3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie nowej rośliny

3 rzeczy, które należy zrobić po zakupie nowej rośliny

Te trzy kluczowe rzeczy należy zrobić, by zapewnić nowo zakupionej roślinie odpowiedni start w domu. Po pierwsze: skontroluj liście i glebę rośliny pod kątem chorób czy szkodników. Po drugie: zaczekaj z przesadzaniem rośliny minimum miesiąc, aby dać czas na aklimatyzację w nowym miejscu. Pamiętaj o czyszczeniu liści, aby roślina mogła efektywnie przeprowadzać fotosyntezę. Ponadto: cenna wskazówka, która zaoszczędzi Ci kłopotów i pieniędzy — izoluj nowy nabytek od pozostałych roślin przez jakiś czas, by uniknąć szkodników, które jednak mogły Ci umknąć.

3 niezbędne rzeczy do zrobienia przy nowej roślinie w domu

Po przyniesieniu rośliny do  domu zrób kilka prostych, ale ważnych czynności, na których warto się skoncentrować, aby zapewnić zdrowie naszym innym roślinom.

  1. Pierwszą czynnością jest dokładne sprawdzenie liści oraz gleby pod kątem obecności chorób i szkodników. Rozpoznanie problemu na wczesnym etapie pozwoli nam podjąć natychmiastowe działania.
  2. Drugą ważną zasadą jest wstrzymanie się z przesadzaniem rośliny przez minimum miesiąc. Daje to roślinie niezbędny czas, by przyzwyczaić się do nowego otoczenia, co jest kluczowe dla jej późniejszego zdrowia i wzrostu.
  3. Trzeci krok dotyczy konserwacji liści przez ich czyszczenie wodą. Usunięcie brudu i kurzu z liści umożliwia roślinie efektywniejszą fotosyntezę.

 

Do powyższych kroków, warto dodać jeszcze jedną rzecz: postaraj się izolować nowo nabytą roślinę od pozostałych w domu na okres około 45dni. Nawet dokładna inspekcja oraz czyszczenie nowej rośliny nie dają gwarancji, że nie przeoczyliśmy jakiegoś szkodnika. Izolacja rośliny minimalizuje ryzyko rozprzestrzenienia się szkodników.

Obejrzyj: Trzy kluczowe elementy, które należy wykonać, przywożąc nową roślinę do domu

@monstrofarm Here are the top 3 things you should do when you bring home a new plant along with a tip at the end to help you better accomplish this. #plantcare #plantcaretips #plantcaretipsandtricks #planthacks #planttips #plantlover #plants #houseplants #rootbound #roots #rooting #watering ♬ original sound - monstrofarm

Szkodniki roślin pokazane w powyższym filmie na końcu to wełnowce (należą do rodziny czerwców). Ich pojawienie się na roślinach zazwyczaj bierze się właśnie z nowo przynoszonych roślin do domu. Jeśli to możliwe sprawdzaj roślinę i jej liście jeszcze w sklepie przed zakupem. 

Kwestie pielęgnacji nowo nabytej rośliny

Oprócz powyższych podstawowych elementów, warto pamiętać o dodatkowych aspektach, które zagwarantują zdrowy rozwój zakupionej rośliny. Po pierwsze: zastanów się nad właściwym miejscem w domu, gdzie roślina otrzyma odpowiednią ilość światła, lecz nie będzie narażona na przeciągi czy zbyt duże zmiany temperatur. Pamiętaj także, aby dostosować częstotliwość podlewania do rodzaju rośliny– zbyt dużo wody może być równie szkodliwe co jej niedobór. Dodatkowo, warto zainwestować w dobrej jakości nawóz dopasowany do szczególnych potrzeb rośliny, który wspomoże jej wzrost i kondycję.