Mój sposób na wiosenne nawożenie borówek, który gwarantuje obfite zbiory

Mój sposób na wiosenne nawożenie borówek, który gwarantuje obfite zbiory

Marzysz o pysznych borówkach prosto z własnego krzaka? Zdradzimy Ci kilka skutecznych sposobów jak oraz czym powinno się nawozić krzewy borówki amerykańskiej na wiosnę, aby zbiory były obfite. Podpowiemy również o tym jaki nawóz wybrać w zależności od ziemi w Twoim ogrodzie, tak aby Twoje borówki były zdrowsze i jeszcze smaczniejsze! 

Nawożenie to kluczowa czynność, która znacząco wpływa na jakość i obfitość plonów. Aktualne dodatnie temperatury zachęcają rośliny do szybszego budzenia się z zimowego snu - zbliżając się do marca, zauważymy, że pąki na borówkach zaczną "pęcznieć", a rośliny przygotowują się do nowego cyklu wzrostu – to jest właśnie idealny moment, aby zacząć nawożenie swoich krzewów.

Wpierw skupmy się przede wszystkim na wyborze właściwego rodzaju nawozu, który jest absolutnie kluczowy dla zapewnienia borówkom odpowiednich warunków do wzrostu. Wiedz, że borówki preferują glebę o kwaśnym pH, w zakresie 4,5-5,5 i tylko w niewielkim stopniu wykorzystują nawóz azotowy w formie azotanowej. Należy stosować amonowe źródła azotu, takie jak siarczan amonu, azotan amonu czy mocznik, unikając związków chlorowanych. Na rynku bez problemu znajdziesz mieszanki nawozów przygotowanych specjalnie do borówek, które kochających kwaśne gleby. 

Pamiętaj, że borówka amerykańska jest wrażliwa na nadmierne nawożenie, a jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest niskie w porównaniu do roślin uprawnych i warzyw. W przypadku przenawożenia borówki jej liście mogą zacząć schnąć, zwijać się, brązowieć a pędy zamierać. Przykładowo:  około 32 gramów nawozu NPK (azot, fosfor, potas) 10-10-10 stosowanego na okrąg o średnicy 60 centymetrów odpowiada mniej więcej 2200kg na hektar. Jest to już znacząca ilość nawozu i przykładowo znaczne zwiększenie (np. podwojenie-potrojenie) takiej ilości prawdopodobnie spowodowałoby już uszkodzenie korzeni borówki amerykańskiej.

Nawóz do borówek i jego składniki

Azot jest ważnym składnikiem w formowaniu białek, często jest ograniczającym elementem. Każdy procent zawartości materii organicznej w glebie może uwalniać do około 6,8 kg azotu rocznie. Na glebach bogatych w materię organiczną (4-6%) rośliny mogą otrzymywać znaczną ilość azotu bezpośrednio z gleby, a w niektórych przypadkach, szczególnie u dojrzałych borówek, dodatkowe dawki azotu mogą nie być potrzebne. Niedobory azotu mogą występować, gdy nawóz jest wypłukiwany ze strefy korzeniowej przez nadmierne opady deszczu lub nawadnianie, co objawia się małymi, bladymi liśćmi, czasami z małymi czerwonymi plamkami. Młode borówki są szczególnie wrażliwe na nadmierne nawożenie azotem i stosowanie niewłaściwego typu nawozu. Jak już zostało wcześniej wspomniane: krzewy borówki amerykańskiej preferują azot w formie amonowej zamiast azotanowej, ale azotan amonu może być stosowany w mieszankach nawozowych, gdzie stanowi mniejszą część całkowitego azotu w mieszance, a pH gleby jest poniżej 5,3.

Fosfor jest kluczowym składnikiem dla dobrej kondycji korzeni i transferu energii w roślinie. Jest to element, który często występuje w niskich ilościach. W miejscach gdzie poziomy fosforu są bardzo niskie, zalecane jest stosowanie nawozów z wyższą zawartością fosforu, np. 14-28-14. Fosforan amonu (DAP) jest doskonałym nawozem dla borówek, gdy potrzebne są tylko azot i fosfor, zawierając 16% azotu i 48% fosforu. 

