Zachowaj i uratuj poinsecję po świętach. Porady i wskazówki jak pielęgnować gwiazdę betlejemską.

Zachowaj i uratuj poinsecję po świętach. Porady i wskazówki jak pielęgnować gwiazdę betlejemską.

Nie wszyscy wiedzą, ale gwiazda betlejemska (zwana również poinsecją) jest rośliną wieloletnią! Zamiast wyrzucać ją po świętach gdy zacznie gubić liście warto poświęcić chwilę na jej pielęgnacji i zachować ją aż do kolejnych świąt, by znów cieszyła oko pięknymi czerwonymi liśćmi. Zdradzamy sposoby, dzięki którym liście poinsecji będą ozdobą Twojego domu również przy kolejnej zimie! Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że Twoja roślina nie tylko przetrzyma cały okres zimowy, ale i rozkwitnie ponownie.

Odpowiednia pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej po świętach

Kupując poinsecję na święta często zależy nam na tym, aby roślina ta przetrwała nie tylko święta i zimę, ale też ponownie pięknie rozkwitła w kolejnym roku. Kluczowy jest fakt, że poinsecja wymaga bardzo szczegółowej i odpowiedniej opieki, co często sprawia, że bez właściwej wiedzy roślina ta przestaje żyć po sezonie świątecznym. Jak zatem należy postępować z gwiazdą betlejemską? Poniżej wskazówki, których musisz się trzymać podczas pielęgnacji:

  1. Pochodząca z Meksyku poinsecja nie toleruje niskiej temperatury, stąd kluczowe jest, aby unikać kupowania jej w miejscach gdzie mogła być narażona na przeciągi lub chłód. Dopuszczalne są wartości temperatury nie niższe niż około 15 stopni Celsjusza. Nie przechowuj rośliny w pomieszczeniach w których temperatura może spadać poniżej tej wartości oraz w miejscach gdzie może być narażona na przeciągi.
  2. Przy zakupie poinsecji pamiętaj, by dokładnie sprawdzić liście pod kątem oznak więdnięcia czy zmian koloru, które mogą wskazywać na wcześniejszą ekspozycję na zimno. Roślina ta powinna zostać starannie zabezpieczona i przeniesiona do domu bez długiego pozostawienia w chłodnym samochodzie. W domu roślinę umieść w dobrze nasłonecznionym miejscu (z dala od bezpośredniego światła słonecznego), przez co najmniej sześć godzin dziennie.
  3. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i ostatecznie śmierć poinsecji.
  4. Z początkiem marca, jeżeli poinsecja nadal jest w dobrej kondycji, należy ją przyciąć do około 12 centymetrów nad ziemią. Spowoduje to zwiększony wzrost nowych pędów wiosną i latem.
  5. W kwietniu przesadź roślinę do nowej żyznej ziemi, wzbogaconej o perlit, co zapobiegnie zatrzymywaniu wilgoci w korzeniach. W okresie wzrostu rośliny zaleca się także regularne nawożenie co dwa tygodnie przy użyciu uniwersalnego nawozu do roślin domowych.
  6. W okresie letnim, szczególnie ważna jest kontrola temperatury, która powinna oscylować wokół 18 stopni Celsjusza.
  7. W połowie lata warto przyciąć wierzchołki pędów, aby roślina nie stała się wybujała i zachowała pełny, krzewisty pokrój.
  8. Najbardziej wymagającym okresem jest jesienny i wczesnozimowy etap, gdyż wtedy poinsecji potrzeba 16 godzin całkowitej ciemności każdego dnia, aby wytworzyć charakterystyczne czerwone liście przybyszowe. W tym czasie roślina nie powinna być narażona nawet na sztuczne oświetlenie. Warto wtedy przykrywać poinsecję pudełkiem, czarnym workiem foliowym lub przenosić do całkowicie ciemnego pomieszczenia. Przy podtrzymaniu minimalnej temperatury 15 stopni Celsjusza i mocno ograniczonym podlewaniu, roślina będzie miała szansę na ponowne zakwitnięcie.
  9. Koniec listopada to czas kiedy barwa rośliny zacznie się zmieniać, poinsecja nie wymaga już okresów ciemności i można ją umieścić w nasłonecznionym miejscu.

 

Staranność i konsekwencja w opiece nad poinsecją nagrodzi Cię jej pięknym kwitnieniem, które będzie stanowić idealną dekorację wnętrza przy kolejnych świętach.

@stacyewright650 #Poinsettia ♬ Isn't She Lovely - Stevie Wonder

Liście poinsecji

 

Produkty do ogrodu