Sprawdzony sposób na rozmnożenie wilczomlecza nadobnego

Sprawdzony sposób na rozmnożenie wilczomlecza nadobnego

Poinsecja (wilczomlecz nadobny) to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w okresie świąt oraz przez całą zimę. Nie bez powodu nazywana jest również gwiazdą betlejemską.  Rozmnożysz ją bez problemu w warunkach domowych stosując się do poniższych kilku wskazówek i porad. Podpowiemy jak zrobić to zrobić krok po kroku! 

Jak skutecznie rozmnożyć poinsecję krok po kroku

Cały proces rozmnożenia wilczomlecza nadobnego (gwiazdy betlejemskiej) rozpocznij od wybrania najbardziej zdrowych i silnych gałązek rośliny a następnie je odetnij. Istotne jest, by usunąć niepotrzebne liście, jednocześnie zachowując kilka z nich na szczycie, co w późniejszym etapie wspomoże wzrost rośliny.

W całym procesie zalecane jest użycie preparatu jakim jest ukorzeniacz do sadzonek (zastosowany w miejscu cięcia), który zapobiegnie rozwojowi grzybów, gniciu, przyspieszy stabilizację rośliny i wzrost korzeni w nowym środowisku (ukorzeniacze do roślin dostaniesz bez problemu w sklepach ogrodniczych oraz internetowych). Po zastosowaniu preparatu, przygotowujemy mieszankę ziemi, składającą się najlepiej z 60% ogrodowej ziemi, 30% podłoża kokosowego i 10% kompostu jako nawozu. Taki skład zapewni odpowiednie warunki dla rozwoju poinsecji.

Istotnym krokiem jest umieszczenie sadzonek w dobrze przepuszczalnym podłożu w pojemnikach z otworami. Po posadzeniu sadzonek, które powinno odbywać się ostrożnie tak aby nie usunąć przypadkowo ukorzeniacza z sadzonek, rośliny umieszczamy w miejscu z dostępem do rozproszonego światła słonecznego. Podlewanie powinno odbywać się 3–4 razy w tygodniu – ziemia nie może przeschnąć.

Po około 25 dniach od posadzenia, jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, sadzonki zaczną wypuszczać nowe liście, a korzenie odpowiednio się rozwiną. Tym sposobem można rozmnożyć wilczomlecz nadobny. Po uzyskaniu silnej sadzonki, jest ona gotowa do przesadzenia do większej donicy! 

Obejrzyj jak prosto rozmnożyć gwiazdę betlejemską

O poinsecji słów kilka

Choć wideo koncentruje się na praktycznym aspekcie rozmnażania wegetatywnego wilczomlecza nadobnego, warto zagłębić się nieco w historię i symbolikę tej niezwykłej rośliny. Poinsecja jest rośliną, która od dawna kojarzona jest ze Świętami Bożego Narodzenia. Jej czerwone liście imitują gwiazdę, która według ludowych wierzeń zaprowadziła Trzech Króli do stajenki w Betlejem. Co ciekawe, jej naturalny kolor to zielony, a charakterystyczne czerwone zabarwienie uzyskuje jedynie podczas krótszego okresu dziennego w miesiącach zimowych, w związku z reakcją na długość dnia. Uważa się, że poinsecje przynoszą szczęście, jeśli są komuś podarowane. 

Produkty do ogrodu