Sprawdzone sposoby dzięki, którym choinka postoi dłużej

Sprawdzone sposoby dzięki, którym choinka postoi dłużej

Wykorzystaj tych kilka porad, które sprawią, że Twoja choinka będzie nie tylko piękna, ale i dłużej zielona! Wiesz, że odpowiednie przygotowanie pnia choinki może przedłużyć jej świeżość i żywotność? Przekonaj się, jakie kroki podjąć, aby cieszyć się piękną i długotrwałe zieloną choinką przez całe święta.

Sprawdzone porady jak zachować choinkę dłużej zieloną

  1. Tradycyjna, żywa choinka jest nieodzownym elementem świąt Bożonarodzeniowych. Aby cieszyć się jej pięknem jak najdłużej, warto poznać kilka kluczowych wskazówek. Przed przystąpieniem do dekoracji choinki, pierwszą czynnością powinno być pozbycie się starych igieł, które naturalnie gromadzą się w zwartych drzewkach. Wystarczy uderzyć drzewkiem o podłoże kilka razy przed przyniesieniem do domu, co pozwoli usunąć luźne igły i zapobiegnie ich późniejszemu rozsypywaniu się.
  2. Po zakupie choinki, jeśli jeszcze nie jesteśmy gotowi wnieść jej do domu, powinniśmy zostawić ją w ogrodzie (lub na balkonie), ale koniecznie należy wyjąc ją z siatki. Pozwoli to gałęziom odzyskać naturalny kształt i unikniemy późniejszych problemów wewnątrz pomieszczenia.
  3. Kolejnym i najważniejszym krokiem jest odświeżenie cięcia na pniu: usuń piłą około 1-3cm z dolnej części pnia, aby choinka mogła prawidłowo pobierać wodę. Cięcie to powinno być wykonane prosto, gdyż żywica, która pokrywa poprzedni przekrój, uniemożliwia absorpcję wody. Odpowiednie cięcie uwalnia drewno, które jest w stanie wydajnie wchłaniać wodę, co zapewni dłuższą świeżość choinki.
  4. Nie zapomnij również o wyborze odpowiedniego stojaka. Wielkość i pojemność stojaka są kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej ilości wody, która powinna sięgać od 3 do 4 litrów. Równie ważne jest zapewnienie stabilności – mały stojak, nie zapewniający odpowiedniego przeciwwagi, może okazać się niewystarczający, by utrzymać drzewko w pionie. Za to szeroka podstawa i solidne, długie nogi większego stojaka zapewniać będą bezpieczeństwo i stabilność choince.
  5. Nie warto pozbywać się odciętych niższych gałązek. Można z nich stworzyć dodatkowe dekoracje świąteczne, malując je sprayem lub ozdabiając bombkami. Ważnym aspektem jest również umiejętne umiejscowienie choinki w domu - najlepiej z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki, co przyczyni się do zachowania jej świeżości przez dłuższy czas.
  6. Na koniec warto pamiętać, że tuż po umieszczeniu drzewka w stojaku, należy być w domu i uzupełniać wodę, jako że choinka w pierwszych chwilach może wchłonąć jej największą ilość (zwłaszcza gdy wykonaliśmy ponowne cięcia pnia). W dalszym etapie, podlewanie choinki raz dziennie powinno wystarczyć, by była ona żywa i piękna przez cały okres świąt Bożego Narodzenia.

Sposób z gorącą wodą gdy choinka nie pobiera wody

Jeśli choinka nie pobiera wody pierwszego dnia, możliwe jest nagromadzenie się soków w miejscu cięcia (roślina robi to, aby zagoić świeżo wykonane cięcie). Co warto zrobić w tej sytuacji? Spróbuj podlać choinkę gorącą (ale nie wrzącą) wodą! Należy to zrobić tylko przy pierwszym podlewaniu (ciągle podlewanie gorącą wodą będzie nie dobre dla drzewka). Woda podczas takiego zabiegu zmiękczy i rozpuści soki, które mogły powstać na nacięciu dzięki czemu drzewko będzie mogło zacząć normalnie znów pobierać wodę. 

Obejrzyj wideo jak robią to inni:

@whynotfarms Christmas tree hack! Help you Christmas tree stay fresher longer. Cut 2-4 inches off bottom if it has been longer than 2 hrs since it was cut then pout a pan of hot water to get the sap flowing again. You will be glad youvdid! #maine #whynotfarms #homesteading #mainehomesteading #homesteadinglife #whynot #foryou #homefresh #selfsufficiency #smalljoys #christmas #christmastree #hotwater #hack #fresh ♬ Elf - Main Theme - Geek Music

Stanowisko choinki w domu

Zachowanie świeżości i zdrowego wyglądu choinki przez całe święta może wydawać się trudne, ale jest kilka dodatkowych faktów, które mogą pomóc w tym zadaniu. Przede wszystkim, warto pamiętać o odpowiedniej lokalizacji choinki w domu – należy unikać miejsc blisko grzejników czy innych źródeł ciepła, które mogą przyspieszyć jej usychanie. Dodatkowo ważne jest regularne sprawdzanie poziomu wody w stojaku, aby zawsze okrywał on przynajmniej kilka centymetrów pieńka. Warto także pamiętać o tym, że różne gatunki drzew mogą wymagać innej opieki i innej ilości wody.