Użyj nawozu ze skórek pomarańczy a Twoje kwiaty rozkwitną jak nigdy dotąd

Użyj nawozu ze skórek pomarańczy a Twoje kwiaty rozkwitną jak nigdy dotąd

Podpowiemy Wam jak sprawić, by kwiaty domowe kwitły jak nigdy dotąd. Okazuje się, że kluczem jest coś co zwykle ląduje w koszu – skórki po pomarańczach! Tak, te same, które zazwyczaj uważamy za odpad mogą być przepisem na sukces również dla naszych kwiatów. Dwie proste metody, dzięki którym mogę zamienić te resztki w cenne źródło mikroelementów niezbędnych dla zdrowia i kwitnienia roślin. Po zastosowaniu tych łatwych do wykonania nawozów rośliny pięknie rosną i kwitną.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że po zjedzeniu pomarańczy, skórki, które zazwyczaj trafiają do śmieci mogą przynieść nieocenione korzyści naszym domowym roślinom. Pomarańcze są bowiem nie tylko smaczne, ale zawierają również azot, potas, fosfor – główne makroskładniki potrzebne roślinom do zdrowego wzrostu. Dodatkowo, zawierają wapń i magnez, kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju. Dzięki dwóm sprawdzonym sposobom, które zaraz Ci przedstawię te pozornie niepotrzebne odpady mogą stać się cennym składnikiem w pielęgnacji Twoich roślin.

Jak przygotować nawóz do kwiatów ze skórek po pomarańczach?

  1. Pierwszy sposób wykorzystania skórek polega na ich drobnym pokrojeniu. Następnie, pokrojone skórki zalewa się wodą i pozostawia na okres dwudziestu czterech godzin. Tak przygotowany roztwór staje się naturalnym i bogatym w mikroelementy nawozem, który wspomoże wzrost i rozwój roślin doniczkowych. Jest to sposób prosty, a zarazem efektywny, na zwiększenie wartości odżywczej ziemi, w której rosną nasze rośliny. Wystarczy, że na drugi dzień odcedzisz skórki pomarańczy od wody i możesz go używać do podlewania roślin.
  2. Druga metoda wykorzystuje skórki pomarańczy w zupełnie innej formie. Wymaga ona całkowitego zmiażdżenia lub zmielenia skórek do stanu proszku. Zmiażdżone skórki po osiągnięciu pożądanej konsystencji mogą być bezpośrednio wsypywane do ziemi, w której znajdują się rośliny. Proszek ze skórek pomarańczy działa nie tylko jako nawóz, ale także jako naturalny repelent na niektóre typy szkodników, co dodatkowo wspomaga ochronę roślin przed niechcianymi gośćmi.
@bernaagritech Orange Peel Fertilizer! #homemadefertilizer #costeffective #plantsoftiktok #fyp #bernaagritech #support #trendingvideo #orangepeelsfertilizer #trendingvideo #kathmandu #plants ♬ original sound - Berna

Korzyści ze stosowania skórek po pomarańczach

  • Kompostowanie: Skórki pomarańczy są doskonałym źródłem azotu, fosforu i potasu, co czyni je wartościowym dodatkiem do kompostu. Jako elementy "zielone" w kompostowaniu, wymagają mieszania z suchym materiałem, aby uformować humus. Dzięki wysokiej zawartości azotu i naturalnej kwasowości, skórki te przyspieszają proces kompostowania, jednocześnie chroniąc kompost przed szkodnikami.
  • Odpędzanie Szkodników: skórki pomarańczy zawierają d-limonen, naturalny odstraszasz szkodników takich jak mszyce i mrówki. Rozmieszczanie skórek wokół roślin lub przygotowanie z nich roztworu może chronić rośliny przed szkodnikami. Ciekawostką może być również fakt, że związki d-limonenu zwalczają również pluskwy. Badania stwierdzają, że D-Limonen czyli aktywny składnik obecny w olejku eterycznym, niszczy warstwę woskową układu oddechowego owadów, dzięki czemu po bezpośrednim zastosowaniu owady się duszą (źródło: "The Activity of D-Limonene from Sweet Orange Peel (Citrus Sinensis L.) Exctract as a Natural Insecticide Controller of Bedbugs (Cimex cimicidae)", 2019)
  • Zakwaszanie Gleby: suszone i zmielone skórki pomarańczy mogą być używane do zakwaszania gleby dla roślin, które preferują kwaśne środowisko, jak np. azalie, kamelia, cyklamen, fuksja, begonia czy pelargonia

Skórki pomarańczy, często postrzegane jako odpad, mogą zostać wykorzystane jako wartościowy nawóz, wspierający zdrowy wzrost i rozwój roślin domowych. Stosując wymienione metody, nie tylko przyczyniamy się do lepszego odżywienia roślin, ale również do ograniczenia marnowania żywności i promocji bardziej zrównoważonego stylu życia.

Skórki pomarańczy do roślin
Skórki pomarańczy są bogate w potas, fosfor i inne składniki niezbędne dla roślin

Ekologiczne wykorzystanie skórek pomarańczowych

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielki potencjał leży w codziennych odpadkach kuchennych, takich jak skórki po pomarańczach. Oprócz wspomnianych zastosowań jako nawóz dla roślin domowych, te aromatyczne resztki mogą znaleźć szereg innych zastosowań, o których warto wspomnieć. Skórki po pomarańczach mogą na przykład służyć jako naturalne repelenty przeciwko owadom, co jest szczególnie przydatne w cieplejsze miesiące, kiedy chcemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowo, mogą być wykorzystywane do odświeżania powietrza w domu, gdyż ich intensywny, cytrusowy zapach skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Produkty do ogrodu