Niezwykły sposób na zimowanie pelargonii w domu

Niezwykły sposób na zimowanie pelargonii w domu

Poznaj niezwykle prosty i często wykorzystywany przez ogrodników sposób na przezimowanie pelargonii w domu w papierowej torbie. Oto sprawdzona metoda, dzięki której Twoje pelargonie ponownie rozkwitną wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, oszczędzając Ci czas i pieniądze. 

Jak przygotować i przechowywać pelargonie przez zimę?

Jesteśmy na finiszu sezonu ogrodniczego, a nadchodzące noce zapowiadają przymrozki, które mogą niekorzystnie wpłynąć na rośliny. 

Aby przygotować pelargonie do zimowego przechowywania:

  1. Wymij pelargonie z doniczek a następnie usuń z korzeni ziemię i cały brud.
  2. Obetnij wszystkie kwiaty, które będą tylko niepotrzebnie wyczerpywać energię rośliny.
  3. Usuń wszystkie martwe liście, co pozwoli roślinom lepiej przetrwać okres spoczynku. Przytnij również gałęzie (jest to idealny czas na przycięcie ich prawie do końca).
  4. Pozostaw do wyschnięcia i "wyleczenia" na kilka dni roślinę, przechowując ją w domu lub innym chłodnym miejscu, tak aby przygotowała się do zimowego spoczynku a następnie umieść do góry nogami w brązowych papierowych torebkach. 
  5. To wszystko!

 

Na wiosnę możesz cieszyć się pelargoniami, które zaczną się "budzić" i odrastać - wystarczy je wtedy przesadzić w doniczki.

Obejrzyj film wideo, jak przygotować rośliny do zimy

@northidahomade This has been in my drafts for a year! My full overwintering experience with geraniums. #howtooverwinter #overwintergeraniums #geraniums #preparingforwinter #fallgardening ♬ original sound - NorthIdahoMade

Ocal swoje rośliny przed chłodem

Ważne jest również, aby przed przechowaniem roślin w zimie dokładnie sprawdzić je pod kątem szkodników i chorób, które mogą przejść na inne rośliny lub pozostać na pelargonii do następnego sezonu! Dodatkowo, zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i właściwej wilgotności w miejscu przechowywania są kluczowe, aby przetrwały one do wiosny w dobrym stanie. Dzięki odpowiednim działaniom, nie tylko zaoszczędzisz na ponownym zakupie roślin, ale także będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata.

Źródło zdj. otwierające: northidahomade (https://www.tiktok.com/@northidahomade/video/7293620084747078955)