Pora na bratki. Praktyczne i sprawdzone porady jak sadzić i pielęgnować te piękne kwiaty.

Pora na bratki. Praktyczne i sprawdzone porady jak sadzić i pielęgnować te piękne kwiaty.

Nadeszła wiosna a wraz z nią nasze balkony i ogrody mogą rozjaśnieć pięknymi kolorami. Kluczem do tego będą bratki, jedne z najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Przybliżymy Wam dlaczego warto zainteresować się tymi pięknymi kwiatami już teraz, jak je sadzić, pielęgnować a także co zrobić, by cieszyć się ich urokiem jak najdłużej.

Najważniejszym pytaniem jest: kiedy sadzić bratki? Krótka odpowiedź brzmi: już zaraz, właśnie gdy nastała wiosna. Marzec i początek kwietnia to idealny miesiąc na posadzenie bratków w donicach i skrzynkach balkonowych. Te rośliny są odporne na mrozy i nie boją się nawet lekkich przymrozków, które jeszcze mogą się zdarzyć co sprawia, że są świetnymi kandydatami na pierwsze wiosenne kwiaty w naszym ogrodzie czy na balkonie. Lekkie przymrozki nie zaszkodzą bratkom, jednak w przypadku zapowiadanych silniejszych mrozów warto okryć sadzonki na noc.

Chociaż bratki są mrozoodpornymi roślinami dwuletnimi zwykle są uprawiane jako rośliny jednoroczne.  Co ciekawe system korzeniowy bratków jest w stanie przetrwać zimę, a kwiaty zazwyczaj nie ulegają uszkodzeniu, dopóki temperatura nie spadnie poniżej około minus 5-10°C. Liście z kolei nie wykazują oznak uszkodzenia, dopóki temperatura nie obniży się poniżej minus 10-12°C co czyni te piękne kwiaty idealnym roślinami do sadzenia właśnie pod koniec zimy.

Historia bratków

O bratkach można przeczytać już nawet w poezji angielskiej z XVI i XVII wieku, ale opisywane wówczas kwiaty niewiele mają wspólnego z tymi, które znamy dzisiaj. W wielu przypadkach były to fiołki trójbarwne ('Viola tricolor'), znane jeszcze od czasów starożytnych Greków. Jednakże byli to stosunkowo mali i prości "przodkowie" dużych i ozdobnych kwiatów, które uprawiamy obecnie.

Fiołek trójbarwny nazwany tak ponieważ jest kombinacją trzech kolorów: białego, żółtego i niebieskiego lub fioletowego. Jest on nadal uprawiany w niektórych ogrodach, ale z coraz mniejszą częstotliwością.

Współczesny bratek prawdopodobnie reprezentuje krzyżówki między fiołkiem trójbarwnym a innymi członkami rodziny fiołkowatych. Wkrótce po 1800 roku, brytyjscy hodowcy zaczęli wprowadzać do kwiatów bratka teraz znane „twarze” oraz poprawiać kolory itp. Później hodowcy z Francji, Belgii, Szwajcarii i Ameryki opracowali większe, jaśniejsze, bardziej ozdobne odmiany, które są dostępne obecnie.

Bratki to doskonały wybór na rabaty, do kolorowych donic czy też skrzynek okiennych. 

Jak sadzić bratki i jakich warunków wymagają?

Bratki dobrze rosną w bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie. Dlatego przed posadzeniem nasion dodaj obornik, torf lub nawóz NPK: 5-10-5 do gleby. Jeśli gleba jest ciężka, wmieszaj w nią trochę materii organicznej. Spulchnij glebę na głębokość 15 do 20 cm. Upewnij się, że jest drobna i wolna od grud, kamieni i innych grubych materiałów.

Bez względu na to, czy sadzisz w pomieszczeniach, na zewnątrz, w skrzynkach czy na otwartych grządkach najpierw podlej ziemię. Następnie, gdy woda odsączy się wysiej płytko nasiona. Przykryj nasiona tylko warstwą ziemi lub grubo przetartego piasku o grubości 0.5cm i dociśnij lekko np. płaską deską. Podlej grządkę ponownie, ale nie tak mocno, aby nasiona nie zostały wypłukane.

Biała plastikowa folia, folia aluminiowa lub kawałek wilgotnej juty położonej na grządce z nasionami pomoże utrzymać odpowiednią wilgoć. Przykrycie należy usunąć gdy nasiona zaczną już kiełkować (mniej więcej po 5 do 8 dniach). Przez kilka dni zacieniaj sadzonki za pomocą baldachimu aż rozwiną swoje pierwsze liście. Zwykle w tym czasie mogą już wytrzymać bezpośrednie światło słoneczne. Baldachim (może być prowizoryczny) powinien znajdować się na wysokości kilkudziesięciu centymetrów lub więcej nad grządką, aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować.

