Nie wyrzucaj popiołu drzewnego! Wykorzystaj go jako naturalny i świetny nawóz do roślin

Nie wyrzucaj popiołu drzewnego! Wykorzystaj go jako naturalny i świetny nawóz do roślin

Warto wiedzieć, że popiół drzewny skrywa w sobie cenny potencjał dla każdego ogrodnika. Wbrew pozorom jest czymś więcej niż tylko pozostałością po opalaniu. Podpowiadamy jak pozostałość ta po spalaniu drewna może odmienić Twoje podejście do ogrodnictwa, wpływając korzystnie na życie roślin, jakość gleby a przy okazji pomagając w walce ze szkodnikami w ogrodzie!

Popiół drzewny to świetne źródło potasu i fosforu, dwóch ważnych pierwiastków, które są niezbędne do zdrowego wzrostu i rozwoju roślin. Dodatkowo nawóz z popiołu drzewnego zawiera szereg mikroelementów, takich jak wapń, magnez czy żelazo, które wspierają bujną wegetację. Jego zasadowy charakter jest także użyteczny na kwaśnych glebach, gdzie może pomóc w regulacji pH, przyczyniając się do lepszego przyswajania składników odżywczych przez rośliny.

Popiół drzewny w użyciu jest niezwykle wszechstronny. Działa jako naturalny nawóz poprawiający jakość gleby i jako repellent — odstraszający niektóre szkodniki. Dzięki swoim właściwościom, potrafi także przeciwdziałać chorobom grzybiczym, które często stanowią przekleństwo dla wielu upraw. Jego użytek jest prosty: wystarczy równomiernie rozsypać popiół wokół roślin lub lekko wmieszać go w wierzchnią warstwę gleby, aby odczuwalnie poprawić jej strukturę i żyzność.

Pięć sposobów na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie

Stosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie może być korzystne, ponieważ dostarcza on kilku składników odżywczych i pomaga w ulepszaniu gleby. Oto kilka sposobów jego wykorzystania:

 1. Poprawianie gleby - posyp popiół drzewny bezpośrednio na glebę i wymieszaj go. Może to pomóc podnieść pH gleby, jeśli jest ona zbyt kwaśna, ponieważ popiół drzewny ma odczyn zasadowy.
 2. Źródło potasu - popiół drzewny jest dobrym źródłem potasu, który jest niezbędny dla wzrostu roślin. Może być szczególnie pomocny w przypadku roślin owocujących, takich jak pomidory i papryka.
 3. Środek odstraszający szkodniki - popiół drzewny może odstraszać niektóre szkodniki, takie jak np. ślimaki czy też myszy, gdy jest posypany wokół roślin.
 4. Wzmocnienie kompostu - dodanie niewielkich ilości popiołu drzewnego do stosu kompostu może pomóc w rozkładzie i dodać składniki odżywcze do końcowego kompostu.
 5. Unikaj nadmiernego stosowania - używaj popiołu drzewnego z umiarem, ponieważ nadmierne stosowanie może zbytnio podnieść pH gleby, powodując brak równowagi składników odżywczych.

Obejrzyj nawożenie popiołem drzewnym

@notjustgreenfingers #woodash #potash #feedingplants #organicgrowing #sustainability #allotmentuk #selfsufficient #growyourown #allotment #allotmentlife #simpleliving #kitchengarden #gyo #allotmentgrowing #fyp #lifestyle #reallife #foryoupage #CapCut ♬ Don't Worry Be Happy - The Hit Crew

Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny preferują glebę zasadową, dlatego przed zastosowaniem popiołu drzewnego należy poznać wymagania pH roślin w twoim ogrodzie. Unikaj również stosowania popiołu z impregnowanego drewna lub z dodatkiem chemikaliów, ponieważ mogą one być szkodliwe dla roślin i środowiska (popiół, który będziesz stosować w ogrodzie, powinien pochodzić tylko ze spalonego naturalnego drewna). 

Pod jakie rośliny można stosować a pod które nie nawóz z popiołu drzewnego?

Rośliny pod które można sypać popiół drzewny:

Rośliny, które dobrze rosną na glebie zasadowej i w których przypadku można stosować popiół drzewny:

 • Większość warzyw korzeniowych jak marchewki, buraki czy pietruszka, które lepiej rosną w glebie bogatej w potas.
 • Drzewa i krzewy owocowe (np. jabłonie, grusze, śliwy), które wymagają większej ilości potasu dla dobrego owocowania.
 • Lawenda, lilak (bez) oraz inne rośliny, które lubią gleby zasadowe lub wapienne.
 • Niektóre warzywa liściaste jak szpinak czy kapusta, które są mniej wrażliwe na wyższe pH gleby.

Rośliny, które preferują środowisko kwaśne i nie należy pod nie sypać popiołu:

 • Rododendrony, azalie oraz inne rośliny wrzosowate, które są roślinami kwasolubnymi
 • Borówki amerykańskie i inne gatunki borówki, które wymagają kwaśnego podłoża.
 • Iglaste drzewa takie jak świerki, sosny czy jodły, które również wolą gleby kwasowe.
 • Hortensja, zwłaszcza te odmiany, które przy kwaśnym pH mają niebieskie kwiaty; zasadowe pH może je zmienić na różowe lub czerwone.