Dwa proste zabiegi, które odmienią Twój trawnik i sprawią, że się pięknie zazieleni

Dwa proste zabiegi, które odmienią Twój trawnik i sprawią, że się pięknie zazieleni

Nadeszła wiosna a wraz z nią czas, by zadbać o trawnik po zimie. Sekret idealnego trawnika kryje się nie tylko w regularnym koszeniu czy nawożeniu, ale także w dwóch zabiegach o których wielu właścicieli trawników często zapomina lub nawet nie wie. Podpowiemy czym jest aeracja i mniej znane piaskowanie trawnika - obie te czynności (zaraz obok wertykulacji) diametralnie zmienią i poprawią wygląd Twojej trawy.

Aeracja, czyli napowietrzanie gleby to nie tylko kwestia dotlenienia samych korzeni, ale także możliwość otwarcia drogi dla wody i składników odżywczych do korzeni, czyli "serca" trawnika. Z kolei piaskowanie to bardzo mało znany, ale niezwykle efektywny sposób na poprawę drenażu, struktury gleby i zapewnienie równej powierzchni Twojego trawnika. Wyjaśnimy, dlaczego te zabiegi są tak ważne i jak pięknie mogą odmienić Twój trawnik na wiosnę.

Aeracja i piaskowania trawnika

Wielu właścicieli trawników nie zdaje sobie sprawy, że oprócz wertykulacji, istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest też aeracja. Proces ten polega na mechanicznym przebijaniu gleby w celu stworzenia mikrokanalików, które umożliwiają lepsze dotlenienie korzeni, a także łatwiejsze przenikanie wody i składników odżywczych głębiej do gleby.

Trawnik musi mieć stały dostęp do świeżego powietrza, które dociera do powierzchni każdego rosnącego korzenia, aby zastąpić dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla gromadzi się w sposób ciągły i musi być uwalniany z gleby. Wymiana powietrza, czyli aeracja, zachodzi w przestrzeniach między stałymi cząsteczkami gleby. Aeracja zachodzi również naturalnie, gdy różnice temperatur między glebą a atmosferą powodują ruch powietrza. Aktywność wody wchodzącej do gleby i wypływającej z niej również wpływa na proporcję powietrza w glebie. Kiedy te procesy nie prowadzą do wystarczającej aeracji, aby trawnik pozostał zdrowy, bujny i zielony, konieczna staje się aeracja mechaniczna. 

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy trawnik potrzebuje już aeracji - można to sprawdzić prostym domowym sposobem. Aby określić czy aeracja jest potrzebna przetestuj i "zbadaj" swój trawnik zwykłym śrubokrętem. Wbijamy śrubokręt w trawnik, jeśli penetruje on glebę z małym oporem, prawdopodobnie nie musisz jeszcze aerować trawnika. Jeśli trudno jest Ci przebić glebę śrubokrętem, wtedy przeprowadź proces aeracji.

Dzięki aeracji trawnik staje się bardziej odporny na suszę, a jego system korzeniowy rozwija się silniej i bardziej rozgałęziony. Aeracja jest szczególnie ważna na glebach ciężkich i gliniastych, które mają tendencję do zbijania się. Dzięki aeracji trawnik staje się również bardziej odporny na suszę i choroby. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu aeratora, narzędzia wyposażonego w szpikulce. Podobnie jak w przypadku wertykulacji, najlepszymi porami roku na wykonanie aeracji są wiosna i jesień, kiedy to trawa ma największe zdolności regeneracyjne. Połączenie aeracji z procesem wertykulacji potęguje efekty obu tych zabiegów, zapewniając trawnikowi najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Otwory aeracyjne powinny mieć głębokość około 7,5 cm, odległość między nimi 7,5 cm lub mniej. Może być wymagane wykonanie kilku przejazdów lub przejść, aby uzyskać właściwe rozmieszczenie. Częstotliwość aeracji zależy od typu gleby, warstwy darni, natężenia ruchu oraz innych czynników.

