Tajemnicze białe szkodniki na Twoich roślinach? Sprawdź te skuteczne sposoby na ich zwalczenie

Tajemnicze białe szkodniki na Twoich roślinach? Sprawdź te skuteczne sposoby na ich zwalczenie

Białe charakterystyczne z wyglądu insekty, które atakują nasze rośliny to mączliki - są one jednymi z najczęstszych i najbardziej uciążliwych szkodników, z którymi możemy się zmierzyć w domu i ogrodzie. Te małe, białe owady nie tylko osłabiają rośliny, ale również mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych roślin. Jak skutecznie zwalczyć mączliki domowymi sposobami i przywrócić zdrowie naszym roślinom? 

Mączliki przechodzą cztery etapy w swoim cyklu życiowym: jajo, larwa, poczwarka i dorosły owad. Jaja składane są zwykle na spodniej stronie liści. Mączliki żywią się sokiem roślinnym (tak jak mszyce czy wełnowce), wprowadzając swoje igłowate aparaty ssące do floemu (tkanki) roślin. Podczas żerowania wydzielają spadź co może prowadzić do wystąpienia czarnej pleśni na roślinach. Wydzielanie spadzi może dodatkowo przyciągać mrówki. Obecność mączlików objawia się zwykle żółknięciem, więdnięciem i zniekształceniem liści co prowadzi do ich opadania. 

Mączliki na spodniej stronie liści

Domowe sposoby na zwalczenie mączlików

Musisz pamiętać, że regularny przegląd swoich roślin (zwłaszcza spodnich stron liści), jest kluczowy do wczesnego wykrycia obecności mączlików. Ich wczesne wykrycie umożliwi szybszą interwencje i łatwiejsze poradzenie sobie z mączlikami. Szukaj małych, białych lub bladożółtych owadów, jaj, larw lub poczwarek, a także zwracaj uwagę na obecność spadzi - jeśli znajdziesz, któryś z tych elementów może to być oznaką występowania mączlików.

  1. Spłukiwanie wodą: jednym z najprostszych sposobów na walkę z mączlikami jest delikatne spłukiwanie roślin wodą, aby usunąć jaja i larwy. Metoda ta jest skuteczna na wczesnym etapie infekcji (dlatego tak ważna jest regularne monitorowanie swoich roślin).
  2. Przemywanie liści: Aby kontrolować spadź i pleśń, przetrzyj zainfekowane liście wilgotną ściereczką lub spryskaj je wodą.
  3. Przyciąganie naturalnych wrogów: Warto zadbać o bioróżnorodność w swoim ogrodzie przyciągając do niego naturalnych wrogów mączlika takich jak m.in.: biedronki czy złotooki.
  4. Zastosowanie mydła kastylijskiego: Mydło kastylijskie to naturalne mydło z oliwy z oliwek, znane od ponad tysiąca lat. Wywodzi się z Kastylii w Hiszpanii, gdzie od wieków było produkowane i dystrybuowane. Zawiera od 56% do 100% oliwy z oliwek, dzięki czemu jest łagodne i nawilżające. Jest przyjazne dla skóry i świetnie sprawdza się w ogrodzie. Bez problemu je kupisz online lub w wielu drogeriach. Oprysk z mydła kastylijskiego warto zastosować w przypadku większych ilości mączlików. Do przygotowania oprysku wystarczy, że wymieszasz 1 łyżkę mydła kastylijskiego z 1 litrem wody. Tak przygotowany oprysk stosuj rano lub wieczorem na zaatakowane rośliny. Mydło kastylijskie świetnie sprawdza się również na inne szkodniki (więcej o mydle kastylijskim)
  5. Użycie oleju neem: Naturalne oleje takie jak olej neem są skuteczne w zwalczaniu mączlika na wszystkich etapach jego życia. Regularne stosowanie pomoże także zapobiec czarnej pleśni. Przygotowanie oprysku z oleju neem na mączliki warto przygotować analogicznie jak na mszyce. Wystarczy wymieszać 1-2 łyżeczki olejku neem z 1 litrem wody. Warto dodać trochę płynu do mycia naczyń, który pomoże w lepszym wymieszaniu się olejku wraz z wodą. Jeśli nie wiesz czym jest olej neem to polecam przeczytać: olej neem na mszyce.
  6. Zastosowanie oleju karanja: Olej karanja tak jak i olej neem to naturalne oleje, które wykazują właściwości zwalczające różne szkodniki. Przygotowanie oprysku z tego oleju jest analogiczne jak w przypadku olejku neem (1-2 łyżeczki oleju na 1 litr wody; pamiętaj o dodaniu łyżeczki płynu do mycia naczyń). Więcej o samym oleju karanja i jego udowodnionym działaniu przeczytasz tu: olej karanja na szkodniki ogrodowe.

 

Pamiętaj: sprawdzaj wszystkie nowe rośliny, które przynosisz do domu lub ogrodu pod kątem obecności szkodników (nie tylko mączlików). Z racji tego, że nie zawsze da się dostrzec szkodniki zaraz po zakupie dobrym zwyczajem jest umieszczenie nowego nabytku na kilka dni w innym pokoju lub miejscu. Dzięki temu potencjalne insekty nie przeniosą się na inne okoliczne rośliny.

Mączliki pod lupą naukowców

W kontekście walki z mączlikami w 2022r.1 przeprowadzono ciekawe badanie naukowe dotyczące wpływu stresu związanego z suszą na obronę pomidorów przed tymi szkodnikami. Badanie miało na celu sprawdzenie, jak susza wpływa na rośliny pomidora i ich zdolność do obrony przed mączlikiem szklarniowym (Trialeurodes vaporariorum). Przeprowadzone eksperymenty wykazały, że zarówno susza, jak i żerowanie mączlików mają negatywny wpływ na wzrost i reprodukcję roślin pomidora, ale co ciekawe łączne efekty tych stresorów nie były gorsze niż każdy z osobna. Rośliny poddane stresowi suszy wykazały większą gęstość włosków, co sugeruje, że mogą mieć one zwiększoną odporność na mączliki w warunkach suszy. 

Zobacz jak wyglądają mączliki i oprysk liści

@beccybotanica Watch the white flis vanish with 2 ingredients. ? #whitefly #cabbagewhitebutterfly #gardenpests #gardenpestprevention #gardenpestcontrol #gardendiy #organicgarden #cabbagemoth #homestead #homesteadgarden #kitchengarden #gardentips #gardeningforbeginners #beginnergardener ♬ original sound - Bec webb

Źródła i przypisy:

  1. González-Klenner FJ, Albornoz MV, Ávila-Sákar G, Verdugo JA. Tomato Defense against Whiteflies under Drought Stress: Non-Additive Effects and Cultivar-Specific Responses. Plants (Basel). 2022 Apr 12;11(8):1049. doi: 10.3390/plants11081049. PMID: 35448777; PMCID: PMC9030952.