Jak uratować gwiazdę betlejemską po świętach? Pięć prostych sposobów pielęgnacji.

Jak uratować gwiazdę betlejemską po świętach? Pięć prostych sposobów pielęgnacji.

Wyrzucanie poinsecji po świętach to duży błąd. Gwiazda betlejemska jest rośliną wieloletnią a to sprawia, że odpowiednia opieka i pielęgnacja pozwoli zachować Ci ją aż do kolejnych świąt! Mamy pięć prostych i sprawdzonych wskazówek, które pozwolą zachować roślinę zdrową na kolejne sezony. Dowiedz się, jak przycinać zwiędłe liście, aby zapewnić energię nowym pędom, dlaczego styczeń to idealny czas na przesadzenie gwiazdy betlejemskiej do większej doniczki i jakie nawozy zastosować. Wyjaśniamy jak zachować intensywnie czerwony kolor poinsecji do kolejnych świąt Bożego Narodzenia.

Pielęgnacja poinsecji (wilczomlecza nadobnego) po świętach

  • Utrzymywanie poinsecji w dobrej kondycji po okresie świątecznym będzie wymagać starannej opieki. Zacznij od usunięcia wszystkich zwiędłych lub uschniętych liści, co pozwoli roślinie skoncentrować energię na nowych pędach.
  • W styczniu przychodzi czas na przesadzenie poinsecji do większej o jeden rozmiar doniczki, co zapewni jej więcej miejsca do wzrostu i lepszy dostęp powietrza.
  • Niezwykle ważne jest regularne nawożenie (najlepiej co kilka tygodni), aby zapewnić poinsecji wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • Po zwiędnięciu kwiatów należy przyciąć roślinę o połowę, co będzie stymulować jej krzewienie się. Wówczas poinsecja powinna zostać umieszczona w dobrze nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, że poinsecja nie toleruje niskiej temperatury, stąd kluczowe jest, aby unikać stawiania jej w miejscach gdzie mogła być narażona na przeciągi lub chłód. Dopuszczalne są wartości temperatury nie niższe niż około 15 stopni Celsjusza.
  • Ważnym etapem pielęgnacji jest zapewnienie roślinie w okresie od września 12-15 godzin całkowitej ciemności każdej nocy (również bez sztucznego oświetlenia).

Stosując się do tych wskazówek, możemy przyczynić się do tego, że wilczomlecz nadobny ponownie stanie się ozdobą domu w kolejnym sezonie świątecznym. Starannie pielęgnowana, będzie cieszyć oko intensywnymi barwami i zdrowym wyglądem.

Pięć wskazówek pielęgnacyjnych dzięki, którym twoja poinsecja pozostanie piękna po Świętach!

Znana i popularna ogrodniczka Carmen Johnston pokazuje i podpowiada jak zadbać o wilczomlecz nadobny po Świętach Bożego Narodzenia. Gorąco zachęcam do obejrzenia!

@carmenjohnstongardens @Better Homes & Gardens ❤️ #poinsettia #poinsettiacare #poinsettiatips ♬ original sound - Carmen Johnston

Co warto wiedzieć o gwieździe betlejemskiej (poinsecji)?

Czy wiesz, że poinsecja, pochodzi z ciepłych regionów Meksyku? Te przepiękne rośliny, chociaż kojarzą się przede wszystkim z zimowymi świętami, w rzeczywistości są krzewami, które w swoim naturalnym środowisku mogą osiągać nawet do 4 metrów wysokości! Warto również pamiętać, że intensywne czerwone liście, za które tak cenimy poinsecje, to nie kwiaty, a specjalnie przekształcone liście zwane przylistkami. Kwiaty poinsecji są w rzeczywistości niewielkie i mniej dekoracyjne, zwykle zlokalizowane w centrum tych czerwonych przylistków. Dbając o swoją poinsecję i stosując się do wyżej opisanych rad będziesz cieszyć się jej urodą nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok!

Produkty do ogrodu