Jak pielęgnować poinsecję na święta?

Jak pielęgnować poinsecję na święta?

Warto wiedzieć jak dbać o poinsecję (zwaną również wilczomleczem nadobnym lub gwiazdą betlejemską) tak, by zachowała intensywnie czerwone liście przez cały okres świąt. Z właściwym podlewaniem, doborem nawozu i odpowiednią ekspozycją na światło Twoja roślina będzie zdrowa i gotowa błyszczeć na święta oraz długo po! 

Jak pielęgnować poinsecję na święta?

Czas Świąt Bożego Narodzenia to moment, gdy w naszych domach pojawiają się poinsecje, rośliny, które tradycyjnie zdobią wnętrza w tym szczególnym okresie. Aby jednak roślina ta zachowała swój wyjątkowy wygląd przez cały ten okres, istotne jest, aby zapewnić jej odpowiednie warunki. Kluczem do zachowania intensywnie czerwonego koloru liści jest ustawienie rośliny w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego. Chociaż gwiazdy betlejemskie są często wykorzystywane jako dekoracja tylko przez krótki czas, warto umieścić je w miejscach, gdzie będą mogły cieszyć oko przez cały sezon świąteczny.

Podlewanie wilczomlecza nadobnego również ma kluczowe znaczenie: należy to robić, gdy wierzchnia warstwa gleby zaczyna wysychać. Regularne sprawdzanie wilgotności (można robić to palcami lub np. drewnianym patyczkiem wbijanym w podłoże) gleby co kilka dni i dostarczanie roślinie odpowiedniej ilości wody pozwoli roślinie kwitnąć. Odpowiednie nawadnianie jest istotne, ponieważ rośliny te charakteryzują się dużym zapotrzebowaniem na wodę.

Jeżeli chodzi o nawożenie, zaleca się stosowanie uniwersalnych nawozów dla roślin domowych lub nawozów zrównoważonych, które dostarczą roślinie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dbając o te proste zasady, można nie tylko cieszyć się pięknem gwiazdy betlejemskiej w czasie świąt, ale również zadbać o to, aby roślina ponownie rozkwitła w następnym sezonie świątecznym!

Obejrzyj jak pielęgnować gwiazdę betlejemską

@tannertheplanter Just get a new one. #poinsettia #planttips #learnontiktok #tiktokpartner ♬ original sound - TannerThePlanter

Gwiazda betlejemska jest wrażliwa na zimno i przeciągi

Poinsecja jest rośliną tropikalną i w związku z tym jest szczególnie wrażliwa na niskie temperatury oraz przeciągiDlatego warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pierwszą z nich jest zakup poinsecji w sklepie, który odpowiednio dba o jej ochronę, np. poprzez przechowywanie w ciepłym miejscu oraz zapewnienie ochrony przy wyjściu, np. w postaci specjalnych osłon lub toreb. Po zakupie roślinę najlepiej od razu umieścić w przygotowanej wcześniej torbie ochronnej lub specjalnym kartonie z otworami, co zapewni jej izolację od zimnego powietrza. Warto także ogrzać samochód przed załadowaniem rośliny, aby zmniejszyć szok termiczny. Nadmierna ekspozycja wilczomlecza nadobnego na zimno może powodować żółknięcie liści lub ich opadanie.

Często poinsecje sprzedawane są w sklepach w ozdobnych osłonkach, foliach itp. Nie należy pozostawiać rośliny w tego typu osłonkach – należy ją usunąć lub zdjąć po przybyciu do domu i umieścić doniczkę na podstawce, aby usunąć ewentualnie zebraną wcześniej wodę, która mogła się tam nagromadzić podczas podlewań.
Produkty do ogrodu