Oto jak nawadniać trawnik podczas letnich upałów. Sposoby na zdrową i piękną trawę

Oto jak nawadniać trawnik podczas letnich upałów. Sposoby na zdrową i piękną trawę

Lato to czas gdy trawnik wymaga od nas szczególnej opieki i troski. Woda stanowi 75-85% masy zdrowej trawy. Wiele osób podlewa jednak trawnik w niewłaściwy sposób i o niewłaściwych porach co może prowadzić w następstwie do jego zniszczenia. Niewłaściwe nawadnianie takie jak podlewanie w ciągu dnia, może powodować poparzenia słoneczne, szybkie parowanie wody a także trudności we wchłanianiu się wody przez suchą i twardą glebę. 

Najlepszą porą na podlewanie trawnika latem jest wczesny poranek: między godziną 4 a 8 rano. Podlewanie w tym czasie pozwoli wodzie wniknąć głęboko w glebę zanim zdąży ona szybko odparować z nagrzanej ziemi. Pamiętaj, by unikać podlewania w ciągu dnia, gdy słońce jest najmocniejsze, ponieważ straty w wodzie są największe (mogą dojść nawet do 40%), a trawa może ulec poparzeniom słonecznym (krople wody działają wtedy jak soczewka). Trzeba też pamiętać, że mocno wysuszona gleba gorzej absorbuje wodę, co dodatkowo utrudnia skuteczne wchłanianie się jej w głąb (może też powodować jej spływanie). Idealnym rozwiązaniem są systemy z możliwością nastawienia zegara lub systemy typu Smart, które pozwalają optymalizować zarówno moment jak i długość nawadniania. 

System Smart Gardeny
System Smart Gardeny pozwala optymalizować moment startu podlewania uzależniając go automatycznie od wschodów i zachodów słońca dzięki czemu mamy pewność, że podlewanie będzie odbywać się w idealnym momencie

Zbyt częste i krótkie podlewanie prowadzi do płytkiego systemu korzeniowego, co sprawia, że trawa staje się mniej odporna na stres, suszę, choroby czy w efekcie na przemarzanie w zimie. Krótkie podlewanie zmoczy jedynie źdźbła trawy, wierzchnią warstwę filcu, która naturalnie się gromadzi i dotrze minimalnie do samych korzeni. Dlatego lepiej jest podlewać trawnik rzadziej a bardziej obficie, aby woda mogła dotrzeć do głębszych warstw gleby i głęboko do korzeni.  Zazwyczaj podlewanie 2-3 razy w tygodniu jest wystarczające. W przypadku upalnych tygodni jak obecne należy zwiększyć ilość podlewań. 

Jak często i długo podlewać trawnik?

Zraszacz rotacyjny Hunter PGP adj
Jednym z najlepszych rozwiązań na odpowiednie dawkowanie wody jest montaż systemu zraszaczy. Tu na zdjęciu model PGP adj firmy Hunter.

Specjalistyczne systemy nawadniania często podają wodę tak, że praktycznie cała jest równomiernie rozprowadzana na trawniku. Podlewając ręcznie lub przez wszelkiego rodzaju przenośne zraszacze, należy zwrócić uwagę, aby woda nie spływała po powierzchni lub tworzyły się kałuże.

Optymalna dawka wody potrzebna do jednokrotnego podlania trawnika to około 10-15 mm. Jest to ilość, która nawodni odpowiednio strefę korzeniową trawy. Aby sprawdzić, czy trawnik został odpowiednio nawodniony, można umieścić na nim prosty kupny deszczomierz, płaskie miski w kilku miejscach lub sprawdzić ręcznie wilgotność gleby po około 20-30 minutach podlewania. Jeśli ziemia na odpowiedniej głębokości (ok. 15cm) nie jest mokra, należy wydłużyć czas nawadniania. Tym sposobem doświadczalnie i prosto można określić jak długo powinno trwać nawadnianie

Smart sensor - miernik wilgotności i temperatury
Pomocne w nawadnianiu trawnika są różnego rodzaju elektroniczne mierniki wilgotności. Tu na zdjęciu Smart Sensor firmy Gardena.

Musisz pamiętać, że gleby piaszczyste szybciej odparowują wodę, dlatego wymagają częstszego podlewania, podczas gdy gleby gliniaste mogą zatrzymywać wodę na dłużej, ale mogą również ulegać zaskorupieniu, co z kolei utrudni nawadnianie.

Pierwszymi istotnymi oznakami, że Twojemu trawnikowi zaczyna brakować wody są miejsca, w których po przejściu źdźbła trawy nie podnoszą się a odcisku stóp zaczynają być widoczne. Następnie trawa może zacząć zmieniać kolor z zielonego na niebiesko-fioletowy. Są to poważne oznaki świadczące o tym, że trawnik otrzymuje zbyt mało nawodnienia.

Podczas nawadniania trawy należy również uwzględnić wiek trawnika. Młode lub niedawno co założone trawniki (mniej niż rok) mają niewielką lub niemal żadną odporność na suszę. 

Przygotowanie ręcznego deszczomierzu z butelki PET

Można samodzielnie w domu zrobić prosty deszczomierz z butelki PET i przekonać się jak duży opad wody jest podczas nawadniania. Zobacz poniższy film jak w kilku krokach przekształcić zwykłą butelkę w praktyczne narzędzie do mierzenia ilości opadów na Twoim trawniku.

@twinkl_resources How to make a rain gauge using just a water bottle. This easy kids activity is great for those rainy days. #raingauge #rainydayslibrary #rainydayactivities #rainydayactivitiesforkids #kidsactivities #scienceactivityforkids #homemade #diycraftideas #teachersoftiktok ♬ i think i like when it rains speed up - ✨️