Jak rozmnożyć Zielistkę Sternberga? Prosty sposób dla początkujących ogrodników

Jak rozmnożyć Zielistkę Sternberga? Prosty sposób dla początkujących ogrodników

Zielistka Sternberga to bardzo popularna roślina domowa w Polsce. Ceniona jest za walory dekoracyjne oraz bardzo prostą uprawę. Podpowiadamy jak w prosty i skuteczny sposób niemal każdy wielbiciel roślin jest w stanie rozmnożyć ją w domu w kilka chwil! Do całego procesu wystarczą Ci jedynie nożyczki, woda i odrobina cierpliwości. Po tygodniu z malutkich kłączy wyrosną piękne nowe rośliny, które możesz podarować krewnym i znajomym w prezencie.

Propagacja zielistki Sternberga przez jej odrosty

Rozmnażanie Zielistki Sternberga jest stosunkowo prostym procesem, który może być przeprowadzony nawet przez ogrodnika amatora. Na roślinie z czasem zaczynają wyrastać mniejsze kłącza (tzw. rozłogi), które po osiągnięciu odpowiedniej wielkości, mogą być oddzielane od macierzystej rośliny. Do odcięcia młodych sadzonek rozłogowych wykorzystaj nożyce lub ostry nóż, co zapewni czysty przekrój i nie zaszkodzi zarówno roślinie dorosłej, jak i przyszłej sadzonce.

Następnie najlepiej jeśli użyjesz naczynia wypełnionego wodą, w którym zostaną umieszczone młode rozłogi, tak aby miały styczność z wodą. Kolejny i ostatni krok to cierpliwość: po około 7-10 dniach nowe sadzonki już powinny wykształcić odpowiednie korzenie, które pozwolą Ci na posadzenie rośliny w doniczce. 

Obejrzyj jak prosto i szybko rozmnożyć zielistkę Sternberga

@charliwhoelse My favorite beginner plant! Its super easy to propagate and turn one into many ??? #spiderplant #propogation #plantsoftiktok #plantgrowth #easyplants ♬ Aesthetic - Tollan Kim

Co warto wiedzieć o zielistce

  • Zielistka Sternberga jest doceniana za swoje właściwości oczyszczania powietrza. Zgodnie z badaniami przeprowadzonym przez NASA w roku 1989, zielistka należy do grupy roślin, które mają zdolność usuwania szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza, takich jak formaldehyd czy benzen, co czyni ją nie tylko estetycznym, ale także funkcjonalnym elementem domowego wnętrza.
  • Poza walorami estetycznymi i zdolnością do oczyszczania powietrza, Zielistka Sternberga jest rośliną uznawaną za niemal niezniszczalną, co sprawia, że jest polecana dla osób początkujących w hodowli roślin domowych oraz tych, którzy nie mają ręki do roślin. Jest ona rośliną mało wymagającą – najlepiej rośnie w przeciętnej ziemi doniczkowej, przy umiarkowanym podlewaniu i w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Dzięki swojej adaptacyjności i łatwości w pielęgnacji, zielistka Sternberga zyskała dużą popularność w wielu domach na całym świecie.
  • Warto wiedzieć, że Zielistka Sternberga jest również w pełni bezpieczna dla zwierząt domowych takich jak psy i koty.