Papierowa torba to skuteczny sposób na zimowanie pelargonii w domu

Papierowa torba to skuteczny sposób na zimowanie pelargonii w domu

Zobacz niezwykle prosty i często wykorzystywany przez ogrodników sposób na przezimowanie pelargonii w domu w papierowej torbie. Oto sprawdzona metoda wielu ogrodników, dzięki której Twoje pelargonie ponownie rozkwitną wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, oszczędzając Ci czas i pieniądze. 

Jak przygotować i przechowywać pelargonie przez zimę w papierowej torbie?

Aby przygotować pelargonie do zimowego przechowywania w torbie:

  1. Wyjmij pelargonie z doniczek a następnie usuń z korzeni ziemię i cały brud.
  2. Obetnij wszystkie kwiaty, które będą tylko niepotrzebnie wyczerpywać energię rośliny.
  3. Usuń wszystkie martwe liście, co pozwoli roślinom lepiej przetrwać okres spoczynku. Przytnij również gałęzie (jest to idealny czas na przycięcie ich prawie do końca).
  4. Pozostaw do wyschnięcia i "wyleczenia" na kilka dni roślinę, przechowując ją w domu lub innym chłodnym miejscu, tak aby przygotowała się do zimowego spoczynku a następnie umieść do góry nogami w brązowych papierowych torebkach. 
  5. To wszystko! Twoje pelargonie mogą teraz spokojnie czekać aż do wiosny.

 

Na wiosnę możesz cieszyć się pelargoniami, które zaczną się "budzić" i odrastać - wystarczy je wtedy przesadzić w odpowiedniej wielkości doniczki.

Obejrzyj film wideo, jak przygotować pelargonie do zimy

@northidahomade This has been in my drafts for a year! My full overwintering experience with geraniums. #howtooverwinter #overwintergeraniums #geraniums #preparingforwinter #fallgardening ♬ original sound - NorthIdahoMade

Ocal swoje rośliny przed chłodem

Ważne jest również, aby przed przechowaniem roślin w zimie dokładnie sprawdzić je pod kątem szkodników i chorób, które mogą przejść na inne rośliny lub pozostać na pelargonii do następnego sezonu! Dodatkowo, zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i właściwej wilgotności w miejscu przechowywania są kluczowe, aby przetrwały one do wiosny w dobrym stanie. Dzięki odpowiednim działaniom, nie tylko zaoszczędzisz na ponownym zakupie roślin, ale także będziesz mógł cieszyć się ich pięknem przez kolejne lata.

Źródło zdj. otwierające: northidahomade (https://www.tiktok.com/@northidahomade/video/7293620084747078955)