Pięć kroków, dzięki którym uratujesz więdnący grudnik

Pięć kroków, dzięki którym uratujesz więdnący grudnik

Jeśli liście na twoim grudniku (szlumbergerze) więdną, brązowieją lub czerwienieją na znacznych obszarach to nie warto spieszyć się jeszcze z wyrzucaniem rośliny. Wypróbuj pięć kroków, które sprawią, że szlumbergera na nowo odżyje i będzie pięknie rosnąć. 

Pięć kroków, by odratować więdnącego grudnika

  1. Przede wszystkim zacznij od przycięcia zwiędłych, zbrązowiałych i czerwonych liści, aby zachować jedynie te zdrowe. To pierwszy i najważniejszy krok w procesie ratowania grudnika.
  2. Wyjmij szlumbergerę z oryginalnej doniczki i usuń około połowy ziemi, aby oczyścić przestrzeń dla rośliny.
  3. Ostrożnie poprzycinaj korzenie, usuwając wszystkie zgniłe lub uszkodzone fragmenty. To przygotuje roślinę do nowego wzrostu.
  4. Na dno nowej doniczki wsyp: keramzyt, żwir lub ew. perlit, a następnie dodaj luźną ziemię, co zapewni lepszy drenaż i przepływ powietrza do korzeni.
  5. Ostatnią czynnością jest posadzenie szlumbergery w doniczce i dosypanie odpowiednio ziemi. Po przesadzeniu umieść roślinę w wentylowanym i chłodnym miejscu na pół miesiąca po podlaniu. 

 

Obejrzyj jak uratować grudnik (kaktus bożonarodzeniowy)

@passiononplants How to save your soft and wilting Christmas cactus? #christmascactus #thanksgivingcactus #cactus #cactuscare #plants #plantoftiktok #planttok #plantlover #fyp ♬ Ooh Ahh (My Life Be Like) [feat. Tobymac] - Grits

Kilka faktów o grudniku (szlumbergerze):

  • Grudnik to roślina, która preferuje lekkie, dobrze przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze podłoża. Idealne będzie mieszanka ziemi dla kaktusów i sukulentów lub ziemia ogrodowa z dodatkiem piasku, perlitu lub keramzytu by zapewnić odpowiedni drenaż i uniknąć zastoju wody.
  • Szlumbergera wymaga nawet 12 godzin ciemności w ciągu dnia by lepiej kwitła. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest przykrywanie rośliny czarną folią, wiaderkiem czy też innym elementem, który nie będzie dopuszczał światła. Alternatywą może być przenoszenie jej do ciemnego pomieszczenia.
  • Szlumbergera ma swoje korzenie w lasach Brazylii. W okresie letnim idealną temperaturą będzie 20-25st. Celsjusza a w okresie zimy temperatury na poziomie około 15st. Celsjusza. Co więcej, ciekawym aspektem jest to, iż Szlumbergera reaguje na krótszy dzień i dłuższą noc, co naturalnie zachodzi jesienią, pobudzając tym samym roślinę do kwitnienia. Aby wspomóc ten proces, warto umieścić grudnik w miejscu, gdzie nie będzie on narażony na sztuczne światło po zachodzie słońca. 
Perlit to lekki, porowaty materiał pochodzenia wulkanicznego. Jest stosowany w ogrodnictwie jako "poprawiacz" struktury podłoża. Jego główne zalety to zwiększenie przepuszczalności podłoża oraz ułatwienie korzeniom dostępu do tlenu, bez ryzyka zagęszczenia ziemi. Poza tym posiada neutralne pH i jest chemicznie nieaktywny, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na skład chemiczny ziemi. Dodatkowo, ze względu na swoją porowatość, perlit może magazynować wodę i stopniowo ją uwalniać, co jest korzystne dla właściwej wilgotności gleby wokół korzeni roślin. Jest to również bardzo lekki materiał, przez co używanie go nie powoduje dodatkowego obciążenia korzeni.