Drzewa do ogrodu, które prezentują się pięknie również zimą

Drzewa do ogrodu, które prezentują się pięknie również zimą

Zima to czas, który wielu z nas kojarzy z brakiem kolorów i życia w ogrodzie. Istnieją jednak drzewa, które właśnie zimą ujawniają swoje prawdziwe piękno, przyciągając wzrok unikalnymi cechami. Niektóre z nich zachwycają nietypową korą, inne kształtem lub kolorystyką gałęzi, a jeszcze inne owocami, które pozostają na drzewach długo po liściach. Poniżej przedstawiamy wybór drzew, które sprawią, że Twój ogród zimą stanie się równie fascynujący, co latem. Prezentujemy 6 drzew, które wnoszą do zimowego ogrodu niepowtarzalny urok również w chłodniejszych miesiącach.

1. Wiśnia różowa 'Autumnalis'

Wiśnia różowa 'Autumnalis' zachwyca delikatnym kwitnieniem nie tylko wiosną, ale również podczas cieplejszych zimowych dni. Subtelne, różowe kwiaty pojawiają się na gołych gałęziach, tworząc niezapomniany kontrast z otaczającym krajobrazem. Drzewo to preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowanie żyzne gleby. Dorasta do około 4,5-7,5 metrów co czyni ją stosunkowo niewielkim drzewem, idealnym do mniejszych ogrodów lub jako element krajobrazu miejskiego. Rozpiętość korony wiśni różowej może wynosić około 4,5-6 metrów.

Wiśnia różowa jest uznawana za stosunkowo odporną na choroby, jednak, podobnie jak inne odmiany wiśni, może być narażona na różnorodne problemy związane z owadami i chorobami. Wśród potencjalnych zagrożeń znajdują się takie choroby jak: plamistość liści, zamieranie pędów, kędzierzawość liści, mączniak prawdziwy, zgnilizna korzeni oraz zaraza ogniowa. Co więcej drzewo to może być atakowane przez szereg szkodników, w tym: mszyce, omacnice, gąsienice a także przędziorki, które mogą stanowić problem.

2. Głóg jednoszyjkowy 

Głóg to drzewo, które zimą przyciąga wzrok czerwonymi, lśniącymi owocami, pozostającymi na gałęziach aż do wiosny. Dodatkowo owoce głogu stanowią cenny pokarm dla wielu gatunków ptaków, w tym dla drozdów, szpaków i jemiołuszek.  Choć dla ludzi są jedynie lekko jadalne i stosowane głównie w postaci dodatków do herbaty czy nalewek, dla ptaków są istotnym źródłem pożywienia w chłodniejszych miesiącach, kiedy to naturalne źródła jedzenia są ograniczone.

Srebrzysta kora i elegancka, rozłożysta korona dodatkowo podkreślają jego zimową urodę. Drzewo jest odporne na większość chorób i szkodników, co czyni je doskonałym wyborem. Drzewo to dorasta do około 4,5-7,5 metrów, a rozpiętość korony może sięgać 4,5-6 metrów. Jego kompaktowy i często wielopniowy wzrost sprawia, że jest idealnym wyborem do mniejszych ogrodów.

Warto wiedzieć, że potencjał głogu wykracza poza estetyczną i ekologiczną wartość. Przeprowadzone w 2020 badania naukowe1 rzucają nowe światło na właściwości lecznicze owoców głogu. Owoce te mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Związki bioaktywne w owocach były badane pod kątem ich właściwości antyoksydacyjnych, kardioprotekcyjnych, przeciwzapalnych a także pod kątem pozytywnego wpływu na serce i układ krążenia.

3. Ognik szkarłatny

Owoce i liście ognika szkarłatnego pokryte śniegiem

Ognik szkarłatny to kolejna roślina, która zimą prezentuje swoje piękno za sprawą obfitych, jaskrawoczerwonych owoców, które pozostają na roślinie przez całą zimę aż do wiosny. Choć jest to technicznie krzew, często można go formować tak, by przypominał niewielkie drzewo, należy jednak uważać na ostre ciernie podczas przycinania.

Owocuje on obficie, a jego cierniste gałęzie dodają charakteru zimowemu ogrodowi. Ognik szkarłatny może osiągnąć około 3-4,5 metra oraz podobną szerokość, jeśli jest odpowiednio pielęgnowany i przycinany. Jego szybki wzrost oraz możliwość formowania sprawiają, że jest doskonałym wyborem na żywopłoty, ekrany prywatności, a także jako samodzielne, dekoracyjne drzewko w ogrodzie.

