Twój amarylis pięknie zakwitnie gdy zastosujesz te wskazówki przy pielęgnacji

Twój amarylis pięknie zakwitnie gdy zastosujesz te wskazówki przy pielęgnacji

Twój amarylis nie kwitnie? Może być kilka powodów, przez które amarylisy mogą nie wypuszczać kwiatów. Sprawdź co może powodować brak kwitnienia u amarylisa i przekonaj się jak zaradzić temu problemowi. W bogatym kwitnieniu amarylisa ma znaczenie m.in. wiek, rozmiar cebulek, nieodpowiedni sezon do kwitnienia, niedobory składników czy błędy w samej pielęgnacji. Zrozumienie potrzeb to pierwszy krok do cieszenia się jego pięknymi kwiatami.

Właściwa pielęgnacja amarylisa

Wśród miłośników roślin domowych amarylis cieszy się bardzo dużym uznaniem. Jednak sporo osób zmaga się z problemem jego kwitnienia. Jednym z istotnych aspektów jest wielkość cebulki. Aby Amarylis zakwitł, cebulka musi osiągnąć odpowiedni rozmiar i wiek. Proces ten trwa od 2 do 3 lat, jeśli roślina zostaje wyhodowana z nasion lub cebulek przybyszowych. Nabyte w sklepach cebulki zazwyczaj są już dojrzałe i kwitną w ciągu 1-2 miesięcy po posadzeniu. Istnieją 2 sposoby weryfikacji dojrzałości cebulek: po pierwsze, dla tych, które nigdy nie kwitły, cebulka powinna posiadać około 10 wykształcanych liści i średnicę 5-6cm. Dojrzała cebula, która już kwitła wcześniej, powinna wypuścić co najmniej 6 nowych liści przez pół roku.

Sezon kwitnienia to kolejna istotna kwestia. Większość odmian amarylisa kwitnie raz w roku, na wiosnę lub wczesnym latem. Niektóre mogą kwitnąć dwa razy w roku, lecz poza sezonem rośliny zachowują jedynie wegetatywne ulistnienie. Dobre nawyki pielęgnacyjne i cierpliwość to klucz do oczekiwania na następne kwitnienie.

Problemem mogą być również "odrzucane" pąki kwiatowe. Mogą one przestać się rozwijać będąc widocznymi już na cebulce, jak i wewnątrz, co byłoby widoczne jedynie po rozcięciu cebulki amarylisa. Przyczyną takiej sytuacji mogą być: szkodniki, choroby atakujące system korzeniowy, nadmierne nawożenie lub gwałtowne zmiany temperatury. Prawidłowe dbanie o roślinę, zachowanie odpowiednich warunków glebowych, nawadniania i nawożenia ma kluczowe znaczenie.

Amarylis preferuje lekko kwaśną do neutralnej pH glebę. Powinna być bogata w organiczne składniki co zapewnia optymalne warunki dla ich korzeni. Używanie ziemi ogrodniczej z dodatkiem kompostu lub torfu może znacznie poprawić strukturę gleby zwiększając jej przepuszczalność i zdolność do utrzymywania wilgoci co jest kluczowe dla cebul amarylisa, które nie tolerują stałego przemakania. Warto nadmienić, że amarylis poradzi sobie z chwilową suszą i przesuszeniem gleby, ale nie wolno doprowadzać właśnie do sytuacji przelania rośliny ponieważ może doprowadzić to do gnicia korzeni co wpłynie negatywnie na kwitnienie. 

Rozdzielenie rosnących obok siebie cebulek również pozytywnie wpłynie na skoncentrowanie energii w roślinie macierzystej. Jeśli amarylis wykształcił już zbyt wiele cebulek przybocznych warto je oddzielić od macierzystej. Nie należy stosować nawozów, dopóki roślina nie wytworzy silnego systemu korzeniowego, a nawożenie powinno się odbywać głównie w sezonie wegetacyjnym (zima nie jest najlepszą porą do nawożenia). Przy nawożeniu ważne jest stosowanie nawozów wolno działających z wysoką zawartością fosforu i potasu, które są szczególnie korzystne dla roślin cebulowych. Warto obejrzeć i przekonać się, że rozdzielanie cebulek amarylisa wcale nie jest trudne!

