Jodła kaukaska czy jodła Frasera na choinkę? A może świerk pospolity?

Jodła kaukaska czy jodła Frasera na choinkę? A może świerk pospolity?

Wybór idealnej choinki na święta może być wyzwaniem: które drzewko będzie dla Ciebie najlepsze? Podpowiadamy jakie są plusy i minusy 3 najpopularniejszych w Polsce choinek: świerku pospolitego, jodły kaukaskiej i jodły Frasera. Trzy drzewka świąteczne: od klasycznego zapachu choinki, przez aksamitne igły, po kompaktową formę. Przekonaj się, jakie tajemnice kryją w sobie te bożonarodzeniowe drzewka!

Jodła kaukaska, jodła Frasera czy klasyczny świerk norweski?

Stojąc przed wyborem choinki na święta Bożego Narodzenia, warto zwrócić uwagę na trzy główne odmiany drzew, które cieszą się największą popularnością: jodłę kaukaską, świerk pospolity (zwany również świerkiem norweskim) oraz jodłę Frasera. Każde z nich posiada swoje zalety i wady, które pomogą dokonać świadomej decyzji zgodnej z Twoimi preferencjami.

  • W ostatnich latach na popularności zyskuje jodła kaukaska (zwana również jodłą Nordmanna), która przyciąga wzrok swoją dostojną posturą i niemal niezmiennym pokrojem, dzięki czemu igły pozostają długo na drzewku. Jest to zdecydowanie numer jeden jeśli chodzi o utrzymanie igieł (zdarza się, że nawet gdy drzewko usycha dalej trzyma igły). Brak intensywnej woni może być zarówno wadą, jak i zaletą w zależności od preferencji kupującego. Do pozytywnych aspektów należy zaliczyć miękkie igły i szeroką podstawę, co ułatwia stabilne ustawienie drzewka.
  • Ostatnią z rekomendowanych odmian jest jodła Frasera, znana z wyjątkowo długiej trwałości i zdolności utrzymywania igieł. Same igły jodły Frasera również wykazują się dużą delikatnością. Smukła sylwetka drzewka doskonale komponuje się z mniejszymi przestrzeniami mieszkalnymi, a drzewko oferuje piękny cytrusowy aromat. Jodła Frasera cechuje się trwałością i jest idealnym wyborem dla osób preferujących zwarty rozmiar choinki (Jeśli zapach choinki ma większe znaczenie niż jej perfekcyjna symetria to jest to drzewko dla Ciebie). Gałęzie tej jodły są zwykle nachylone w górę pod kątem nawet do 45 stopni. Nadaje to wcześniej już poruszany bardziej smukły wygląd od innych drzewek, a także oznacza, że gałęzie są mocniejsze jeśli chodzi o zawieszanie na nich dekoracji. Igły na tym gatunku drzewka są miękkie i płaskie, ciasno rozmieszczone i często mają srebrzysty lub białawy odcień na spodniej stronie.
  • Świerk pospolity pozostaje synonimem tradycyjnego drzewka świątecznego, słynąc przede wszystkim z charakterystycznego zapachu (zapach ten jest natychmiast rozpoznawalny jako głęboko sosnowy, świeży i typowo świąteczny). Warto jednak nie decydować się na przycinanie świerku zbyt wcześnie, gdyż igły mogą opaść już po około trzech tygodniach w ciepłym wnętrzu domu. Zaletą świerka pospolitego jest jego bujny kształt, który ułatwia dekorację, oraz intensywny aromat. Do wad natomiast zaliczyć należy słabe przystosowanie do ciepłych środowisk i niską odporność na opadanie igieł.

Obejrzyj jak pięknie wyglądają igły jodły Frasera:

@carbethplants Fraser Fir ? #fyp #foryou #fraserfir #firtree #christmastree #feelingfestive #carbethplants #realtree #viraltiktok ♬ Fairytale (From "Shrek") - Geek Music

Świerk pospolity
Jodła kaukaska
Jodła Frasera - zbliżenie na igły i gałąź

Zobacz porównanie popularnych drzewek świątecznych

@themediterraneangardener Whats the best christmas tree? Whats the right christmas tree for you? Here we talk about the pros and cons of the Norway Spruce, Nordmann fir and the Fraser fir. #christmastree #christmastok #gardeningtiktok #learntok #gardentok ♬ original sound - Michael - Gardening tips

Wybór idealnej choinki świątecznej

Coraz większą popularnością cieszą się choinki z certyfikatem FSC, świadczącym o odpowiedzialnej gospodarce leśnej, jak również opcje wynajmu drzewek, które po świętach są zwracane do szkółek i ponownie sadzone. Takie podejście pozwala na redukcję odpadów i korzystny wpływ na środowisko naturalne, a także implikuje nowe, proekologiczne tradycje świąteczne. Warto również zastanowić się nad wyborem lokalnych gatunków drzew, które idealnie wpasują się w klimat naszego regionu i będą wspierać rodzimą florę i faunę.