Aeracja może być przeprowadzana w dowolnym momencie, gdy trawa jest aktywnie rosnąca. Najlepiej przeprowadzać aerację jeden lub dwa razy w roku na stałe. Potrzebne są trzy kolejne lata, aby trawnik odczuł pełne efekty aeracji. Dla traw jak: kostrzewa, życica trwała, najlepszym czasem na aerację są marzec, kwiecień i wrzesień. Powinno to być zrobione przed nawożeniem, siewem lub stosowaniem preparatów przeciw mchu.  Ważne jest, aby pozwolić na co najmniej cztery tygodnie dobrej pogody do wzrostu trawy. To da roślinom szansę na wypełnienie otwartych dziur po aeracji. Ciekawostką może być fakt, że trawniki z intensywnym użytkowaniem, takie jak np. boiska sportowe, wymagają częstszej aeracji. 

Trawnik przed i po aeracji

Obejrzyj jak wygląda ręczna aeracja trawnika

W przypadku niewielkich przydomowych trawników do wykonania aeracji wystarczy Ci proste narzędzie jak np. widły lub kolce nałożone na duży walec, który się pcha. W sprzedaży istnieją również specjalne nakładki (zapinane na paski) do butów, którymi można przeprowadzić aerację - uczciwie jednak trzeba przyznać, że nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie w dodatku często nakładki takie się rozwiązują a klamerki łamią. Produkty tego typu nadają się wyłącznie do małych powierzchni. W przypadku większych trawników zdecydowanie zalecane jest wykorzystanie aeratorów spalinowych lub elektrycznych.

Jeśli nie posiadasz aeratora spalinowego lub elektrycznego warto poszukać okolicznych firm ze sprzętem ogrodniczym ponieważ firmy takie często za stosunkowo niewielkie pieniądze oferują wynajęcie sprzętu na kilka dni. 
@gardenlawncareguy Why aerate your lawn? #fyp #lawntok #lawn #lawncare #uklawn ♬ original sound - Garden Lawncare Guy

 

Piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika to jeszcze jeden z zabiegów stosowany w celu poprawy jakości gleby, struktury trawnika oraz jego zdolności do odprowadzania wody. Polega na rozprowadzeniu cienkiej warstwy piasku (w Internecie i w sklepach ogrodniczych można kupić specjalny drobny piasek do piaskowania) na powierzchni trawnika, co może być wykonane ręcznie lub za pomocą specjalistycznych urządzeń. Piasek ten wprowadzany jest w głąb trawnika, zazwyczaj po aeracji, co ułatwia jego dotarcie do korzeni trawy co z kolei poprawia przepuszczalność i strukturę gleby.

Piaskowanie wykonuje się z kilku powodów. Po pierwsze, poprawia drenaż gleby, co jest szczególnie ważne na terenach o ciężkich, gliniastych glebach, które mają tendencję do zatrzymywania wody. Dzięki lepszemu odprowadzaniu wody, trawnik jest mniej podatny na choroby grzybowe i inne problemy wynikające z nadmiernej wilgotności. Po drugie, piaskowanie pomaga wyrównać powierzchnię trawnika, redukując nierówności i tworząc idealnie płaską przestrzeń, co jest bardzo ważne jeśli zależy Ci na idealnie równym trawniku.

Tak jak w przypadku wertykulacji i aeracji idealnym momentem na piaskowanie trawnika jest wczesna wiosna lub późne lato, gdy trawnik jest w pełni aktywny i zdolny do szybkiego regenerowania się. Należy unikać piaskowania w okresach suszy lub wysokich temperatur, gdy trawnik jest osłabiony. Ważne jest również, by przed przystąpieniem do piaskowania, trawnik był odpowiednio przygotowany poprzez skoszenie, a w razie potrzeby, przeprowadzenie aeracji. Piaskowanie jest jedną z metod zaawansowanej pielęgnacji trawników, którą warto rozważyć w długoterminowym planie dbania o idealnie zielony dywan przed domem.

Zobacz jak wygląda piaskowanie trawnika

Piaskowanie tak jak i aerację można wykonać ręcznie lub przy użyciu urządzeń mechanicznych, które same będą rozrzucać piasek po trawniku.

@lawnsingoodnick A few things to know about top dressing! Any further questions drop them in the comments. Something tells me I might need to make a vid about the sand vs soil debate

Pamiętaj, że inwestycja w aeracje i piaskowanie przekłada się na długofalowe korzyści, takie jak mocniejszy system korzeniowy, lepsza odporność na suszę, choroby a także estetycznie prezentujący się trawnik. Dlatego też, zarówno aeracja jak i piaskowanie, powinny stać się nieodłącznym elementem sezonowej pielęgnacji trawnika każdego ogrodnika dążącego do perfekcji.

Aeratory i produkty do aeracji trawnika