Kiedy i jak często podlewać rośliny doniczkowe w domu?

Kiedy i jak często podlewać rośliny doniczkowe w domu?

Wiedza o tym, jak często podlewać swoje rośliny doniczkowe (oraz w jakich ilościach je podlewać) jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Tak, nadmierne podlewanie rośliny może być bardziej szkodliwe niż jej nie podlanie, ale spokojnie: wiele roślin można uratować po niewielkim zaniedbaniu. Powrót do zdrowia rośliny z kolei po nadmiernym podlewaniu jest zazwyczaj dużo trudniejszy.

Obejrzyj jak w prosty sposób skontrolować czy twoja roślina już potrzebuje podlania?

Każdy gatunek rośliny będzie wymagał innego sposobu podlewania i różnej wilgotności ziemii, ale sposób pokazany niżej na filmie to bardzo prosta i skuteczna metoda, by sprawdzić czy roślina wymaga już podlania czy nie. Musisz pamiętać, że nie powinno się podlewać roślin zgodnie ze sztywnym harmonogramem. Podlewanie powinno mieć miejsce wtedy gdy roślina tego potrzebuje i ziemia jest już odpowiednio sucha. Warto pamiętać, że nadmierne podlewanie to termin opisujący zbyt częste podlewanie, nadmierne podlewanie nie jest terminem opisującym ilość wody.

@tannertheplanter This method is a great way to determine whether or not your plant needs water. Remember, we never water our houseplants on a schedule- only when the plant needs it. Also, whenever the plant is ready to be watered the goal is to soak every root in the pot! Overwatering is a term that describes watering too frequently, overwatering is NOT a term that describes an amount of water. #fiddleleaffig #houseplants #planttips ♬ simple. - coldbrew

Ważne jest, aby pamiętać, że podlewanie roślin w pomieszczeniach jest inne niż roślin na zewnątrz. Na zewnątrz, u roślin na grządkach woda spływa do gleby. W doniczce w domu roślina może zostać przelana nadmiernie, ponieważ nie ma nic, co mogłoby wchłonąć nadmiar wody. Z kolei zbyt duża ilość wody może zaszkodzić roślinie na kilka sposobów: gdy gleba jest podmokła, korzenie nie mogą skutecznie pobierać tlenu. Nadmiar wilgoci sprzyja gniciu korzeni, rozwojowi chorób i grzybów. Nadmiar wody może również wypłukiwać składniki odżywcze z gleby lub z zastosowanego nawozu.

Oznaki za częstego podlewania

Oznakami zbyt częstego podlewania (przelania) rośliny mogą być m.in.: żółknięcie liści, brązowe lub gnijące liście (będą one wiotkie, opadające), miękkie łodygi lub pleśń na powierzchni ziemi. Inną oznaką może być nagłe lub gwałtowne więdnięcie lub zahamowanie wzrostu rośliny

Istotny jest również fakt, że zimą większość roślin spowalnia lub zatrzymuje swój wzrost dlatego powinno się również ograniczyć ilość podlewania. W przypadku np. roślin tropikalnych dobrym rozwiązaniem, by zapewnić roślinie wilgotność w okresie zimy może być jej zraszanie ręcznym zraszaczem.