Zastosuj się do tych kilku wskazówek a grudnik będzie pięknie kwitł

Zastosuj się do tych kilku wskazówek a grudnik będzie pięknie kwitł

Przekonaj się, że dobrze dobrana mieszanka gleby oraz kilka innych czynników wpłynie pozytywnie na piękne kwitnienie Twojego grudnika. Przedstawiamy kluczowe aspekty, takie jak utrzymanie umiarkowanego nasłonecznienia oraz niższej temperatury, które pomogą w uzyskaniu spektakularnego kwitnienia grudnika. Przekonaj się jak odpowiednio zadbać o szlumbergerę w kilku prostych krokach a będzie zachwycać pięknymi kwiatami przez długi czas!

Odpowiednia pielęgnacja grudnika

Sekretem sukcesu jest uprawa grudnika (kaktusa bożonarodzeniowego) w niewielkich doniczkach, dzięki czemu zachowuję one zdrowy i nie przerośnięty system korzeniowy. Jeśli planujesz zachować szlumbergerę również na kolejne sezony zaleca się co około trzy lata "odświeżenie" rośliny poprzez wymianę ziemi oraz lekkie przycięcie korzeni, a następnie ponowne posadzenie w tej samej doniczce. 

Szlumbergera pochodzi z górskich obszarów Brazylii, gdzie żyje jako epifit (porośle) w koronach drzew lub skałach w tropikalnym lesie deszczowym, co należy uwzględnić podczas uprawy. Najlepiej aby w domu umieszczać rośliny te w oknie wschodnim, zachodnim lub nawet północnym, które zapewni wystarczająco dużo światła, bez bezpośredniego działania palącego słońca. 

Podłoże do uprawy grudnika powinno szybko odprowadzać wodę. Może to być mieszanka ziemi ogrodowej do roślin doniczkowych z dodatkiem np.: 25% perlitu i 25% torfu, co zapewni odpowiednie warunki dla systemu korzeniowego szlumbergery. Trzeba pamiętać o utrzymywaniu umiarkowanej wilgotności ziemi, aby rośliny nie narażały się na stres związany z przesuszeniem, szczególnie podczas formowania pąków.

Aby poprawić kwitnienie grudnika i uzyskać obfitą ilość kwiatów, konieczne jest zapewnienie roślinie chłodniejszych temperatur przez 6-8 tygodni przed zakwitnięciem (zimą idealnie około 10 stopni Celsjusza), a także utrzymanie ich przez 12-14 godzin dziennie w ciemności, co zainicjuje formowanie się pąków. Zapewnienie ciemności może wymagać kreatywnego rozwiązania, takiego jak przykrycie rośliny pudełkiem lub czarnym workiem foliowym. Warto zastosować również nawóz z wysoką zawartością fosforu, który będzie stymulował kwitnienie. 

Kluczowe jest unikanie przesuszenia, narażenia na skrajne temperatury czy intensywne światło, gdyż mogą one prowadzić do obsypywania się pąków. Nie powinno stawiać się grudnika również przy grzejnikach, kominkach i innych źródłach ciepła.

Obejrzyj pięknie kwitnący grudnik

@plant.vibrations Thanksgiving Cactus in bloom! #schlumbergera #cactus #succulent #houseplant #christmascactus #suculenta #cacto #planta ♬ Cornfield Chase - Hans Zimmer

Interesujące fakty o grudniku

Odmiana grudnika o białych kwiatach
Różowo czerwona odmiana grudnika

Jednym z aspektów uprawy grudnika, który często umyka uwadze entuzjastów tych roślin, jest ich szeroka różnorodność barw i kształtów kwiatów. Rośliny te mogą zachwycić ogromną paletą odcieni:

  • Od delikatnego różu, np. odmiany: `Aika`, `Awa`, `Big Ben`
  • Odmiany o żółtych kolorach kwiatów, np. `Outono`, `Golden Sunrise`
  • Głębokie czerwienie, np. `Red Maude`, `Adam and Eve`, `Alma`
  • Odmiany o białych kwiatach: `Juarez`, `Fly on angel`, `Snow Angel`, `Snow Birdy`

Warto wiedzieć, że jest bardzo wiele odmian grudnika o dwukolorowych kwiatach co czyni go naprawdę wyjątkowymi roślinami dekoracyjnymi w domu! W bazie danych poświęconej tylko szlumbergerze (https://www.schlumbergera.net) można odnaleźć aż 2tys. kultywarów tej rośliny. 

Dodatkowo grudnik jest zdolny do dostosowania swojego cyklu kwitnienia w zależności od długości dnia, co pozwala na manipulację czasem kwitnienia co roku zgodnie z naszymi preferencjami, przy odpowiednich warunkach świetlnych. Co więcej, te niezwykłe rośliny mogą żyć bardzo długo (nawet po kilkadziesiąt lat), czyniąc je częścią rodzinnego dziedzictwa i przekazywanymi z pokolenia na pokolenie jako żywe pamiątki świątecznych tradycji. Zachęcam żeby obejrzeć jak wygląda 30 letni okaz szlumbergery.

Produkty do ogrodu