Dziś obchodzimy Dzień buraka, 24 listopada

Dziś obchodzimy Dzień buraka, 24 listopada

Dziś 24 listopada obchodzimy nietypowe święto: Dzień Buraka, wyjątkowe święto dedykowane jednej z bardziej wszechstronnych roślin uprawnych. Dzień ten, choć może brzmieć nieco nietypowo, stanowi okazję do zaakcentowania znaczenia buraków w gospodarce rolnej oraz ich roli w zdrowym odżywiani. Buraki, choć obecne w kuchniach na całym świecie, rzadko znajdują się w centrum uwagi, dlatego dzień ten jest idealną okazją do przyjrzenia się bliżej tej roślinie.

Dzień buraka ma na celu zwiększanie świadomości u ludzi o jego roli i zachęcanie do dyskusji na temat metod uprawy i wykorzystania tej rośliny.

Aspekty ogrodnicze i rolnicze uprawy buraków

W kontekście ogrodniczym, burak jest rośliną niewymagającą i wytrzymałą, co sprawia, że jest doskonałą opcją dla wielu rolników. Jego uprawa możliwa jest w różnorodnych warunkach klimatycznych, chociaż najlepiej rośnie w umiarkowanym klimacie. Burak preferuje gleby bogate w potas i lekko zasadowe, a jego uprawa stosowana jest często w płodozmianie, co pomaga w optymalizacji żyzności gleby.

Warto nadmienić, że w Polsce, uprawa buraka ćwikłowego zajmuje 6 miejsce pod względem powierzchni uprawy zaraz po kapuście, cebuli, marchwi, pomidorach i ogórkach (1,4% ogólnej powierzchni upraw).

Aspekty zdrowotne buraków

Burak jest źródłem wielu wartości odżywczych, takich jak błonnik, witaminy (w tym kwas foliowy) oraz minerały, między innymi żelazo i potas. Związki zawarte w burakach, jak betanina, mają właściwości antyoksydacyjne i mogą wspomagać poprawę wydajności organizmu oraz ochronę przed niektórymi chorobami.

Poradnik uprawy buraków – proste kroki do obfitych zbiorów

Aby rozpocząć uprawę buraka, warto posadzić nasiona buraków w miejscu dobrze nasłonecznionym lub w lekkim półcieniu, najlepiej wczesną wiosną. Kontynuując sadzenie w rytmie dwutygodniowym, można zapewnić sobie ciągłość plonów aż do momentu, kiedy temperatury staną się zbyt wysokie. Optymalny czas do zbioru mieści się w przedziale od 50 do 65 dni po wysianiu. Wskazane jest również wznowienie siewu w późne lato, co pozwoli na uzyskanie jesienią dodatkowej porcji tych warzyw.

Czy wiesz, że buraki to nie tylko warzywa o czerwonym, okrągłym kształcie? Istnieje wiele odmian, które różnią się kolorem, kształtem i smakiem. Poza klasycznymi czerwonymi burakami, można znaleźć odmiany w odcieniach żółtym, białym i nawet paskowanym. Ponadto, buraki mogą być uprawiane nie tylko dla swoich korzeni. Liście buraka, znane także jako botwinka, są smaczne i bogate w składniki odżywcze, doskonałe do sałatek i smoothies. Warto spróbować różnorodnych odmian buraka w swoim ogrodzie, aby odkryć bogactwo smaków i kolorów, jakie mogą zaoferować te wszechstronne warzywa.

Zobacz wideo: 25 dni wzrostu buraka dzień po dniu

@amazinglapse_ Beetroot Time-lapse - 25 days growth #timelapse #timelapsevideo #sprout #plant #growingplants #beetroot ♬ original sound - AmazingLapse