@nakedgardener one of my favorite flowers #heirloomplant #amaryllis #gardening #gardentok #nakedgardener #spring #springplanting #bulbs #bulbseparation #familyheirloom ♬ original sound - NakedGardener

Zobacz jak wygląda rozwój i kwitnienie amarylisa

Zachęcam żeby zobaczyć jak mijają dwa tygodnie podczas, których rozwija się i pięknie rośnie amarylis.

@mr.customcase 2Weeks in 1 minute. #Amaryllis #timelapse #2weeksin1min #viral #flower #gopro #flowerpower ♬ Classical Music - Classical Music

Wpływ światła na kwitnienie amarylis

Kiełkujący amarylis w doniczce

Amarylisy pochodzą z subtropikalnych klimatów, gdzie są przyzwyczajone do jasnego i intensywnego światła przez większość roku. W naszych domach, szczególnie w miesiącach zimowych, brak odpowiedniej ekspozycji na światło może być jedną z przyczyn, dlaczego amarylis nie kwitnie. Długie godziny z dostępem do światła słonecznego są kluczowe dla inicjacji kwitnienia, dlatego upewnienie się, że roślina ma wystarczająco dużo naturalnego światła lub zastosowanie sztucznego oświetlenia może znacznie przyczynić się do jej zdrowia i obfitości kwiatów. Dodatkowo, należy unikać skrajnych zmian temperatur, które mogą wpływać na cykl wegetacyjny i zdolność rośliny do zakwitnięcia.

Na ile pokroić cebulkę amarylisa przy rozmnażaniu?

Ciekawostką może być fakt, że 2017 roku naukowcy przeprowadzili interesujące badania1 na temat rozmnażania amarylisa skupiając się na różnych metodach cięcia cebulek. Ich celem było znalezienie najefektywniejszej techniki, która pozwoliłaby na szybkie i efektywne rozmnażanie tej popularnej rośliny domowej. W eksperymencie porównywano różne sposoby cięcia cebuli, takie jak dzielenie jej na mniejsze części, nacinanie oraz metoda znana jako "twin scaling", polegająca na szczególnym podziale cebuli. 

W przeprowadzonych badaniach1 dotyczących rozmnażania amarylisa najbardziej skuteczną metodą okazało się być cięcie cebuli na 8 równych części. Technika ta przyniosła najlepsze wyniki pod względem ilości i jakości produkowanych bulwek. Z eksperymentu wynika, że taki sposób podziału cebuli umożliwia uzyskanie większej liczby zdrowych bulwek, które mogą być później wykorzystane do dalszej uprawy.

Jeśli interesuje Cię metoda "twin scalingu" amarylisa polecamy mocno obejrzenie:

Woskowane cebulki amarylisa

Stosunkowo nowym i ciekawym trendem są woskowane cebulki amarylisa. Jest to alternatywa dla osób, które chcą ograniczyć ilość pracy wkładanej w pielęgnacje rośliny. Podczas woskowania samej cebulki usuwane są korzenie oraz wkładany drut w dolną część, który pozwala roślinie samodzielnie stać jako ozdoba domu. Następnie cebulka amarylisa jest zalewana kolorowym woskiem. Ponieważ cebulka jest zabezpieczona w wosku nie trzeba jej podlewać ani umieszczać w ziemi czy doniczce. Zazwyczaj po zakwitnięciu taki amarylis przeznaczony jest do wyrzucenia jednak przy odrobinie chęci i pracy możliwe jest jego zasadzenie. W tym celu usuń cały wosk z cebulki oraz drucik. Jeśli cebulka jest jędrna i wygląda na zdrową można ją posadzić i pielęgnować jak inne normalne cebulki amarylisów.

Zobacz jak pięknie prezentuje się taki woskowany amarylis:

@beautybylavau Waxed amaryllis from Trader Joe’s. No water needed means I can’t kill it…easy peasy!!
Amarylis, odmiana belladonna

Przypisy:

1. Kharrazi, Mahdiyeh & Tehranifar, Ali & Nemati, Hossein & Bagheri, A.-R. (2017). Vegetative Propagation of Amaryllis (Hippeastrum × johnsonii ) by Different Cutting Methods. Korean Journal of Horticultural Science and Technology. 35. 373-380. 10.12972/kjhst.20170039. 

Produkty do ogrodu