Skuteczna i naturalna ochrona roślin przeciw szkodnikom: napar i gnojówka z wrotyczu

Skuteczna i naturalna ochrona roślin przeciw szkodnikom: napar i gnojówka z wrotyczu

Wrotycz pospolity ('Tanacetum vulgare'), to niepozorna a jednak wyjątkowa roślina, która bardzo skutecznie potrafi odstraszać szkodniki w ogrodzie. Dorastając do około metra wysokości z charakterystycznymi, intensywnie zielonymi liśćmi i żółtymi kwiatami, wrotycz jest nie tylko dekoracją, ale i skarbnicą ogrodniczych tajemnic. To, co czyni go wyjątkowym, to silny, charakterystyczny zapach, który nie podoba się wielu ogrodowym szkodnikom. Podpowiemy jak przygotować w prosty sposób napar lub gnojówkę z wrotyczu, które skutecznie ochronią Twoje rośliny przed szkodnikami.

Wrotycz pospolity skutecznie pomaga w zwalczeniu różnorodnych szkodników ogrodowych. Do głównych owadów, które zwalcza należą mszyce. Równie efektywnie odstrasza wiele innych szkodników takich jak mrówki, pędraki, komary czy nawet kleszcze (przeczytaj: jakie rośliny odstraszają kleszcze)

Odwar, napar i gnojówka z wrotyczu na szkodniki ogrodowe

  • Zacznijmy od odwaru. Aby go przygotować potrzebujesz około 100 g świeżych liści wrotyczu. Zalej je litrem wody, a następnie gotuj na małym ogniu przez około 30 minut. Po ostudzeniu przecedź i gotowe! Wystarczy zastosować go miejscowo na liściach roślin a szkodniki zrozumieją, że nie są mile widziane.
  • Przygotowanie naparu jest jeszcze prostsze. Wystarczy, że zalejesz wrzątkiem około 100 g suszonych liści wrotyczu. Następnie pozostaw całość do naciągnięcia przez noc, a rano przecedź. Uzbrojona w ten płyn, możesz spryskać swoje rośliny, tworząc niewidzialną, odstraszającą barierę.
  • Na koniec przepis na gnojówkę z wrotyczu. Do jej przygotowania potrzebujesz około pół kilograma świeżych liści na 10 litrów wody. Pozostaw mieszankę na około tydzień lub dwa w ciepłym miejscu, mieszając raz dziennie. Po przecedzeniu stosuj jako oprysk – jest bardzo skuteczny przeciwko szkodnikom.

Pamiętaj, że mimo swoich niewątpliwych zalet, wrotycz pospolity nie jest rośliną całkowicie nieszkodliwą. Zawiera substancje, które mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt domowych przy nieodpowiednim stosowaniu (mogą uszkodzić wątrobę i mózg, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci ludzi i zwierząt). Ponadto kontakt z liśćmi tej rośliny u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne. Użycie go wymaga zatem pewnej ostrożności. Należy unikać kontaktu z sokiem rośliny, a przygotowywanie wywarów, naparów czy gnojówek powinno odbywać się w rękawiczkach i z dala od dzieci oraz zwierząt.

Przemyślane wykorzystanie wrotyczu może zdziałać cuda w naszym ogrodzie, zabezpieczając przed nieproszonymi "gośćmi". Jednak jak każda potężna broń, wymaga ostrożnego i świadomego użycia. 

Warto nadmienić, że wrotycz pospolity badany był również pod kątem właściwości odstraszających kleszcze. W przeprowadzonym w 2008 roku badaniu1 wykazano bardzo dużą skuteczność olejków eterycznych z wrotyczu przeciwko nimfom kleszcza pospolitego.

 

Przypisy i źródła:

  1. Pålsson K, Jaenson TG, Baeckström P, Borg-Karlson AK. Tick repellent substances in the essential oil of Tanacetum vulgare. J Med Entomol. 2008 Jan;45(1):88-93. doi: 10.1603/0022-2585(2008)45[88:TRSITE]2.0.CO;2. PMID: 18283947.
Sadzonki i nasiona wrotyczu pospolitego