Szybki sposób na rozmnożenie szlumbergery w kilku prostych krokach

Szybki sposób na rozmnożenie szlumbergery w kilku prostych krokach

Przekonaj się i zobacz jak proste może być rozmnażanie grudnika (szlumbergery). Prezentujemy prostą i skuteczną metodę, która nie wymaga nawet użycia nożyczek: wystarczy skręcić i oderwać listki ręką. Posadź je następnie do wilgotnej ziemi, pamiętaj o codziennym zraszaniu i przykryj torebką. Po około dziesięciu dniach możesz spodziewać się, że sadzonki zaczną puszczać korzenie!

Rozmnażanie szlumbergery z sadzonek

Rozmnażanie grudnika za pomocą sadzonek jest bardzo proste: wymaga kilku kroków. Na początek, należy oddzielić liście od rośliny macierzystej. Zamiast używać nożyczek (co może uszkodzić tkankę rośliny macierzystej)  liście powinny być delikatnie skręcone ręcznie, co pozwala na czyste i "zdrowe" oddzielenie. Po usunięciu fragmentu, miejsce musi być wysuszone, co jest kluczowe dla zapobiegania gnicia i sprzyja lepszemu gojeniu.

Następnie umieść oddzielony fragment w wilgotnej glebie, która będzie stanowić idealne środowisko dla ukorzeniania.

Ważne jest, aby gleba była na tyle wilgotna, by zapewnić odpowiednie warunki, ale należy unikać nadmiernego przelania, które mogłoby prowadzić do gnicia rośliny.

Pamiętaj o regularnym zraszaniu sadzonki wodą (najlepiej raz dziennie). Utrzymanie odpowiedniego stopnia wilgoci jest kluczowe dla procesu wzrostu nowych korzeni. Dodatkowo, by stworzyć warunki zbliżone do mini szklarni, zaleca się przykrycie sadzonki plastikową torebką. Tworzy to wilgotne i ciepłe środowisko, które przyspieszy proces ukorzeniania.

Jeśli wszystko wykonasz prawidłowo, można oczekiwać, że po około 10 dniach sadzonka zacznie się ukorzeniać. W ten sposób szlumbergera może zostać skutecznie rozmnożona i możesz cieszyć się estetycznym wyglądem przez kolejne lata.

Zobacz jak prosto rozmnożyć grudnika

@soilphu Want more Christmas Cactus?Take cuttings using this method! #soilphu #soiltester #plants #garden #gardening #planting #tips #plant #gardenlife #plantlover #flower #flowers #gardenlover ♬ Time for Cooking - Vin Music

Inną możliwością jest umieszczenie odseparowanych liści w niedużym pojemniku z wodą, by tam dopiero roślina zaczęła puszczać korzenie.

@eccentric.andrea #stitch with @Andrea.FunGirl #plants #cactus #christmascactus #propagate #funproject ♬ A Day in My Life - Soft boy

O szlumbergerze

Odmiana grudnika o białych kwiatach

Szlumbergera ma swoje korzenie w lasach Brazylii. W okresie letnim wymaga temperatury w granicach 20-25st. Celsjusza a w okresie zimy "lubi" temperatury na poziomie około 15st. Celsjusza. Co więcej, ciekawym aspektem jest to, iż Szlumbergera reaguje na krótszy dzień i dłuższą noc, co naturalnie zachodzi jesienią, pobudzając tym samym roślinę do kwitnienia. Aby wspomóc ten proces, warto umieścić grudnik w miejscu, gdzie nie będzie on narażony na sztuczne światło po zachodzie słońca. To niewielkie wyzwanie dla miłośników tych roślin, lecz efekt bujnego kwitnienia jest tego warty!

Produkty do ogrodu