Sekret pielęgnacji storczyków: sprawdzone metody na piękne kwitnienie

Sekret pielęgnacji storczyków: sprawdzone metody na piękne kwitnienie

Storczyki, zwłaszcza te najpopularniejsze w naszych domach zwane czasem ćmówką lub falenopsisem to zdecydowanie jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Ich wyjątkowe kwiaty przyciągają wzrok i potrafią rozjaśnić każde wnętrze. Choć mogą wydawać się delikatne i wymagające w rzeczywistości są w miarę proste w pielęgnacji. Jak jednak zadbać o nie tak, aby nie tylko przetrwały, ale też regularnie i pięknie kwitły? Przedstawię kilka kluczowych wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się zdrowymi i pięknymi storczykami przez długi długi czas.

Jak pielęgnować storczyki

Przesadzanie storczyków jest ważną częścią dbania o te kwiaty i powinno być przeprowadzane średnio co około 1-2 lata. Najlepszym momentem na przesadzanie jest zakończenie kwitnienia, gdy roślina zaczyna wypuszczać nowe korzenie. Pierwszym krokiem jest dokładne przyjrzenie się korzeniom i usunięcie wszystkich nieżywych, zgniłych czy też "gąbczastych" korzeni, które mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się bakterii. Nie jest to krok niezbędny, ale zwiększa on szanse na zachowanie rośliny w pełni sił.

Przy wybieraniu nowej doniczki zwróć uwagę na specjalistyczne pojemniki z przezroczystego plastiku, które pozwalają obserwować system korzeniowy a przy okazji dzięki otworom od spodu umożliwiają lepsze dostarczanie tlenu do korzeni. Konieczne jest również stosowanie odpowiedniej mieszanki ziemi dla storczyków, której struktura przypomina korę (lepszy drenaż).

Nasłonecznienie, powietrze i wilgotność

Storczyki preferują jasne stanowiska (ale nie bezpośrednio nasłonecznione) i wyższą wilgotność niż inne rośliny. W suchych klimatach konieczne może być stosowanie nawilżacza albo umieszczenie rośliny nad tacką z kamieniami i wodą, co zapewni dodatkową wilgotność bez ryzyka zgnicia korzeni.

Z doświadczenia: jeśli Twoje storczyki stoją na parapecie na południowym oknie, zasłoń je lekką firanką, która rozproszy nieco ostre promienie słońca.

Nawożenie

Do nawożenia najlepsze będzie zastosowanie nawozu przeznaczonego konkretnie do storczyków, których potrzeby odżywcze różnią się od innych roślin domowych. Dobrym rozwiązaniem jest używanie połowy zalecanej dawki raz na tydzień lub pełnej dawki co dwa, trzy tygodnie zamiennie z podlewaniem czystą wodą, aby zapobiegać nagromadzeniu się soli mineralnych. W okresie wzrostu warto nawozić roślinę co 2-3 tygodnie. W okresie kwitnienia nawożenie należy ograniczyć.

Aby storczyki ponownie zakwitły kluczowe jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Jednym ze sposobów na ponowne kwitnienie jest zapewnienie roślinie różnicy temperatur między dniem a nocą. Nocą temperatura powinna być o kilka stopni niższa. Możesz również przyciąć przekwitły pęd kwiatowy około 1cm nad najniższym węzłem, co pobudzi roślinę do wypuszczenia kolejnego pędu.

Nawadnianie storczyków

Podlewanie storczyków raz w tygodniu zazwyczaj wystarcza, ale należy dostosować częstotliwość do warunków środowiskowych, takich jak wilgotność, temperatura i nasłonecznienie. Przezroczyste doniczki są bardzo pomocne, ponieważ korzenie, które zmieniają kolor na srebrzysty (lub jasny, lekko blady), sygnalizują potrzebę podlewania. Pamiętaj, że odpowiednio nawodnione korzenie powinny mieć jasne zielone zabarwienie.

W Internecie w ostatnim czasie odnaleźć można nietypowy pomysł na podlewanie storczyków: mowa o podlewaniu kostkami lodu. Rozwiązanie to ma zarówno swoje grono przeciwników jak i zwolenników. O ile przeciwnicy tego rozwiązania sugerują, że stres związany z zimną wodą może powodować opadanie liści o tyle naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych w 2017 w pracy: "Ice Cube Irrigation of Potted Phalaenopsis Orchids in Bark Media Does Not Decrease Display Life"1 (tłum.: "Podlewanie kostkami lodu storczyków Phalaenopsis w podłożu z kory nie skraca ich żywotności") udowadniają, że taki sposób podlewania nie ma negatywnego wpływu na żywotność storczyków.

Autorzy pracy deklarują, że przy codziennej obserwacji storczyków nie stwierdzono przedwczesnej utraty kwiatów ani ich nieprawidłowego rozwoju zarówno w przypadku nawadniania lodem, jak i wodą. Eksperymenty te potwierdziły, że nawadnianie lodem nie miało negatywnego wpływu na jakość kwiatów lub roślin. Konsekwentne nawadnianie w postaci trzech kostek lodu tygodniowo, zamiast odmierzonej objętości wody, jest prostszą i wygodniejszą techniką.

Warto pamiętać (co zostało również poruszone w powyższej pracy), że niska temperatura i stres z nią związany może faktycznie powodować zapadanie i obumieranie komórek mezofilu (tkanka roślinna występująca w blaszce liściowej, między górną a dolną epidermą) w liściach storczyków co może prowadzić z kolei do ich brązowienia i powstawania nekrotycznych plam. Dotyczy to tylko sytuacji w których zimna woda ma bezpośredni kontakt z liśćmi. W podlewaniu storczyków kostkami lodu jak i w całym przeprowadzanym eksperymencie kostki lodu nakładane były bezpośrednio na powierzchni kory tak by nie dotykały one liści.  

Na koniec warto nadmienić, że niewątpliwą zaletą takiego podlewania jest fakt, że woda uwalniana jest stopniowo co nie doprowadza do przelania rośliny.

Zobacz jak wygląda podlewanie storczyków kostkami lodu

Sposób jest prosty: wystarczy, że położysz w doniczce kilka kostek lodu (zalecane jest użycie 3-4szt), które z czasem zaczną uwalniać wodę podlewając storczyki.

@plantanarts Plants dont get ice cubes in nature #orchids #houseplantsoftiktok #orchidsoftiktok #plants #orchidcare #phalaenopsis #icecubes #howtowaterplants ♬ original sound - Juliette McIntosh

Uprawa storczyków

Źródła i przypisy:

  1. South, K. A., Thomas, P. A., van Iersel, M. W., Young, C., & Jones, M. L. (2017). Ice Cube Irrigation of Potted Phalaenopsis Orchids in Bark Media Does Not Decrease Display Life. HortScience horts, 52(9), 1271-1277. Retrieved Aug 21, 2024, from https://doi.org/10.21273/HORTSCI12212-17