 

Ognik szkarłatny może wykazywać większą podatność na choroby, takie jak zaraza ogniowa, w przypadku uprawy w bardzo żyznej glebie, co dodatkowo może wpływać na obniżenie produkcji jagód. Dodatkowo, roślina ta może być atakowana przez szkodniki, w tym przędziorki oraz mszyce, co wymaga odpowiedniej uwagi i działań ochronnych.

Jagody ognika szkarłatnego nie są jadalne dla ludzi, stanowią jednak ważne źródło pokarmu dla ptaków w okresie zimowym.

4. Czereśnia ptasia

Czereśnia ptasia jest interesująca nie tylko ze względu na wiosenne kwiaty, ale również dzięki purpurowym liściom, które jesienią zmieniają kolor na intensywnie czerwony. Zimą, po opadnięciu liści, na uwagę zasługuje jej ciemna czarna kora, która stanowi doskonałe tło dla śniegu i zimowego światła. Dorasta do wysokości około 6-9 metrów, tworząc stosunkowo wąską, ale gęstą koronę. Jej pokrój może być zarówno zwarty jak i nieco rozłożysty w zależności od warunków wzrostu i pielęgnacji. To drzewo jest znane z szybkiego tempa wzrostu, co sprawia, że stosunkowo szybko osiąga dojrzałą formę i rozmiar.

5. Korkowiec amurski

Korkowiec amurski wyróżnia się grubą, głęboko bruzdowaną korą, która z czasem staje się coraz bardziej efektowna stając się piękną ozdobą drzewa w zimie. Drzewo to jest nie tylko dekoracyjne, ale również wytrzymałe na niskie temperatury. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech korkowca amurskiego jest jego gruba, ciemna kora o wyraźnie korkowej teksturze, która staje się coraz bardziej atrakcyjna z wiekiem drzewa. Latem drzewo to oferuje gęste, ciemnozielone liście, które jesienią zmieniają barwę na złoto-żółtą, dostarczając spektakularnego akcentu kolorystycznego. Dodatkowo, korkowiec amurski produkuje drobne, ale aromatyczne kwiaty, które pojawiają się wczesnym latem, a następnie czarne, błyszczące owoce, które są atrakcyjne dla ptaków.

Korkowiec amurski to drzewo dorastające do wysokości około 9-15 metrów, z szeroką, rozłożystą koroną, która może osiągnąć podobną szerokość. Jego wzrost jest stosunkowo szybki zwłaszcza w młodym wieku co czyni go atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących szybkich efektów w swoich ogrodach.

6. Dąb szypułkowy 'Fastigiata'

Dąb szypułkowy 'Fastigiata' to odmiana dębu szypułkowego o wąskim, kolumnowym pokroju, który sprawia, że jest wyjątkowo atrakcyjny zimą, gdy jego struktura staje się bardziej widoczna. Jego silna, pionowa sylwetka przyciąga wzrok, stanowiąc doskonały element strukturalny w zimowym ogrodzie. Dąb ten jest wytrzymały i odporny na zanieczyszczenie miejskie, co czyni go idealnym wyborem dla różnorodnych środowisk. Ponadto, jest to drzewo wytrzymałe na mróz i większość chorób, co sprawia, że jest łatwe w uprawie i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Jego szorstka kora dodaje tekstury krajobrazowi, zwłaszcza w kontraście ze śniegiem.

Dąb szypułkowy 'Fastigiata' może osiągnąć wysokość 12-18 metrów przy szerokości zaledwie 3-6 metrów, co jest znacznie mniejszą rozpiętością niż u typowych dębów szypułkowych. Jego wąski, pionowy wzrost czyni go idealnym wyborem do miejsc, gdzie przestrzeń jest ograniczona.

Jak widać zima w ogrodzie nie musi być synonimem szarości i pustki. Wybór drzew takich jak wiśnia różowa, głóg jednoszyjkowy, ognik szkarłatny, czereśnia ptasia, korkowiec amurski, czy dąb szypułkowy pokazuje, że nawet w zimowe miesiące możemy cieszyć się bogactwem form, kolorów i tekstur w naszym ogrodzie. Drzewa te, każde z unikalnymi cechami: od kwiatów przez kolorową korę po jaskrawe owoce nie tylko wzbogacają wizualnie nasz ogród, ale także cenne oferują schronienie i pokarm dla ptaków i innych dzikich zwierząt. 

 

Przypisy:

1. Nazhand, Amirhossein & Lucarini, Massimo & Durazzo, Alessandra & Zaccardelli, Massimo & Cristarella, Santo & Souto, Selma & Silva, Amélia & Severino, Patrícia & Souto, Eliana B. & Santini, Antonello. (2020). Hawthorn (Crataegus spp.): An Updated Overview on Its Beneficial Properties. Forests. 11. 564. 10.3390/f11050564. 

Produkty do ogrodu