Potas to ważny element w procesie fotosyntezy i regulacji wodnej w roślinie. Zazwyczaj stosowany jest corocznie na polach borówkowych. Większość gleb potrafi zatrzymać pewną ilość potasu, ale znacząca jego część jest wypłukiwana i wykorzystywana przez rośliny. Zwykle konieczna jest jedna lub dwie aplikacje potasu rocznie na rośliny owocujące.

Niedobór magnezu charakteryzuje się zielonym wzorem "choinki bożonarodzeniowej" w centrum żółknącego liścia, co zwykle występuje na starszych liściach. Na młodych roślinach borówki najczęściej występującym objawem niedoboru magnezu są liście różowe na brzegach i żółtawe między żyłkami. Niedobór żelaza z kolei może objawiać się żółknięciem młodych liści między żyłkami.

Wybór nawozu do borówki amerykańskiej

Wybór mieszanki nawozowej najlepiej jeśli byłby oparty o poziom fosforu i potasu w Twojej glebie. Zapotrzebowanie na azot jest zwykle podobne dla większości gleb (chyba że posiadasz glebę bogatą w materię organiczną), ale wymagania dotyczące fosforu i potasu mogą znacznie się różnić. Gleby o niskim lub średnim poziomie fosforu powinny być nawożone corocznymi aplikacjami fosforu. Z kolei gleby o wysokim lub bardzo wysokim poziomie fosforu ogólnie nie wymagają fosforu w danym roku. Gleby o niskim, średnim lub wysokim poziomie potasu powinny być nawożone corocznymi aplikacjami potasu. Gleby o bardzo wysokim poziomie potasu ogólnie nie wymagają potasu w danym roku. Najlepszym sposobem na zakup nawozów jest mieszanka na zamówienie. Nawóz może być mieszany na zamówienie na podstawie zaleceń z analizy gleby lub można wybrać jeden z popularnych nawozów do borówki, który odpowiada wynikom testu gleby.

Na większości piaszczystych gleb, dobrym zabezpieczeniem jest wybór nawozu z mikroelementami i zawartością 1 do 2% magnezu. Jeśli kupujesz nawóz w opakowaniach, wybierz nawóz premium, który zawiera mikroelementy i magnez.

Jeśli wybierasz gotową, zapakowaną mieszankę nawozu do borówki, kieruj się poziomami fosforu i potasu w swojej glebie. Jeśli gleba jest bardzo uboga w fosfor oraz ma niski lub średni poziom potasu, dobrym wyborem będzie nawóz o składzie 14-28-14. Dla gleb o niskim do średniego poziomie fosforu oraz niskim do średniego poziomie potasu, dobrym wyborem będzie nawóz 10-10-10. Jest to również dobry wybór, jeśli nie jesteś pewien poziomów składników odżywczych w swojej glebie. Jeśli gleba jest bogata w fosfor oraz ma średni lub wysoki poziom potasu, dobrym wyborem będzie nawóz 12-4-8 lub 16-4-8.

Dodatkowe korzyści z borówki w ogrodzie

Borówki zawierają antocyjany, które są odpowiedzialne za ich charakterystyczną niebieską barwę, a także mają właściwości przeciwutleniające. Co więcej, borówki mogą być wykorzystywane nie tylko jako zdrowa przekąska, ale również znajdują zastosowanie w kosmetyce naturalnej dzięki swoim właściwościom odmładzającym i poprawiającym stan skóry. W uprawie warto też pamiętać, że borówki są roślinami, które mogą przyczyniać się do zwiększenia bioróżnorodności w sadzie, przyciągając różnorodne gatunki owadów i ptaków, co wpływa korzystnie na ekosystem.

@travelnewengland Relaxing #blueberrypatch #blueberryfields #blueberrybush #blueberrybushes #blueberrypicking #northandoverma #northandover ♬ Calm (Lofi) - Faneo sound

Nawozy specjalnie do borówek