Bratki podlewaj często, ale skromnie (najlepiej rano). Sadzonki nie powinny być ani zbyt suche, ani zbyt mokre. Jeśli nasiona wyschną po rozpoczęciu kiełkowania, umrąJeśli z kolei będą zbyt wilgotne, mogą zgnić. Podnieś poziom ziemi w grządkach o 5 do 10 cm, jeśli jest to konieczne, aby woda nie zalegała.

Po pojawieniu się sadzonek przerzedź je, pozostawiając odstęp co najmniej 2,5 cm. Usunięte sadzonki możesz posadzić w innymi miejscu przygotowanym tak samo jak to, w którym wysiane były nasiona.

Po rozwoju 6 lub 8 liści przenieś sadzonki na stałe miejsca. Umieść je w odległości 18 do 30 cm od siebie. Przy przesadzaniu staraj się jak najmniej niszczyć korzenie. Na koniec upewnij się, że sadzonki są posadzone na tym samym poziomie w ziemi, co wcześniej.

Ważne: bratki preferują pH w zakresie od 5,4 do 5,8. 

Bratki mogą być hodowane z nasion lub kupione jako sadzonki w sklepie lub centrum ogrodniczym. Jeśli decydujesz się na zakup sadzonek ze sklepu koniecznie wybieraj takie, które są krzaczaste i mają dużo pąków. Unikaj bratków, które mają pełne i otwarte już kwiaty ponieważ będą one wyczerpane z powodu intensywnej "pracy" i wzrostu w małej doniczce.

Popularne choroby atakujące bratki

Poniżej przedstawiamy niektóre z powszechnych chorób, które mogą dotykać bratki:

  • Zgnilizna korzeni - powodowana grzybem 'Phytophthora parasitica', najczęściej aktywnym w ciepłą i  wilgotną pogodę, szczególnie wiosną i jesienią. Objawia się miękkimi, wodnistymi, zielonobrązowymi zmianami na łodydze u nasady rośliny, co może prowadzić do obumarcia rośliny.
  • Czarna zgnilizna korzeni - wywołana przez grzyba 'Thielaviopsis basicola', który atakuje korzenie, zabija je i czerni stając się poważnym problemem w szklarniach i nie tylko.
  • Szara pleśń - powodowana przez grzyb 'Botrytis cinerea' (Gronowiec szary), atakuje kwiaty oraz uszkodzone tkanki roślin. Rozwojowi choroby sprzyjają wysokie dawki nawozów, obumieranie dolnych liści, niskie natężenie światła, częste podlewanie i zbyt gęste sadzenie.
  • Mączniak rzekomy - wywołany przez organizm podobny do grzyba 'Peronospora', objawia się jasnymi plamami z szaro-fioletowymi zarodnikami na spodzie liści. Choroba ta powoduje skręcanie i deformację liści przypominającą uszkodzenia przez mszyce.
  • Plamistość liści - może być spowodowana przez kilka patogenów, w tym 'Cercospora', choroba charakteryzuje się nieregularnymi fioletowymi plamami na dolnych liściach.
  • Inne powszechne choroby to: antraknoza i plamistość liści spowodowana przez grzyby 'Colletrotichum' i 'Sphaceloma'.

Co zrobić po przekwitnięciu bratków?

Gdy bratki zakończą swój wiosenny pokaz, nie musimy od razu się z nimi rozstawać. Usunięcie przekwitłych kwiatów pobudzi rośliny do dalszego kwitnienia. Możemy również przesadzić bratki do ogrodu, gdzie będą kontynuować dekorowanie przestrzeni do późnego lata, a nawet jesieni.

Jadalne bratki

Ciekawostką jest, że bratki są kwiatami jadalnymi. Ich delikatne płatki o lekko słodkawym smaku, mogą stanowić oryginalną dekorację letnich sałatek czy deserów. Zanim jednak zdecydujemy się udekorować nimi nasze potrawy upewnij się, że pochodzą z uprawy ekologicznej, wolnej od pestycydów.

@plantwithsagun8 Beautiful Pansy flowers in different colors #pansy #flowers #seasonalflowers #plantsinnepal #plantsoftiktok #flowerslove #plantlover #plantaddict#plantwithsagun #tiktoknepal #fyp #foryou #foryoupage ♬ Dhaago - Artmandu
Produkty do ogrodu