stopnia wilgoci jest kluczowe dla procesu wzrostu nowych korzeni. Dodatkowo, by stworzyć warunki zbliżone do mini szklarni, zaleca się przykrycie sadzonki plastikową torebką. Tworzy to wilgotne i ciepłe środowisko, które przyspiesza ukorzenianie.

Jeśli wszystkie kroki zostaną wykonane prawidłowo, można oczekiwać, że po około 10 dniach sadzonka zacznie się ukorzeniać. W ten sposób szlumbergera może zostać skutecznie rozmnożona i możesz cieszyć się estetycznym wyglądem przez kolejne lata.

Obejrzyj wideo - jak rozmnażać szlumbergerę?

@soilphu Want more Christmas Cactus?Take cuttings using this method! #soilphu #soiltester #plants #garden #gardening #planting #tips #plant #gardenlife #plantlover #flower #flowers #gardenlover ♬ Time for Cooking - Vin Music

Inną również możliwą i dobrą alternatywą jest umieszczenie odseparowanych liści w niedużym pojemniku z wodą, by tam dopiero szlumbergera zaczęła puszczać korzenie.

@eccentric.andrea #stitch with @Andrea.FunGirl #plants #cactus #christmascactus #propagate #funproject ♬ A Day in My Life - Soft boy

O szlumbergerze na koniec:

Szlumbergera ma swoje korzenie w lasach Brazylii. W okresie letnim wymaga temperatury w granicach 20-25st. Celsjusza a w okresie zimym "lubi" temperatury na poziomie około 15st. Celsjusza. Co więcej, ciekawym aspektem jest to, iż Szlumbergera reaguje na krótszy dzień i dłuższą noc, co naturalnie zachodzi jesienią, pobudzając tym samym roślinę do kwitnienia. Aby wspomóc ten proces, warto umieścić grudnik w miejscu, gdzie nie będzie on narażony na sztuczne światło po zachodzie słońca. To niewielkie wyzwanie dla miłośników tych roślin, lecz efekt bujnego kwitnienia jest tego warty!